HCL 184/2022 Mediaș adoptată
Aprobarea indicatorilor de performanță precum şi a tarifelor aferente unor activități din componența serviciului de salubrizare la SC ECO - SAL SA Mediaș [ Data comunicare: 31.05.2022
Ce înseamnă pentru tine
- Poate schimba cum se ridică gunoiul și cât plătești pentru asta.
🔔 Anunță-mă când se mai votează despre „Gunoi și salubrizare” în Mediaș
- Denumire
- Hotărârea nr. 184 din 2022 a Consiliului Local Mediaș
- Titlu oficial
- Hotărâre privind aprobarea indicatorilor de performanță precum şi a tarifelor aferente unor activități din componența serviciului de salubrizare la SC ECO - SAL SA Mediaș [ Data comunicare: 31.05.2022
- Emitent
- Consiliul Local Mediaș
- Număr
- 184 / 2022
- Data
- 30 mai 2022
- Localitate
- Mediaș, județul Sibiu
- Stare
- adoptată
- Teme
- Gunoi și salubrizare
Pe același subiect în Mediaș
HCL 104/2017Stabilirea tarifelor pentru activităţile din componenţa serviciului de salubrizare furnizate în beneficiul utilizatorilor casnici şi…HCL 61/2024Aprobarea indicatorilor de performanță, a fluxului financiar precum și a tarifelor aferente unor activități din componența serviciului de…HCL 266/2021Includerea în domeniul public al municipiului Mediaş a unui obiectiv de investiție și completarea Listei Bunurilor de Retur - anexă care…HCL 72/2018Stabilirea tarifelor pentru activităţile din componenţa serviciului de salubrizare furnizate în beneficiul utilizatorilor casnici şi…HCL 122/2021Modificarea și completarea Contractului de delegare a gestiunii serviciului de salubrizare prin atribuire directa nr. 1/01.04.2009…
Documente
- hcl HCL 184.PDF
Text
ROMÂNIA
JUDEȚUL SIBIU
Ț A
MUNICIPIUL MEDIAŞ aaa
Judeţul Sibiu, 551017, Mediaş, Piaţa Corneliu Coposu nr. 3, Tel: +40 269 803 803, Fax: +40 269 841198
ur w.primariamedias.ro; e-mail: primaria(2 primariamedias.ro
HOTĂRÂRE
privind aprobarea indicatorilor de performanță
precum şi a tarifelor aferente unor activități din componența
serviciului de salubrizare la S.C. ECO - SAL S.A. Mediaş
Consiliul Local al Municipiului Mediaş, întrunit în şedinţă ordinară la data de 30 mai 2022,
Având în vedere:
- Referatul de aprobare nr. 187/2022 al proiectului de hotărâre prin care se propune aprobarea
modificării și completării Contractului de delegare a gestiunii serviciului de salubrizare, prin atribuire
directă nr. 1/01.04.2009 - 364/27.04.2009, forma actualizată iulie 2015 şi Raportul de specialitate nr.
8916/16.05.2022, întocmit de Direcţia Tehnică - Compartimentul Unitatea Municipală pentru
Monitorizarea Serviciilor Comunitare de Utilităţi Publice și Guvernanţă Coorporativă din cadrul
Aparatului de Specialitate al Primarului Municipiului Mediaş,
- avizele comisiilor de specialitate nr. 1, 2 şi 3 la proiectul de hotărâre înscris la punctul nr. 23 de pe
Ordinea de zi, înregistrate sub nr. 459, 465 şi 470/26.05.2022.
Văzând adresa A.D.I. „ECONORD Sibiu”, înregistrată la Primăria Municipiului Mediaș sub nr.
8801/16.05.2022 şi Contractul de delegare a gestiunii serviciului de salubrizare prin atribuire directă nr.
1/01.04.2009-364/27.04.2009, forma actualizată iulie 2015.
În conformitate cu prevederile: art. 5 alin. (1) și (2), art. 6 alin. (1) lit. „„I”, art. 20 alin. (2) lit. „c”, art.
24 alin. (1) lit. „a” și „b”, art. 26 alin. (4) și (5), art. 27 alin. (2) lit. „a-c” din Legea nr. 101/2006 privind
serviciul de salubrizare a localităţilor, republicată; art. 9 alin. (4) lit. „c”, art. 43. alin. (2) lit. „a-d” alin. (3)
- (5) din Legea nr. 51/2006 privind serviciile comunitare de utilități publice, republicată; cap. VII, art. 7
pet. (1) lit. e” lit. i” lit. aj” lit. n” lit. „p”, pet. (2) lit. „h” Lit. av” lit. sv” lit. ay”, art. 7.1.1 lit. „a.1” pet.
