28 octombrie 2026 · Inițiator: Primarului Municipiului Arad, exprimată în Referatul de aprobare
ROMÂNIA
JUDEŢUL ARAD
MUNICIPIUL ARAD
CONSILIUL LOCAL
H O T Ă R Â R E A nr. 580
din 28 octombrie 2026
privind aprobarea finalizării și închiderii proiectului „Centre de colectare prin aport voluntar
în municipiul Arad”, cod proiect C3I1A0122000017, finanțat în cadrul Planului Național de Redresare și
Reziliență prin apelul nr. PNRR/2022/C3/S/I.1.A, precum și asigurarea sustenabilității investiției
Având în vedere inițiativa Primarului Municipiului Arad, exprimată în Referatul de aprobare
înregistrat cu nr. 96001/ 27.10.2026,
Analizând Raportul Unității de Implementare a Proiectului „Centre de colectare prin aport voluntar
în Municipiul Arad”, înregistrat cu nr. 96002/ 27.10.2026,
Văzând Ghidul specific privind regulile și condițiile de accesare a fondurilor europene aferente
Programului Național de Redresare și Reziliență - PNRR/2022/C3/S/I.1.A, aprobat conform Ordinului
2.
367/2022, cu modificările și completările ulterioare,
În considerarea contractului de finanțare nr. C3_I1_A_51147/20.10.2022 pentru proiectul "Centre
de colectare prin aport voluntar în Municipiul Arad" în cadrul Planului naţional de redresare şi rezilienţă
în cadrul apelului de proiecte PNRR/2022/C3/S/I.1.A, pentru subinvestiţia I1.a. "Înfiinţarea de centre de
colectare prin aport voluntar", investiţia I1. "Dezvoltarea, modernizarea şi completarea sistemelor de
management integrat al deşeurilor municipale la nivel de judeţ sau la nivel de oraşe/comune", componenta
3. Managementul deşeurilor,modificat prin Actul adițional nr. 1 (semnat de MMAP la 27.09.2024) și prin
Actul adițional nr. 2 (semnat de MMAP la 30.09.2025),
Ținând cont de:
- Procesele verbale de recepție la terminarea lucrărilor: nr. 52834/08.06.2026 – Centru de colectare
a deșeurilor prin aport voluntar CAV 1 Șoseaua de Centură FN ( zona CET), nr. 52835/08.06.2026 –
Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar CAV 2 – str. Tarafului, nr. 52836/08.06.2026 – Centru
de colectare a deșeurilor prin aport voluntar CAV 3 – Str.6 Vânători, nr. 52837/08.06.2026 – Centru de
colectare prin aport voluntar CAV 4 – Zona Industrială Sud, încheiate de comisia de recepție numită prin
Dispoziția Primarului Municipiului Arad nr. 1324/29.05.2026,
- Adresa Municipiului Arad nr. 51950/04.06.2026 privind prelungirea perioadei de implementare a
proiectului până la 31.07.2026, formulată în temeiul Instrucțiunii nr. 1 Revizia 1 a DGPNRR,
- Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 67/27.02.2026, prin care s-a aprobat
delegarea prin concesiune a gestiunii activității de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar,
- Adresa Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor – DGPNRR nr. 86539/20.10.2026 privind
emiterea hotărârilor consiliilor locale pentru închiderea proiectelor PNRR,
- Situația privind îndeplinirea indicatorilor și rezultatele asumate prin proiect, prevăzută în Anexa
la prezenta hotărâre,
- Prevederile contractului de finanțare referitoare la finalizarea proiectului, perioada de durabilitate
și obligațiile beneficiarului ulterior finalizării proiectului (art. 2 alin. (5), art. 7 alin. (34) și art. 12),
- Cererile de transfer nr. 1-16, aprobate de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, prin care au
fost decontate cheltuielile eligibile aferente celor patru centre de colectare prin aport voluntar din
municipiul Arad,
- faptul că activitățile prevăzute în cadrul proiectului au fost realizate, investiția a fost finalizată și
recepționată în perioada de implementare, iar indicatorul privind centrele de colectare prin aport voluntar
înființate a fost îndeplinit, în conformitate cu prevederile contractuale și cu documentele programului de
finanțare,
Cu respectarea art. 32 alin. (1) din Legea nr. 183/2026 privind închiderea operațională și
financiară a Planului Național de Redresare și Reziliență și a art. 44 alin. (1) din Legea nr. 273/2006
privind finanțele publice locale, cu modificările și completările ulterioare,
Luând în considerare necesitatea asigurării menținerii investiției, a funcționalității acesteia și a
rezultatelor proiectului pe perioada de durabilitate prevăzută în Contractul de finanțare,
Ținând cont de avizele comisiilor de specialitate ale Consiliului Local al Municipiului Arad,
Luând în considerare adoptarea în unanimitate de voturi pentru (23 consilieri prezenți din totalul
de 23),
În temeiul prevederilor art. 129 alin. (1), alin. (2) lit. b), d), alin. (4) lit. d), alin. (7) lit. i), k), n),
alin. (14), art. 139 alin. (1), (3) și art. 196 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.
