ROMÂNIA
JUDEŢUL CLUJ
MUNICIPIUL TURDA
CONSILIUL LOCAL
HOTĂRÂREA NR.7
din data de 17.01.2023
privind aprobarea principalilor indicatori tehnico-economici pentru proiectul
“Reabilitare locuinte sociale (124 apartamente)” cod SMIS 154818
Consiliul Local al Municipiului Turda întrunit în şedinţa extraordinară din data de
17.01.2023;
Luând în dezbatere proiectul de hotărâre, privind aprobarea principalilor indicatori
tehnico-economici pentru proiectul “Reabilitare locuinte sociale (124 apartamente)” cod
SMIS 154818, elaborat din iniţiativa Primarului municipiului Turda, domnul Cristian-
Octavian Matei,
Având în vedere referatul de aprobare al Primarului municipiului Turda, domnul
Cristian-Octavian Matei,şi raportul de specialitate al Serviciului Finanţări Externe şi
Relaţii Internaţionale, înregistrat cu nr.1705/16.01.2023;
Ţinând cont de avizul favorabil comisiei de specialitate nr. 1 - pentru buget, prognoze
economice şi investiţii a Consiliului Local al municipiului Turda;
Având in vedere prevederile art. 129, alin. 2, lit. b, alin.4, lit. d, art.139, alin. 1 şi art.
196, alin. 1, lit. a, din Ordonanţa de Urgenţă nr.
57/2019 privind Codul administrativ, cu
modificările şi completările ulterioare, precum şi ale Regulamentului de organizare şi
funcţionare a Consiliului Local al municipiului Turda,
HOTĂRĂȘTE:
Art, 1. Se aprobă principalii indicatori tehnico-economici pentru obiectivul de
investiţii „Reabilitare locuinţe sociale (124 apartamente)” înscrisi în Anexa nr. |, care
face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 2. Începând cu data aprobării prezentei, orice alte prevederi contrare își încetează
aplicabilitatea.
Art. 3. Prezenta hotărâre se comunică prin intermediul Secretarului general al
municipiului Turda, în termenul prevăzut de lege, Primarului municipiului Turda,
Instituţiei Prefectului Judeţului Cluj, precum şi Directiei Economice, Directiei Strategie si
Dezvoltare Locala si Serviciului Finanţări Externe şi Relaţii Internaţionale în vederea
ducerii la îndeplinire și se aduce la cunoștința publică prin afișare la sediul Consiliului
Local Turda şi postare pe pagina de internet www.primariaturda.ro.
PREŞEDINTE DE ŞEDINŢĂ, ZEN) CONTRASEMNEAZĂ
Sălăgean Aron Adrian //[ SECRETARUL general al
|] E ) municipiului TURDA,
SI, Jr. Mărginean Elena Mihaela
(3)
Să prin sef SAPL, dna Munteanu Sorina
VOTURI. pentru 18 | i
împotrivă -
abţineri -
Numărul total al consilierilor în funcţie este 20.
Numărul consilierilor participanţi la vot este 18.
ROMÂNIA
JUDEŢUL CLUJ
MUNICIPIUL TURDA
PRIMĂRIA
Nr, 1705/16.01.2023
RAPORT DE SPECIALITATE
Sub Axa Prioritară 9 - Sprijinirea regenerării economice şi sociale a comunităților defavorizate din
mediu! urban, Prioritatea de Investitii 9.1 - Dezvoltare Locală Sub Responsabilitatea Comunităţii (DLRC),
Apelul de proiecte POR/GAL URBAN TURDA /2021/9/1/0$9.1 din cadrul POR 2014-2020, Municipiul Turda
s-a constituit ca solicitant eligibil și a depus spre finanţare proiectul cu titlul “Reabilitare locuințe sociale
(124 apartamente)”. S-a semnat contractul de finantare nr. 7923/05.09.2022
Scopul proiectului este de a sprijinii comunitatea defavorizata din Municipiul Turda, prin
asigurarea unor conditii de trai decente, ca urmare a reabilitarii blocurilor de locuinte sociale Eltra și 1105.