(19), cap. XI, art. 11 pet. (1) lit. „a”, pet. (2), pet. (5-8), cap. XII art. 12, cap. XIII, art. 13 din Contractul
de delegare a gestiunii serviciului de salubrizare, prin atribuire directă nr. 1/01.04.2009 - 364/27.04.2009,
forma actualizată iulie 2015, cu modificările și completările ulterioare; prevederile Ordinului A.N.R.S.C.
nr. 109/2007 privind aprobarea Normelor metodologice de stabilire, ajustare sau modificare a tarifelor
pentru activităţile specifice serviciului de salubrizare a localităţilor reglementează modul de determinare a
tarifelor precum şi cu prevederile art. 4 alin. (2) şi (3) din Legea 227/2015 privind Codul Fiscal, cu
modificările şi completările ulterioare.
În temeiul prevederilor Legii nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea
actelor normative, republicată şi actualizată, art. 89 alin. (1) şi alin. (2), art. 129 alin. (1) alin. (2) lit. „d”
alin. (7) lit, „n”, art. 132, art. 139, art. 196 şi ant. 200 din OUG nr. 57/2019 privind Codul Administrativ,
cu modificările și completările ulterioare.
HOTĂRĂȘTE
Art, 1. Se aprobă indicatori de performanță nefinanciari - generali, precum și indicatori de
performanţă pe deşeuri cu penalități la S.C. ECO - SAL S.A. Mediaş pentru anul 2022, conform anexelor
nr. | şi 2 care fac parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 2, Se aprobă, începând cu | iunie 2022, nivelul cotei de dezvoltare inclusă în tariful pentru
activitatea de colectarea separată şi transportul separat al deșeurilor municipale (deșeuri menajere,
similare celor menajere, deșeuri stradale și deșeuri voluminoase), în vederea asigurării dezvoltării
infrastructurii specifice serviciului de salubrizare, în cuantum de 19,62 lei/tonă fără TVA.
Art. 3. Se aprobă, începând cu | iunie 2022 modificarea tarifelor aferente unor activităţi din
componenţa serviciului de salubrizare, prevăzute în anexa nr. 6 la Contractul de delegare a gestiunii
serviciului de salubrizare, prin atribuire directă nr. 1/01.04.2009 - 364/27.04.2009, forma actualizată iulie
2015, conform anexei nr. 3 care face parte integrantă din prezenta hotărâre. Tariful prevăzut la activitatea
1.a.3 din anexa nr. 3, se va aplica începând cu 01.01.2023.
Art. .4. Se mandatează reprezentantul Municipiului Mediaş în Adunarea Generală a Asociaţiilor a
A.D.I. „ECONORD Sibiu” de a vota „pentru” aprobarea celor prevăzute la art. 1, 2 şi 3.
Art. 5. Primarul Municipiului Mediaş, prin Direcţia Tehnică din subordinea sa și S.C. ECO - SAL
S.A., va asigura ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentei hotărâri cu respectarea dispoziţiilor din
actele normative în materie.
Art, 6. Secretarul general al Municipiului Mediaș are responsabilitatea comunicării prezentei
hotărâri Primarului Municipiului Mediaș, Instituţiei Prefectului Judeţului Sibiu, Direcţiei Economice,
Direcţiei Tehnice, S.C. ECO - SAL S.A Mediaş, A.D.I. „ECONORD Sibiu”, şi se aduce la cunoștință
publică prin publicarea acesteia pe pagina de internet wuw.primariamedias.ro.
Președinte de ședință, Contrasemnează
Boca Teofil Secretar general,
Muntean Sanda Ligia
Nr. 184/2022
Prezenţi la şedinţă: 19 consilieri
Adoptată în şedinţa ordinară din data de 30 mai 2022
Cu un număr de 16 voturi „pentru”, 2 abţineri şi 1 consilier local nu participă la vot, din numărul total de 2!