57/2019
privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare,
CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI ARAD
adoptă prezenta
H O T Ă R Â R E:
Art. 1 Se aprobă finalizarea proiectului cu titlul „Centre de colectare prin aport voluntar în municipiul
Arad” Cod proiect C3I1A0122000017 implementat de U.A.T. Municipiul Arad în cadrul Componentei
C3 – Managementul Deșeurilor, Investiția I1 Dezvoltarea, modernizarea și completarea sistemelor de
management integrat al deșeurilor municipale la nivel de județ sau la nivel de orașe/comune”,
Subinvestiția I1.a – „Înființarea de centre de colectare prin aport voluntar (CAV)”, prin care au fost
realizate pe teritoriul Municipiului Arad, județul Arad, patru centre de colectare prin aport voluntar: CAV
1 – Șoseaua de Centură FN (zona CET), CF nr. 363388 Arad; CAV 2 – str. Tarafului FN, CF nr. 363625
Arad; CAV 3 – str. 6 Vânători FN, CF nr. 363471 Arad; CAV 4 – Zona Industrială Sud FN, CF nr. 364439
Arad.
Art. 2 Se ia act de Procesele verbale de recepție la terminarea lucrărilor, încheiate de comisia de recepție
numită prin Dispoziția Primarului Municipiului Arad nr. 1324/29.05.2026, prin care s-a admis recepția
lucrărilor executate în baza Contractului de lucrări nr. 93618/16.11.2023: nr. 52834/08.06.2026 – Centru
de colectare a deșeurilor prin aport voluntar CAV 1 Șoseaua de Centură FN ( zona CET), nr.
52835/08.06.2026 – Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar CAV 2 – str. Tarafului, nr.
52836/08.06.2026 – Centru de colectare a deșeurilor prin aport voluntar CAV 3 – Str.6 Vânători, nr.
52837/08.06.2026 – Centru de colectare prin aport voluntar CAV 4 – Zona Industrială Sud;
Art. 3 Se aprobă Valoarea Totală Finală a proiectului, rezultată în urma implementării, în sumă de
19.152.172,20 lei ( cu TVA), din care:
- Valoare eligibilă asigurată din fonduri europene PNRR și buget de stat: 13.080.421,68 lei fără
TVA
- Valoare neeligibilă suportată din bugetul local: 2.964.121,01 lei fără TVA
- Valoarea TVA : 3.107.629,51 lei
CAV 1 Șoseaua de Centură FN ( zona CET)
- Valoare totală : 4.934.815,79 lei ( cu TVA)
- Valoare eligibilă asigurată din fonduri europene PNRR și buget de stat: 3.386.824,86 lei fără
TVA
- Valoare neeligibilă suportată din bugetul local: 757.205,44 lei fără TVA
- Valoarea TVA : 790.785,49 lei
CAV 2 Strada Tarafului
- Valoare totală : 4.646.472,06 lei ( cu TVA)
- Valoare eligibilă asigurată din fonduri europene PNRR și buget de stat: 3.154.887,47 lei fără
TVA
- Valoare neeligibilă suportată din bugetul local: 733.653,32 lei fără TVA
- Valoarea TVA : 757.931,27 lei
CAV 3 Strada 6 Vânători
- Valoare totală : 4.889.171,27 lei ( cu TVA)
- Valoare eligibilă asigurată din fonduri europene PNRR și buget de stat: 3.383.748,37 lei fără
TVA
- Valoare neeligibilă suportată din bugetul local: 710.337,72 lei fără TVA
- Valoarea TVA : 795.085,18 lei
CAV 4 Zona Industrială Sud
- Valoare totală : 4.681.713,08 lei ( cu TVA)
- Valoare eligibilă asigurată din fonduri europene PNRR și buget de stat: 3.154.960,98 lei fără
TVA
- Valoare neeligibilă suportată din bugetul local: 762.924,53 lei fără TVA
- Valoarea TVA : 763.827,57 lei
Valoarea totală finală se încadrează în valoarea totală a proiectului aprobată prin contractul de finanțare,
de 21.214.242,10 lei (cu TVA) și nu majorează valoarea finanțării nerambursabile.