Devizul general al obiectivului de investiţii “Reabilitare locuinţe sociale (124 apartamente)” a fost
întocmit în anul 2021, faza de proiectare DALI, deviz aprobat la faza semnarii Contractului de finantare nr.
7923/05.09.2022.
Măsuri necesare a fi întreprinse:
1. Actualizarea Devizului General ca urmare a:
a. Apariţiei celor 3 crize la nivel mondial:
- Criza provocată de conflictul militar din regiunea Mării Negre a afectat piaţa construcţiilor
din întreaga Uniune Europeană, consecinţa imediată fiind o creștere semnificativă a prețurilor
la materiale, determinând creşteri şi de peste 40% la unele materiale utilizate în proiectele de
infrastructură;
- Criza generată de virusul SARS-CoV-2 a determinat o creştere a indicelui de cost total în
construcţii cu aproximativ 18%, din care 60% a fost generată de creşterea costului la materiale
în construcţii şi 40% de creşterea costului cu manopera;
- Criza generată de contextul internaţional a condus la creşteri ale preţului la carburanţi, dar
şi creşteri semnificative ale preţului la gazeie naturale şi la energia electrică, determinând la
rândul ei influenţe majore asupra creşterii manoperei la proiectele de infrastructură, dar şi la
cele de furnizare bunuri, care se va reflecta în indicele de cost total în construcţii cu impact
semnificativ asupra implementării tuturor categoriilor de proiecte cu finanţare din fonduri
externe nerambursabile.
b. Anului întocmirii Devizului general al investiției- 2021.
Justificarea modului de actualizare a Devizului General
Implementarea modificărilor de cost la nivelul achiziției de lucrări şi, respectiv a achizitiei de
dotări/produse are impact asupra următoarelor linii din deviz:
1 Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului
2 Cheltuieli cu utilitatile
4.1 Constructii si instalatii
4.2 Montaj utilaje tehnologice
4.3 Utilaje, echip tehnologice si functionale cu montaj
4.5 Dotari
[__5.1 | Organizare de santier
Actualizarea liniilor devizului general cade sub incidența OUG nr. 64/2022, contractul încadrându-se în
prevederile art. 1 alin. 1, art. 3 alin 2 lit. a și b și capitolul V Ajustarea preturilor în cadrul devizelor generale
de investiţii, precum și a modificării valorii contractelor de finanțare.
Potrivit Metodologiei de aplicare a OUG nr. 64/2022 publicata prin Ordinul 1586/10.08.2022 — Anexa 8,
valorile rezultate la momentul elaborării Studiului de Fezabilitate se actualizează astfel:
1. Baza de calcul: valorile rezultate în urma DALI aprobat:
cani er ae
nr. Denumirea capitolelor si subcapitolelor de Valoare | PI PRI
crt, cheltuieli totală DALI — TVA Eligibi! Neeligibil
a lei fără TVA id NI INI
| 4 : Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea | „70000 i 1.463,00 |
|| terenului _ i _ i
„| 4-4 Obtinerea terenului |
1.2 Amenajarea terenulu
1.3 Amenajari pentru protectia “mediului si |
„| aducerea terenului la starea initiala ______ .. _ _
14 Cheltuieli pentru relocarea/protectia | i
2 | Cheltuieli cu util „se, 100, 00 | 30. 659,00 53. 900, 00 2. 200, 00
i 2. EI jastalatii electrice exterioare
2.2 Canaliza
2.3 Alimentare cu apa
"444,279,47
)
|
|
:
ȘI
-
]
„4.1 i Constructii si instalatii _ _ îi | K 2 254.381 07 | 83. 931,93
2 . Montaj utilaje tehnologice _____ i20.000,00 | 3.800,00 | _312,61
| Utilaje, echip tehnologice si functionale cu i 1732 48,00 | 32.917,12 | 167.833,73 | 5.414,27 |
1, Mentaj____ = i = ă ul
4.5 | Dotari LL „14 175.000,00 n 33.250, 00 „_168.749,58 | 6.250, a i
5.1 | „Organizare di de santier II 42. 790,00 . e. 130,10 j 41.453,02 1 336,98 |
| mmm na ama ae be pn - _ sa
| 5.1.1 Lucrări de construcţii “şi instalaţii 1 32.790,00 | 6.230,10 | 31.765,63 1.024,37 |
î| ai aferente organizării de şantier __. ! RE SR ui
i conexe organizarii 'santierului i 10. .000 | i 1.900 i
59...