consilieri în funcție
PMS/CC 6 ex. Cod: FP-06-01 ver. 1
| OMX 77 MO TICL pre AH pt —
INDICATORI DE PERFORMANȚĂ
Ne. INDICATORI DE PERFORMANȚĂ Total an
crt, 2023
I INDICATORI DE PERFORMANȚĂ GENERALI
| [.], ICONTRACTAREA SERVICIULUI DE SALUBRIZARE
i a). Numarul de contracte incheiate raportat la numarul de solicitari, pe categorii de 100%
| utilizatori
| i b). Procentul de contracte de la litera a) incheiate in mai putin de 10 zile 100%
| calendaristice
| c). Numarul de solicitari de modificare a prevederilor contractulale, raportate la 100%
|numarul total de solicitari de modificare a prevederilor contractuale, rezolvate in 10
| zile
! ! 4), Numarul de solicitari de imbunatatire a parametrilor de calitate ai activitatii 100%
prestate, rezolvate, raportat la numarul totai de cereri de imbunatatire a calitatii, pe
categorii de activitati
MĂSURAREA ȘI GESTIUNEA CANTITĂȚI SERVICIILOR PRESTATE
a). Numarul de recipiente de precolectare asigurate pe tipodimensiuni, ca urmare a 72%
| solicitarilor, raportate la numarul total de solicitari
b). Numarul de reclamatii rezolvate privind cantitatile de servicii prestate, raportat la 100%
|numarul total de reclamatii privind cantitatile de servicii prestate pe tipuri de
| activitati si categorii de utilizatori
c). Ponderea din numarul de reclamatii de la litera b) care s-au dovedit justificate 0,75%
d). Procentul de solicitari de la litera c) care au fost rezolvate în mai putin de 5 zile 100%
| lucratoare
e). Numarul de sesizari din partea agentilor de proteotia mediului raportat la numarul 100%
! total de sesizari din partea autoritatilor publice centrale si locale
! 1). Numarul anual de sesizari din partea agentilor de sanatate publica raportat la 100%
| numarul total de sesizari din partea autoritatilor centrale si locale
j b). Cantitatea de deseuri colectata seleotiv raportata la cantitatea totala de deseuri 0,85%
1! colectate
ih) Cantitatea totala de deseuri sortate si valorificate, raportata la cantitatea totala de 0,64%
deseuri colectate
i). Penalitatile contractuale totale aplicate de autoritatile administratiei publice locale, 0%
| raportate la valoarea prestariei, pe activitati
| j). Cantitatea totala de deseuri colectate pe baza de contract raportata la cantitatea 100%
[totala de deseuri colectata
K). Cantitatea totala de deseuri colectata din locurile neamenajate, raportata la 0,20%
cantitatea totala de deseuri colectata
|
|
i
| | 1). Numarul de reclamaţii rezolvate privind calitatea activitatii prestate, raporta. asssz:
i numarul total de reclamatii privind calitatea activitatii prestate, pe tipuri de agtiviţăti A ay
| si categorii de utilizatori Va
m). Ponderea din numarul de reclamatii de la pet. |) care s-au dovedit jusțificaţe
|
ii | n). Procentul de solicitari de la litera m) care au fost rezolvate in mai putiţi dello
EIB IND
A
1.3 |FACTURAREA ȘI ÎNCASAREA CONTRAVALORII PRESTAȚIILOR
zile calendaristice
0). Valoarea aferenta activitatii de colectare a deseurilor totala facturata, raportata la 6%
valoarea totala rezultata din valorificarea deseurilor reciclabile
a). Numarul de reclamatii privind facturarea raportat la numarul total de utilizatori pe 0,90%
categorii de utilizatori
i În). Procentul de reolamatii de la litera a) rezolvate in mai.putin de 10 zile 100%
0). Procentul din reclamatiile de la litera. a) care s-au dovedit a A, justificate 0%
_ d). Valoarea totala a facturilor incasate raportata la valoarea totala a facturilor emise, 58,75%
pe cateporii de activitati utilizatori
€) Valoarea totala a facturilor emise raportata la cantitatile de servicii prestate, pe 100%
activitati si categorii de utilizatori
4 ÎRĂSPUNSURI LA SOLICITĂRILE SCRISE ALE UTILIZATORILOR
a) Numarul de sesizari scrise, raportate la numarul total de utilizatori, pe activitati și 0,48%
categorii de utilizatori - pentru activitatea de colectare a deseurilor
b). Procentul din totalul de la litera a) la care s-a raspuns intr-un termen mai mic de 100%
130 zile calendaristice
c). Procentul din totalul de la Lit, a) care s-a dovedit a fi intemeiat 45%
INDICATORI DE PERF ORMANȚĂ GARANTAȚI
|1 [INDICATORI DI PERFORMANȚĂ GARANTAȚI PRIN LICENŢA DE
; PRESTARE A SERVICIULUI
Ja). Numarul de sesizari scrise privind nerespectarea de catre operator a obligatiilor 9)
|n licenta
ÎN i Fi .. Fi , :
| jb). Numarul de incalcari ale obligatiilor operatorului rezultate din analize si 2)
|controalele organismelor abilitate
[i
p INDICATORI DE PERFORMANŢĂ A CĂROR NERESPECTARE ATRAGE
|PENALITĂȚI CONFORM CONTRACTULUI DE FURNIZARE/PRESTARE
i la), Numarul de utilizatori care au primit despagubiri datorate culpei operatorului sau 0
| daca s-au imbolnavit din cauza nerespectarii conditiilor corespunzatoare de prestare ş
activitatii _
b), Valoarea despagubirilor acordate de operator pentru situatiile de la litera a) 0%
raportata la valoarea totala faoturata aferenta activitatii
c) Numarul de neconforinitați constatate de autoritatea administratiei publice locale, 0
|Pe activitati
, DO, (Odoare ee,
[Tare /pTE JEAN, Sort genera,
Ben Teg/? 2 Morar
o 7
i? A a Ai
INDICATORI DE PERFORMAȚĂ PENTRU DESEURI
AFERENȚI ANULUI 2022
Nr.