Art. 4 (1) U.A.T. Municipiul Arad, în calitate de Beneficiar, se obligă să asigure sustenabilitatea
proiectului pe o perioadă minimă prevăzută de 5 ani, în conformitate cu prevederile art. 32 alin. (1) al
Legii nr.183/2026 privind închiderea operațională și financiară a Planului Național de Redresare și
Reziliență.
(2) În perioada de monitorizare a sustenabilității, U.A.T. Municipiul Arad va menține destinația
obiectivului realizat, va asigura exploatarea, întreținerea și mentenanța acestuia din resurse proprii sau
prin operatori autorizați, și nu va realiza modificări de natură să afecteze caracterul sau condițiile de
finanțare ale proiectului.
Art. 5 Se aprobă finanțarea din bugetul U.A.T. Municipiul Arad pentru toate cheltuielile de funcționare,
administrare, întreținere și reparații curente/capitale aferente obiectivului de investiții pe toata perioada de
sustenabilitate menționată la art.4.
Art. 6 Se mandatează Primarul Municipiului Arad, în calitate de reprezentant legal al UAT Municipiul
Arad, prin aparatul de specialitate și structurile responsabile, să întreprindă toate demersurile necesare
pentru:
- îndeplinirea formalităților privind finalizarea și închiderea proiectului;
- transmiterea către Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a documentelor necesare închiderii
proiectului;
- îndeplinirea obligațiilor de monitorizare și raportare post - implementare, inclusiv întocmirea
rapoartelor de durabilitate;
- asigurarea sustenabilității/durabilității investiției și a rezultatelor proiectului.
Art. 7 Se aprobă Anexa privind indicatorii tehnici finali realizați aferenți obiectivului de „Centre de
colectare prin aport voluntar în municipiul Arad”, cod proiect C3I1A0122000017, care face parte
integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 8 Prezenta hotărâre constituie document administrativ privind aprobarea finalizării, închiderii
proiectului și asigurarea sustenabilității investiției, în vederea îndeplinirii obligațiilor asumate prin
Contractul de finanțare nr. C3_I1_A_51147/20.10.2022.
Art. 9 (1) Prezenta hotărâre se comunică celor interesați prin grija Serviciului Administrație Publică
Locală:
- Instituției Prefectului Județul-Arad, pentru controlul de legalitate,
- Primarului Municipiului Arad,
- Unității de Implementare a Proiectului “Centre de colectare prin aport voluntar în municipiul Arad”
digitalizate”, Direcției Edilitare – Serviciul Edilitar și Dezvoltare Mediu Urban și Direcției Economice,
- Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor-Direcția Generală Planul Național de Redresare și Reziliență.
PREŞEDINTE DE ŞEDINŢĂ
Daniela-Arieta SĂBĂU Contrasemnează pentru legalitate
SECRETAR GENERAL
Marius CLIȚAN
Red./Dact. C.M./C.M. Verif. S.F.