1 99.687 587, 39 i
| 2.813.151,00 | 534.498,69 |
2. Formula aplicată pentru actualizarea devizelor generale pentru contracte de lucrări
Conform art. 19 din OUG nr. 64/2022:
- alin. 1: Prevederile prezentului capitol se aplică revizuirii devizelor generale de investiţii, a costului
investiţiei, precum şi a valorilor estimate aferente proiectelor de infrastructură implementate de
beneficiarii fondurilor externe nerambursabile pentru care există încheiate contracte de finanţare/decizii de
finanţare, a fost finalizată evaluarea cererilor de finanţare sau pentru proiectele care au aprobat
formularul F1 - Fişa de fundamentare a proiectului propus la finanţare/finanţat, la data intrării în vigoare a
prezentei ordonanţe de urgenţă.
- alin. 2: Revizuirea devizelor generale de investiţii pentru proiectele de infrastructură prevăzute la alin.
(1) se aplică pentru acele situaţii în care procedurile de atribuire nu au fost publicate, precum şi pentru
procedurile de atribuire care urmează a fi reluate.
- alin. 3: Revizuirea devizelor generale de investiţii, respectiv revizuirea costului investiţiilor pentru
proiectele de infrastructură implementate de beneficiarii fondurilor externe nerambursabile se face
utilizând indicii de cost în construcţii total, potrivit anexei nr.5.
Costul investitiei revizuit se obţine prin aplicarea la valoarea initială neactualizată a costului (anul 2021 în
cazul de față), respectiv valorii estimate a investitiei pentru contractile de lucrări, rezultată din valoarea
cheltuielilor eligibile si neeligibiie, a indicilor de cost total în construcţii, prevăzuţi de ordonanța de
urgență, având ca bază de referinţă luna ianuarie 2022.
Indice | 2014 | 2015 | 2016 2017 2018 | 2019 | 2020 2021 | 2022
Baza | 100.00 | 97.99 | 99.45 | 106.04 | 121.95 | 132.21 | 133.70 | 149.89 | 161.44
2014
Baza 100.00 | 101.49 | 108.22 | 124.45 | 134.92 | 136.44 | 152.96 | 164.75
2015
Baza 100.00 | 106.63 | 122.62 | 132.93 | 134.43 | 150.71 | 162.33
2016
Baza 100.00 | 115.00 | 124.67 | 126.08 | 141.35 | 152.25
2017
Baza 100.00 | 108.41 | 109.64 | 122.92 | 132.40
2018
Baza 100.00 | 101.13 | 113.38 | 122.12
2019
Baza 100.00 | 112.11 | 120.75
2020
Baza 100.00 | 107.71
2021
Baza de calcul fiind anul 2021, indicele utilizat pentru actualizare este 107,71.
Formula de calcul aplicabilă este:
Vatan 2022 = Valoarea initiala la anul de referinta (2021, anul elaborării DALI) x 107,71.
Rezultatul aplicării metodologiei de actualizare a costurilor este detaliat în tabelul de mai jos:
Val actualizata a
Indicele de 2 mesi
Baza-An de | cost în valorii estimate
Val estimata lucrări - TOTAL ; : - (baza de referință
referinta construcții N .
total luna ianuarie
2022)
2.813.151,00 2021 107,71 3.030.044,66
3. Constituirea rezervei de ajustare a valorii contractului de finanţare pentru anii 2022-2023
Rezerva de ajustare a valorii contractului de finanțare pentru anii 2022-2023 se realizează conform
indicilor de cost în construcţii totali, prognozaţi, conform Anexei nr. 5.
2022 2023
Data de baza 2014 171.32 183.83
Data de baza 2015 174.83 187.59
Data de baza 2016 172.26 184.83
Data de baza 2017 161.56 173.35
Data de baza 2018 140.5 150.76
Data de baza 2019 129.59 139.05
Data de baza 2020 128.14 137.49
Data de baza 2021 114.3 122.64
Data de baza ianuarie 2022 | 106.12 113.87
Durata de implementare a proiectului este inclusiv anul 2023, indicele utilizat pentru constituirea rezervei
de ajustare este; 113,87.