Titlu
Descriere/unitate de măsurare
Valori propuse/
înterval de valori
Penalităţi propuse
Modalitate de determinare a
penalităţilor
1. Hadicători tehiiici referitori la ținte
1.1 | Colectarea Cantitatea de deşeuri de hârtie, mezal, plastic şi | 70% pentru anul | Pentru ncîndeplinirea indicatorilor | Cantitatea programată la
separată a | sticlă din deșeurile municipale, colectate separat, 2022 de performanţă, delegatul suporta | eliminare/depozitare, determinată
deșeurilor ca procentaj din cantitatea totală de deşeuri de | reprezentând | din venituri proprii ca penalitate | conform țintelor impuse de
municipale bârtie, metal, plastic şi sticlă din deşeurile 7.273 tone contractuală contravaloarea | O.U.G nr.92/2021:
prevăzute la | municipale colectate din aria de delegare deşeuri contribuției pentru economia | 30.559t0-—7.27310-5, 195 to =
axt. 17 alin. | Cantitatea de deșeuri de hârtie, metal, plastic şi reciclabile - circulară pentru cantitățile | 18.091 tone deșeu rezidual
(1) lt. a) din | sticlă din deşeurile municipale colectate țintă de colectare | eliminate final prin depozitare care
Legea mr. | reprezintă cantitatea acceptată într-un an depăşesc cantitățile rezultate prin | - până la concurența cantității de
211/2011 calendaristic către stația/stațiile de sortare, aplicarea indicatorilor de | 18.091 tone, contribuţia pentru
actualizata 30.559 to * 34% * 70% = 7.273 to unde: performanţă. economia circulară (CEC) «ste
(hârtie, metal, „30.559 to. reprezintă cantitatea de în sarcina/se recuperează de la
plastic şi deşeuri municipale colectată în anul generatori
sticlă din anterior _
deșeurile - 34 % este procentul de deşeuri În calculația tarifelor, cantitatea | - pentru ce depăşeşte cantitatea
municipale reciclabile determinat din compoziţia programată a fi |de 18.091 one, contribuţia
colectate deşeurilor muncipale depozitată/eliminată, prin aplicarea pentru economia circulară (CEC)
separat) - 70 % valoarea indicatorului peatru anul indicatorilor de performanță | este în sarcina/se suportă de câtre
2022 cuprinde valoarea contribuţiei | Operator
- 7.273 to. reprezintă cantitatea ţintă de pentru economia circulară (CEC)
colectare a deşeuri reciclabile pentru pentru canitățile indicatori
anul 2022
* Cantitatea totală generată de deșeuri de hârtie,
metal, plastic și sticlă din deşeurile municipale
se calculează pe baza determinărilor de
compoziție realizate de către Consiliul Judeţean
Sibiu.