1 ex. UIP „Centre de colectare prin aport voluntar în Municipiul Arad”
1 ex. Instituţia Prefectului-Judeţul Arad
1 ex. Dosar şedinţã ordinară CLMA 28.10.2026
Cod PMA-S2-01
Anexă
la Hotărârea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 580 din 28 octombrie 2026
ANEXA CU INDICATORII TEHNICI FINALI REALIZAȚI
AFERENȚI OBIECTIVULUI DE INVESTIȚII „CENTRE DE COLECTARE PRIN
APORT VOLUNTAR ÎN MUNICIPIUL ARAD”
cod proiect C3I1A0122000017 – Contract de finanțare nr. C3_I1_A_51147/20.10.2022
1. Date de identificare a proiectului
Element Date
Titlul proiectului Centre de colectare prin aport voluntar în municipiul Arad
Cod proiect / Apel C3I1A0122000017 / PNRR/2022/C3/S/I.1.A
Beneficiar UAT Municipiul Arad
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor – coordonator de reforme și/sau investiții
Finanțator
pentru PNRR
Pilonul I – Tranziția verde; Componenta C3 – Managementul deșeurilor; Investiția
I1 – Dezvoltarea, modernizarea și completarea sistemelor de management integrat
Încadrare PNRR
al deșeurilor municipale la nivel de județ sau la nivel de orașe/comune;
Subinvestiția I1.a – Înființarea de centre de colectare prin aport voluntar
nr. C3_I1_A_51147/20.10.2022, modificat prin Actul adițional nr. 1 (semnat de
Contract de finanțare
MMAP la 27.09.2024) și Actul adițional nr. 2 (semnat de MMAP la 30.09.2025)
Localitatea în care s-a realizat investiția Municipiul Arad, județul Arad
Perioada de implementare 20.10.2022 – 31.07.2026
nr. 93618/16.11.2023 – Asocierea SC INTECO HOLDING SRL (lider) – SC
Contract de lucrări
ROAD DESIGN SRL (asociat): proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări
Comisie numită prin Dispoziția Primarului nr. 1324/29.05.2026; PVRTL nr. 52834,
Recepția la terminarea lucrărilor 52835, 52836, 52837 din 08.06.2026 – recepție admisă, fără lucrări rămase de
executat
2. Indicatorii de proiect asumați prin cererea de finanțare (art. 5 și Anexa „Indicatori de proiect”
la contractul de finanțare) și realizați
Valoare la Valoare
Nr. începutul asumată la Valoare
Indicator U.M. Document justificativ
crt. implementări finalul realizată
i implementării
PVRTL nr. 52834,
Centre de colectare cu aport
1 nr. 0 4 4 52835, 52836,
voluntar înființate
52837/08.06.2026
se raportează în rapoarte de durabilitate /
Cantitatea de deșeuri colectată
2 tone/an 0,00 19.500,00 perioada de evidența cântarelor
separat
exploatare CAV
Rata de reciclare, exprimată în se raportează în
rapoarte de durabilitate /
3 procent din deșeurile colectate % 0,00 70,00 perioada de
contracte cu reciclatorii
separat exploatare
Număr UAT/ADI sprijinite prin
4 nr. – 1 1 Contract de finanțare
proiect
Contract de finanțare –
Populația din aglomerare
5 locuitori 174.244 174.244 Anexa „Indicatori de
deservită
proiect”
3. Caracteristici tehnice – indicatori fizici finali realizați, pe obiective (arii, capacități, dotări)
CAV 1 CAV 3 CAV 4
CAV 2
Caracteristică tehnică U.M. Șos. de Centură Str. 6 Zona Ind. Sud
Str. Tarafului
FN (zona CET) Vânători (Zădăreni)
Carte Funciară Arad nr. – 363388 363625 363471 364439
Autorizație de construire nr./dată – 240/30.04.2024 237/30.04.2024 238/30.04.2024 239/30.04.2024
Proces-verbal de recepție la 52835/08.06.20 52836/08.06.20 52837/08.06.20
– 52834/08.06.2026
terminarea lucrărilor nr./dată 26 26 26
Suprafața terenului pe care este
mp 3.541 5.612 5.427 5.761
amplasată investiția
Suprafața platformelor betonate și
mp 1.996 2.002 2.004 2.007
carosabile
Suprafață verde amenajată mp 360 437 463 364
Copertină pe structură metalică
ușoară pentru protecția containerelor mp 370 370 370 370
deschise
Containere tip abroll buc. 15 15 15 15
Container administrativ (birou) buc. 1 1 1 1
Container frigorific buc. 1 1 1 1
Cântar suprateran pentru
buc. 1 1 1 1
autovehicule
Sistem CCTV (internet, 8 camere sistem /
1/8 1/8 1/8 1/8
video) camere
[...]
Text extras automat din documentul oficial; în caz de diferențe, documentul original prevalează.