Formula de calcul aplicabilă este:
Ra=(Va_ian_2022*113,87/100)- Va_ian_2022
Rezultatul aplicării metodologiei de calcul pentru constituirea rezervei de ajustare este detaliat în tabelul
de mai jos:
Val actualizata ian 2022 An implementare Indice 2023 Rezera da
ajustare
3.030.044,66 2022+2023 113,87 420.267,19
Director executiv,
Ginel Călugăr |,
N
Intocmit,
Raluca $pan OU
ROMÂNIA
JUDEŢUL CLUJ
MUNICIPIUL TURDA
PRIMĂRIA
Referat de aprobare
Având în vedere prevederile OUG 57/2019, privind Codul administrativ, prin care Consiliul local exercită
atribuţii privind dezvoltarea economico-socială a municipiului;
Punând în practică rolul autorităţitor locale de sprijinire a dezvoltării regionale prin aplicarea iniţiativelor
de dezvoltare locală în conformitate cu Strategia de Dezvoltare Locală a Municipiului Turda pentru Zonele
Urbane Marginalizate.
Având în vedere obligaţiile contractuale privind implementarea proiectului “Reabilitare locuinţe sociale
(124 apartamente)” ce beneficiază de finanțare nerambursabilă din POR 2014-2020, Axa Prioritară 9 -
Sprijinirea regenerării economice și sociale a comunităților defavorizate din mediul urban, Prioritatea de
Investitii 9.1 - Dezvoltare Locală Sub Responsabilitatea Comunității (DLRC), Apelul de proiecte POR/GAL
URBAN TURDA /2021/9/1/0S$9.1;
Supun aprobării dvs. proiectul de hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru
obiectivul de investiții „Reabilitare locuinţe sociale (124 apartamente)” înscrisi în Anexa nr. 1, care face
parte integrantă din prezenta hotărâre.
PRIMAR ŞIUL TUAS
MAR ÎN
ROMÂNIA
MUNICIPIUL TURDA
DIRECȚIA STRATEGII ȘI DEZVOLTARE LOCALĂ
SERVICIUL FINANŢĂRI EXTERNE ŞI RELAȚII INTERNAȚIONALE
Nr. 1634/13.01.2023
APROBAT
N AS 539
Ş ZO
Sub Axa Prioritară 9 - Sprijinirea regenerării economice și sociale a comunităților defavorizate
din mediul urban, Prioritatea de Investitii 9.1 - Dezvoltare Locală Sub Responsabilitatea Comunității
(DLRC), Apelul de proiecte POR/GAL URBAN TURDA /2021/9/1/0$9.1 din cadrul POR 2014-2020,
Municipiul Turda s-a constituit ca solicitant eligibil și a depus spre finanţare proiectul cu titlul
“Reabilitare locuințe sociale (124 apartamente)”. S-a semnat contractul de finantare nr.
7923/05.09.2022
Având în vedere faptul că, proiectul trebuie finalizat pana la sfarsitul anului 2023, in vederea
lansarii licitatiei de lucrari cat mai curand, Devizul general al obiectivului de investiţii “Reabilitare
locuinţe sociale (124 apartamente)” întocmit în anul 2021, s-a actualizat conform OUG 64/2022 si s-a
aprobat prin Hotararea Consiliului Local nr. 261/09.12.2022.
In urma solicitarii ADR nr 232681 din 05.01.2023 avem nevoie si de actualizarea HCL-ului
privind asumarea indicatorilor tehnico-economici ai proiectului pentru aceasta investitie.