Pentru anul 2022, conform Raporiului de
determinare a compoziției deşeurilor municipale,
cantitatea totală generată de deșeuri reciclabile
este de 34%,
programate și este în sarcina/se
recuperează de la generatori
— 705, / er 7 2547 190 PI DX
_ are Valori propuse/
Nr. Tita Descriere/unitate de m. Pena:
N E — - i Țiterval de valori aa
Colectarea | Caătitalea de biodeşeuri colectata separat, 17 % pentru Pentru neîndeplinirea indicatorilor
separată a | raportata la totalul Cantitatii de deseuri anul 2022 de performanță, delegatul suporta
biodeșeurilor raunicipale colectată din aria de delegare reprezentând din venituri proprii ca penalitate
5.195 tone contractuală contravaloarea
30.559 to * 17% = 5.195 to unde: biodeşeuri - contribuției pentru economia
- 30.559 to. reprezintă Cantitatea de | ţintă de colectare Circulară pentru cantitățile
deşeuri municipale colectată în anul eliminate final prin depozitare care
anterior depășesc Cantităţile rezultate prin
- 17 % valoarea indicatorului pentru anul aplicarea indicatorilor de
2022 performanță.
5.195 to. este ținta de colectare a deşeuri
biodegradabile pentru anul 2022
Eficienţă în | Cantitatea totală de deșeuri trimise la reciclare ca Min. 75 % Se va aplica următorul sistem | Cantitatea programată la
sortare procentaj din cantitatea totală de deşeuri reprezentând gradual de penalizare suplimentară eliminare/depozitare în urma
pentru staţia | acceptate Ja Stațiile de sortare (%) ținta de în cazul unui procent mai mic de | sortării, determinată conform
de sortare 5.454 tone, de | 75% pe an, după cum urmează: țintelor impuse de O.U.G
7.273 to * 75% = 5.454 to unde: deșeuri trimise nr.92/2021:
- 7.273 to. este ţinta de colectare a deşeuri la reciclare 0% - 5% : - 15.000 lei/an 7.273 to — 5.454 to = 1.818 tone
reciclabile pentru anul 2022
75 % valoarea indicatorului pentru anul
2022
5.454 to. cantitatea de deșeuri trimise la
reciclare
5% - 15%: - 13.000 lei/an
15% - 25%: - 11.000 lei/an
25% - 35%: - 9.000 lei/an
35% - 45%: - 1.000 lei/an
45% - 55%: - 5.000 lei/an
35% - 65%: - 3.000 lei/an
65% - 75%: - 1.000 lei/an
deșeu rezidual
- până la concurenţa cantității de
1.818 tone, contribuţia pentru
economia circulară (CEC) este
în sarcina/se recuperează de la
generatori
- Pentru ce depăşeşte cantitatea
de 1.818 tone, contribuţia pentra
economia circulară (CEC) aste
în sarcina/se Suportă de către
Operator
Penalitate suplinnentară:
pentru mai puțin de 5%: 15.009
lei/an
5% - 15%: - 13.000 lei/an
159% = 259%:--11-000-leifan——|-———
25% 735%: 000 Ti faa 7]
Tida Descrierejunitate de m:;-Șare Valori propuse/ Pena. Îţi propuse Modalitate de determinare a
interval ae valori _... Penalităţilor |
35% - 45%: - 7.000 lei/an
45% - 55%: - 5.000 lei/an
55% - 65%: - 3.000 lei/an
65% - 75%: - 1.000 lei/an
75% sau mai mult: nu se aplică
penalități
Operarea Cantitatea totala de deseuri de hârtie, metal, | Nu este cazul Nu este cazul Nu este cazul
instalaţiei de | plastic şi sticlă trimise anual la reciclare ca
tratare procentaj din cantitatea totala de deseuri
mecano- aâccepiata la instalatia de tratare mecano-
biologica (%
biologică aica (%)
Colectarea şi | Cantitatea totala de deseuri provenite din Nu este cazul Nu este cazul Nu este cazul
transportul locuinte, generate de activitati de reamenajare si
deșeurilor reabilitare interioara si/san exterioara a acestora,
provenite din | Predata pentru reutilizare, reciclare şi alte
locui Operaţiuni de valorificare materială, inclusiv
oeninţe, operaţiuni de umplere, rambleiere direct sau prin
generate de | interznediul unei statii de transfer, ca procentaj
activităţi de | din cantitatea de descuri din locuinte, generate
reamenajare | de activitati de reamenajare si reabilitare
şi reabilitare | interioara si/sau exterioara a acestora colectate
interioară (%)
şi/sau
exterioară a
acestora.
i aie ari i i
o PA MA Eu
Pizrep7e Seo/770, e GAT (Oororempeată.