Director executiv DSDL,
Ginel CALUGAI
ROMÂNIA 7 Anexa nr.1
JUDEŢUL CLUJ la Hotărârea nr. ]_/7 9 223)
MUNICIPIUL TURDA
CONSILIUL LOCAL
PRINCIPALII INDICATORI TEHNICO-ECONOMICI
cuprinşi în documentația tehnico-economică a investiţiei:
„Reabilitare locuințe sociale (124 apartamente)”
BENEFICIAR: Municipiul Turda
AMPLASAMENT: 1. judeţul Cluj, localitatea Turda, Calea Victoriei nr. 132, bloc L105;
2. judeţul Cluj, localitatea Turda, str. Tineretului nr. 28, bloc ELTRA
INDICATORI TEHNICO-ECONOMICI:
a) Indicatori valorici:
Valoare totală a investitiei: 4.795.380,01 lei inclusiv TVA,
echivalent a 1.009.234,98 euro
din care: C+M (total) 3.146.569,13 lei inclusiv TVA,
echivalent a 662.226,48 euro
la curs inforeuro octombrie 2019: 1 euro = 4.7515 lei
b) Indicatori fizici:
1, Pentru bloc L105, Calea Victoriei nr. 132, Turda, judeţul Cluj
NR. | DENUMIRE UM CANTITATE
1. Cladire reabilitată bucati 1
- suprafata construita reabilitată mp 357
- suprafata construita desfasurata | mp 1785
reabilitată
- suprafata utila reabilitată mp 1076,42
2. Pentru bloc ELTRA, str. Tineretului nr. 28, Turda, jud. Cluj
NR. | DENUMIRE UM CANTITATE
1. Cladire reabilitată bucati 1
- suprafata construita reabilitată mp 382
- suprafata construita desfasurata | mp 1910
reabilitată
- suprafata utila reabilitată mp 1358,31
c) Alti indicatori specifici domeniului de activitate:
e Indicatori de proiect:
eu |
Denumire indicator Unitate de masura Valoare tinta
Persoane care trăiesc în zone urbane nr. de persoane
unde s-au implementat strategii integrate 57.341*
de dezvoltare locală
m2 3695
Clădiri publice sau comerciale construite
sau renovate în zonele urbane compuși din: 1785 m? la bloc L105
1910 m? la bioc ELTRA
* întreaga populație a municipiului Turda (conform GHIDULUI SOLICITANTULUI - CONDIȚII SPECIFICE
DE ACCESARE A FONDURILOR ÎN CADRUL APELURILOR DE PROIECTE POR/GAL URBAN TURDA
/2021/9/1/059.1, AXA PRIORITARA 9 - SPRIJINIREA REGENERĂRII ECONOMICE ȘI SOCIALE A
COMUNITĂȚILOR DEFAVORIZATE DIN MEDIUL URBAN, PRIORITATEA DE INVESTITII 9.1 - DEZVOLTARE
LOCALĂ SUB RESPONSABILITATEA COMUNITĂȚII (DLRC)
d) Descrierea succinta a investitiei:
Intervențiile propuse contribuie, prin cele două intervenții, la atingerea obiectivului general al SDL, care
este de reducere a numărului de persoane aflate în risc de sărăcie sau excluziune socială în ZUM, alături de
îmbunătățirea calităţii vieţii, creșterea coeziunii sociale, îmbunătățirea mediului de viață și creșterea
economică în teritoriul SDL.
De asemenea, contribuie la atingerea obiectivelor specifice ale Strategiei de dezvoltare locală, respectiv:
OS3 Îmbunătăţirea condiţiilor de locuire
0S7 Crearea unei imagini pozitive a zonei
În comunităţile din blocul ELTRA de pe str. Tineretului nr. 28 și blocul L105 de pe Calea Victoriei nr. 132 s-a
constat o creștere a numărului de locuitori și o supraaglomerare a locuințelor, precum şi degradarea
acestora. Imobilele au functiunea de locuinte si se compun din 64 de apartamente, respectiv 60
apartamente. Blocurile au balustrade din spaţiul comun distruse, balcoanele prezintă riscul să cadă, iar
blocul ELTRA nu mai are ușă la accesul în bloc. Locuinţele au igrasie, mucegai, izolaţia nu oprește
infiltrările de apă, iar subsolul prezintă un grad sporit de insalubritate, cu puternice riscuri de îmbolnăvire.
Obiectivul investiţiilor Reabilitare locuinte sociale Bloc L 105 si Reabilitare locuinte sociale — bloc ELTRA
unor conditii de trai decente consecutiv reabilitarii a 124 de locuinte sociale. Reabilitarea celor 2 blocuri
de locuinte, L105 si Eltra, urmareste si modernizarea si eficientizarea energetica a imobilelor, investitia
fiind cu atat mai necesara si oportuna cu cat obiectivele acesteia corespund strategiei de dezoltare
durabila a municipiului.
Obiectivele preconizate a fi atinse sunt urmatoarele:
* Reducerea consumurilor energetice prin placarea peretilor exteriori cu un strat de termoizolatie
eficienta, precum si cu straturi termo si hidroizolante la terasele necirculabile;
* Imbunatatirea conditiilor de confort interior prin inlocuirea tamplariei exterioare existente cu
tamplarie termoizolanta;
* Asigurarea protectiei mediului inconjurator prin reducerea emisiilor poluante din atmosfera ca
urmare a reducerii consumului de energie primara folosita la incalzirea apartamentelor si prin
folosirea materialelor prietenoase cu mediul;
+ Cresterea duratei de viata si a valorii spatiilor de locuit existente;
* Imbunatatirea aspectului zonelor defavorizate din cadrul municipiului
Mentinerea cladirilor in starea actuala poate conduce in timp la afectarea elementelor structurale si,
implicit, la cresterea costurilor pentru punerea in stare normala de utilizare a acestora. Toti acesti factori
fac necesara si oportuna interventia asupra acestor imobile.
Grupul tinta vizat este de 120 de locuitori din blocul L105 si de 130 locuitori din blocul Eltra, persoane
aflate în risc de sărăcie și excluziune sociala.
e ) Surse de finantare:
- Maxim 98% din cheltuielile eligibile ale proiectelor — Fondul European de Dezvoltare Regională şi bugetul
de stat,
- Minim 2% din cheltuielile eligibile ale proiectelor — suportate de beneficiar (autoritatea publică
locală/parteneriat)
- Cheltuielile neeligibile, daca este cazul, precum și toate cheltuielile conexe în vederea semnării
contractului de finanţare și implementării proiectului vor fi finantate din bugetul local.
DEVIZ GENERAL 0G64
ELIGIBIL+NEELIGIBIL
privind cheltuielile necesare realizarii obiectivului de investitii
REABILITARE LOCUINTE SOCIALE BLOC L 105 si REABILITARE LOCUINTE SOCIALE BLOC ELTRA
Curs euro: | 4,7515 din data: DS MERE
Valoare (fara Valoare
Nr. | DENUMIREA CAPITOLELOR SI SUBCAPITOLELOR DE TVA) TVA (inclusiv TVA)
Crt. CHELTUIELI Lei Lei Lei
0 1 2 3 4
CAPITOL 1 - CHELTUIELI PENTRU OBTINEREA SI AMENAJAREA TERENULUI
1.1 | Obtinerea terenului 0,00 0,00 0,00
2 amenajarea terenului | 8293467 | 1575480 | 986947 |
La | Amenaaeza penaru protect mediului si aducereala | o | om | oo |
“Cheltuieli pentru relocarea protectia utilitatilor | « oo | i 000 | oo |
TOTAL CAPITOL 1 8293,67 1575,80 9869,47
CAPITOL 2 - CHELTUIELI PENTRU ASIGURAREA UTILITATILOR NECESARE OBIECTIVULUI
TOTAL CAPITOL 2 60425,31 11480,81 71906,12
CAPITOL 3 - CHELTUIELI PENTRU PROIECTARE SI ASISTENTA TEHNICA
3.1 | Studii 0,00 0,00 0,00
3.1.1, Studii de teren 0,00 0,00 0,00
3.1.2. Raport privind impactul asupra mediului 0,00
3.1.3, Alte studii specifice 0,00 0,00 0,00
32 pomeni spor si cheltuieli pentru obtinerea de 3600,00 0,00 3600,00
3.3 | Expertizare tehnica 9000,00 1710,00 10710,00
3.4 oil ei energetice si auditul 13900,00 2641,00 16541,00
3.5 | Proiectare 160400
[...]
Text extras automat din documentul oficial; în caz de diferențe, documentul original prevalează.