Aaa Tao i zi SeoreTor Dernero/,
, ] Son (po ALTO
o Pr 310 Pee pr 157 pr
(Anexa nr. 6 — la Contractul de delegare a gestiunii serviciului de salubrizare, prin atribuire directă nr. 1/01.04.2009-
364/27,04.2019 forma actualizată iulie 2015)
Activitate
Tarife aprobate si
practicate in baza
HCL 32/2020
Tarife propuse
începând cu data de
„uu(+./2022
1. Colectarea separată şi transportul separat al deșeurilor
municipale şi deșeurilor similare provenind din activități
comerciale din industrie și instituţii, inclusiv fracții colectate
separat
a) Deșeuri municipale:
1. Deşeuri menajere (rezidual) inclusiv fracţii colectate
separat [cu excepția deșeurilor biodegradabile
prevăzute la pct. 1, lit. d) 1 si lit. f] de la utilizatori
casnici, reprezentând colectivitatea locală;
2, Deşeuri menajere (rezidual) inclusiv fracții colectate
separat [cu excepția deșeurilor biodegradabile
prevăzute la pct. 1, lit. d) 2 si lit. f] provenite de la
utilizatori casnici, reprezentând persoane fizice care
beneficiază individual, pe bază de comandă/contract,
de activitatea de colectare a acestora.
Deşeuri similare celor menajere inclusiv fracții
colectate separat [cu excepţia deșeurilor
biodegradabile prevăzute la pet. 1, lit. d) 2 si lit. f]
provenite de la utilizatori non-casnici - persoane
juridice, instituţii publice sau asociaţii, altele decât
asociațiile de proprietari, fundaţii, alte entităţi, care
beneficiază individual, pe bază de comandă/contract,
de activitatea de colectare a acestora.
>
b) Deșeuri municipale - Deșeuri menajere şi deşeuri similare,
inclusiv fracții colectate separat [cu excepția deșeurilor
biodegradabile prevăzute la pct. 1, lit. d) si lit. f], generate de
colectivitatea locală, provenite de pe domeniul public și/sau
privat al U.A.T. — mun. Mediaş.
c) Deșeuri municipale - Deşeuri voluminoase, de la utilizatori
3 casnici si non-casnici, care beneficiaza individual, pe baza de
"| comanda/contract, de activitatea de colectare a acestora,
117,57 lei/me -
356,28 lei/to
150,29 lei/me -
455,42 lei/to
d) 1. Deşeuri municipale - Deşeuri biodegradabile colectate
separat provenite de la utilizatorii casnici reprezentând
colectivitatea local
231,81 lei/to.
348,61 lei/to.
2. Deşeuri municipale - Deşeuri biodegradabile - vegetale
din gradini provenite de la utilizatori casnici care beneficiaza
individual, pe baza de comanda/contract, de activitatea de
colectare a acestora.
231,81 lei/to.+ tariful
operatorului Staţiei de
Compostare Târnava
348,61 lei/to.+ tariful
operatorului Staţiei de
Compostare Târnava
3, Deșeuri municipale - Deşeuri biodegradabile incluzând
şi deșeurile vegetale, colectate separat de la utilizatorii non-
casnici, care beneficiază individual, de activitatea de
colectare a acestora pe baza de comandă/contract.
231,81 lei/to.+ tariful
operatorului Staţiei de
Compostare Târnava
348,61 lei/to.+ tariful
operatorului Staţiei de
Compostare Târnava
e) Deşeuri din construcții, generate din activităţile de
reamenajare și reabilitare interioară și/sau exterioară, de
utilizatori casnici şi non-casnici, care benefi
[...]
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
HCL 180/2022Hotărâre privind aprobarea acordului de parteneriat pentru implementarea proiectului educațional internațional „Oraș Curat”…HCL 181/2022Hotărâre privind completarea HCL Mediaş nr. 112/2022 privind aprobarea „Listei cu persoanele căsătorite care formează familii cu…HCL 182/2022Hotărâre privind repartizarea unor locuințe sociale situate în Municipiul Mediaș, str. Gravorilor nr. 4, persoanelor vulnerabile…HCL 183/2022Hotărâre privind însușirea raportului privind implicarea și consultarea publicului în elaborarea PUD „Construire sală de sport…HCL 185/2022Hotărâre privind aprobarea proiectului la faza DALI și a indicatorilor tehnico - economici, pentru obiectivul de investiții…HCL 186/2022Hotărâre privind aprobarea depunerii proiectului „Renovare energetică moderată a blocurilor de locuințe situate în Municipiul…HCL 187/2022Hotărâre privind aprobarea depunerii proiectului „Renovare energetică moderată a blocurilor de locuințe situate în Municipiul…HCL 188/2022Hotărâre privind aprobarea depunerii proiectului „Renovare energetică moderată a blocurilor de locuințe situate în Municipiul…
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →