HCL 146/2020 Mediaș adoptată
Aprobarea indicatorilor de performanță financiari și nefinanciari pentru anul 2020 la SC ECO-SAL SA Mediaș [ Data comunicare
Ce se aprobă
Se aprobă indicatorii de performanţă financiari și nefinanciari pentru anul 2020, la SC ECO-SAL SA Mediaș, conform anexei care face parte integrantă din prezenta hotărâre
- Denumire
- Hotărârea nr. 146 din 2020 a Consiliului Local Mediaș
- Titlu oficial
- Hotărâre privind aprobarea indicatorilor de performanță financiari și nefinanciari pentru anul 2020 la SC ECO-SAL SA Mediaș [ Data comunicare
- Emitent
- Consiliul Local Mediaș
- Număr
- 146 / 2020
- Data
- 27 mai 2020
- Localitate
- Mediaș, județul Sibiu
- Stare
- adoptată
Pe același subiect în Mediaș
HCL 61/2024Aprobarea indicatorilor de performanță, a fluxului financiar precum și a tarifelor aferente unor activități din componența serviciului de…HCL 294/2011Aprobarea indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de investiţii „Mansardare şi lucrări de modificări interioare la sediul SC…HCL 161/2020Includerea în domeniul public al municipiului Mediaş a unui obiectiv de investiție și completarea Listei Bunurilor de Retur-anexă care face…HCL 266/2021Includerea în domeniul public al municipiului Mediaş a unui obiectiv de investiție și completarea Listei Bunurilor de Retur - anexă care…HCL 92/2015Aprobarea bilanţului S.C. ECO-SAL S.A. Mediaş pe anul 2014 si stabilirea modului de repartizare a profitului net obţinut de către societate…
Documente
- hcl HCL 146.PDF
Text
ROMÂNIA
JUDEŢUL SIBIU A
MUNICIPIUL MEDIAŞ
Judeţul Sibiu, 551017, Mediaş, Piaţa Corneliu Coposu nr. 3, Tel: +40 269 803 803, Fax: +40 269 841198
www.primariamedias.ro; e-mail: primaria(âprimariamedias.ro
HOTĂRÂRE
privind aprobarea indicatorilor de performanță financiari şi nefinanciari pentru anul 2020, la
SC ECO-SAL SA Mediaș
Consiliul Local al municipiului Mediaș, întrunit în ședință ordinară la data de 27 mai 2020,
Având în vedere:
- Referatul de aprobare nr. 142/2020 al proiectului de hotărâre prin care se propune
aprobarea indicatorilor de performanţă financiari şi nefinanciari pentru anul 2020, la SC ECO-SAL
SA Mediaş şi raportul de specialitate întocmit de Direcţia Tehnică — Compartimentul Unitatea
Municipală pentru Monitorizarea Serviciilor Comunitare de Utitlităţi Publice şi Guvernanţă
Corporativă din cadrul Aparatului de specialitate al Primarului municipiului Mediaş înregistrat sub
nr, 5.896/19.05.2020, - avizele comisiilor de specialitate nr. 1şi 3 la proiectul de hotărâre
înscris la punctul nr. 23 de pe Ordinea de Zi, înregistrate sub nr. 314 şi 348/25.05.2020,
Văzând adresa nr. $9/18.05.2020 a ADI ECONORD Sibiu înregistrată la Primăria
Municipiului Mediaş sub nr. 5.895/19.05.2020,
Având în vedere Hotărârea nr. 6/2020 a Adunării Generale a ADI ECONORD SIBIU,
În temeiul prevederilor Legii nr. 211/2011 privind regimul deşeurilor, republicată, Legii
nr. 249/2015 privind modalitatea de gestionare a ambalajelor si a deseurilor de ambalaj, OUG nr.
196/2005 privind Fondul pentru mediu,
În conformitate cu Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru
elaborarea actelor normative, republicată şi actualizată, art. 129 alin. (2) „d”, lin. (7) lit. „n”, art.
139, art. 196 alin. (1) lit. „a” şi art. 200 din OUG nr. 57/2019 — Codul administrativ,
HOTĂRĂȘTE
Art. 1. Se aprobă indicatorii de performanţă financiari și nefinanciari pentru anul 2020, la
SC ECO-SAL SA Mediaș, conform anexei care face parte integrantă din prezenta hotărâre,
Art.2. Se aprobă modificarea în mod corespunzător a Anexei nr. 7 la Contractul de Delegare
a Gestiunii Serviciului de Salubrizare prin atribuire directă nr.1/01.04.2009 - 364/27.04.2009,
torma actualizată iulie 2015, cu modificările și completările ulterioare.
Art.3. Prezenta hotărâre produce efecte juridice de la data comunicării către persoanele
cărora li se adresează.
Art.4. Primarul municipiului Mediaş, prin Direcţia Tehnică şi ADI ECONORD SIBIU din
subordinea sa, va asigura ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentei hotărâri, cu respectarea
dispoziţiilor din actele normative în materie. |
Art.5., Secretarul general al municipiului Mediaş are responsabilitatea comunicării
prezentei hotărâri Primarului municipiului Mediaş, Instituţiei Prefectului Judeţului Sibiu, Direcţiei
Economice, Direcţiei Tehnice, SC ECO-SA ediaş, ECONORD Sibiu, şi se aduce la
cunoştinţă publică prin publicarea acesteia gi , Ş
CONTRASEMNEAZĂ
SECRETAR GENERAL,
Petruţiu Marina Simona
PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ,
Sima Maria Simona
Nr, 146 /2020
Prezenţi la şedinţă: 21 consilieri
Adoptată în şedinţa ordinară din data de 27 mai 202
Cu un număr de 21 voturi „pentru”, din numărul total de 21 consilieri în funcţie.
PMS/MD 6 ex. Cod: FP-06-01 ver.
Anexa nr. 1 la HCL Mediaş nr. 4[302a.
INDICATORII FINANCIARI PENTRU ANUL 2020
considerare a
Nr. Criteriul de Obiectiv de U.M. 2017 2018 2019 2020 2021
crt. | performantă performanta
IL. Investitii puse în Realizarea mii lei 970 970 1.321 642 Se vorstabilii dupa
funcţiune nivelului aprobarea BVC
programat de pentru anul 202]
investiţii
p. EBITDA Creşterea mii lei 145 145 927 2306 Pe vor stabilii dupa
EBITDA aprobarea BVC
pentru anul 2021
Creşterea
productivității
Productivitatea mun cii în lei/ e vor stabilii dupa
B. muncii unităţi valorice persoană n 72 91,31 88,26 hprobarea BVC
(cifra de afaceri/ pentru anul 2021
nr.mediu de
personal);
Lă Plăţi restante Efectuarea mii lei 780 780 905 300 Se vorstabilii dupa
plăţilor în kprobarea BVC
termenul pentru anul 2021
contractual
(în preţuri
curente)
;. Creanţe restante Reducerea mii lei 810 810 700 600 Se vorstabilii dupa
volumului de kprobarea BVC
creanţe restante pentru anul 2021
(în preţuri
curente)
Viteza de rotatie | Rata la care o zile 86 86 45 86 Se vor stabilii dupa
a creantelor intreprindere isi aprobarea BVC
colecteaza pentru anul 2021
creantele
Lă Rata de rotatie a | Rata la care o zile 59 59 30 34 Se vor stabilii dupa
datoriilor intreprindere isi aprobarea BVC
plateste pentru anul 2021
furnizorii si alte
datorii
Cheltuieli de Reducerea lei 995 995 985 991 Bevorstabilii dupa
exploatare la cheltuielilor de aprobarea BVC
1000 lei venituri | exploatare la pentru anul 202]
din exploatare [1000 lei venituri
din exploatare
Marja de profit Procentul % 0,03 0,03 0,67 1,05 Be vorstabilii dupa
brut veniturilor care aprobarea BVC
reprezinta pentru anul 2021
profitul dupa
luarea in
vanzarilor de
servicii
L0. Rata de crestere Rata la care % 9,5 9,5 18,96 702 Be vor stabilii dupa
a veniturilor [venitul societatii aprobarea BVC
creste pentru anul 2021
ua. Lichiditate Active % 1,5 1,5 L,5 1,5 Se vor stabilii dupa
generala circulante/datorii kprobarea BVC
curente pentru anul 2021
12. Lichiditate Active circulante % 0,8 0,8 0,8 0,8 Bevorstabilii dupa
imediata -stocuri(/ datorii aprobarea BVC
curente) pentru anul 2021
13. ROA(rentabilitat | Indica catde % 8,8 8,8 0,75 0,80 Be vorstabilii dupa
ea activelor) |profitabila este o aprobarea BVC
intreprindere in pentru anul 2021
raport cu totalul
activelor sale
14. Profitul net Suma de bani pe | mii lei 62 62 254 167 Be vorstabilii dupa
care o realizeaza aprobarea BVC
o intreprindere pentru anul 2021
dupa scaderea
tuturor
cheltuielilor
INDICATORII DE PERFORMANTA PE ANUL 2020
Nr. | INDICATORI DE PERFORMANȚĂ Total an
crt. 2020
1 | INDICATORI DE PERFORMANȚĂ GENERALI
11 | CONTRACTAREA SERVICIULUI DE SALUBRIZARE
a). Numarul de contracte incheiate raportat la numarul de solicitari, pe 100%
categorii de utilizatori
b). Procentul de contracte de la litera a) incheiate in mai putin de 10 zile 100%
calendaristice
c). Numarul de solicitari de modificare a prevederilor contractulale, raportate la 100%
numarul total de solicitari de modificare a prevederilor contractuale, rezolvate
in 10 zile
d). Numarul de solicitari de imbunatatire a parametrilor de calitate ai activitatii 100%
prestate, rezolvate, raportat la numarul total de cereri de imbunatatire a
calitatii, pe categorii de activitati
1,2 | MĂSURAREA ȘI GESTIUNEA CANTITĂȚII SERVICIILOR
PRESTATE
a). Numarul de recipiente de precolectare asigurate pe tipodimensiuni, ca 72%
urmare a solicitarilor, raportate la numarul total de solicitari
b). Numarul de reclamatii rezolvate privind cantitatile de servicii prestate,
raportat la numarul total de reclamatii privind cantitatiile de servicii prestate pe
tipuri de activitati si categorii de utilizatori
100%
c). Ponderea din numarul de reclamatii de la litera b) care s-au dovedit 0,75%
justificate
d). Procentul de solicitari de la litera c) care au fost rezolvate in mai putin de 5 100%
zile lucratoare
e). Numarul de sesizari din partea agentilor de protectia mediului raportat la 100%
numarul total de sesizari din partea autoritatilor publice centrale si locale
f). Numarul anual de sesizari din partea agentilor de sanatate publica raportat la 100%
numarul total de sesizari din partea autoritatilor centrale si locale
8). Cantitatea de deseuri colectata selectiv raportata la cantitatea totala de 0.85%
deseuri colectate citi
h). Cantitatea totala de deseuri sortate si valorificate, raportata la cantitatea 0,64%
totala de deseuri colectate
i). Penalitatile contractuale totale aplicate de autoritatile administratiei publice 0%
locale, raportate la valoarea prestatiei, pe activitati
]). Cantitatea totala de deseuri colectate pe baza de contract raportata la 100%
cantitatea totala de deseuri colectata
k). Cantitatea totala de deseuri colectata din locurile neamenajate, raportata la 0,20%
cantitatea totala de deseuri colectata
[). Numarul de reclamatii rezolvate privind calitatea activitatii prestate, raportat 100%
la numarul total de reclamatii privind calitatea activitatii prestate, pe tipuri de
activitati si categorii de utilizatori
m). Ponderea din numarul de reclamatii de la pct. 1) care s-au dovedit 11%
justificate
n). Procentul de solicitari de la litera m) care au fost rezolvate in mai putin de 93,50%
doua zile calendaristice
0). Valoarea aferenta activitatii de colectare a deseurilor totala facturata, 6%
raportata la valoarea totala rezultata din valorificarea deseurilor reciclabile
1;3 | FACTURAREA ȘI ÎNCASAREA CONTRAVALORII PRESTAȚIILOR
a). Numarul de reclamatii privind facturarea raportat la numarul total de 0,90%
utilizatori pe categorii de utilizatori
b). Procentul de reclamatii de la litera a) rezolvate in mai putin de 10 zile 100%
c). Procentul din reclamatiile de la litera a) care s-au dovedit a fi justificate 0%
d). Valoarea totala a facturilor incasate raportata la valoarea totala a facturilor 58,75%
emise, pe categorii de activitati utilizatori
€). Valoarea totala a facturilor emise raportata la cantitatile de servicii prestate, 100%
pe activitati si categorii de utilizatori
1.4. | RĂSPUNSURI LA SOLICITĂRILE SCRISE ALE UTILIZATORILOR
a) Numarul de sesizari scrise, raportate la numarul total de utilizatori, pe 0,48%
activitati si categorii de utilizatori - pentru activitatea de colectare a deseurilor
b). Procentul din totalul de la litera a) la care s-a raspuns intr-un termen mai 100%
mic de 30 zile calendaristice
c). Procentul din totalul de la lit. a) care s-a dovedit a fi intemeiat 45%
2 | INDICATORI DE PERFORMANȚĂ GARANTAȚI
2,1 | INDICATORI DE PERFORMANȚĂ GARANTAȚI PRIN LICENȚA DE
PRESTARE A SERVICIULUI
a). Numarul de sesizari scrise privind nerespectarea de catre operator a 9
obligatiilor din licenta
b). Numarul de incalcari ale obligatiilor operatorului rezultate din analize si 0
controalele organismelor abilitate
232 | INDICATORI DE PERFORMANȚĂ A CĂROR NERESPECTARE
ATRAGE PENALITĂȚI CONFORM CONTRACTULUI DE
FURNIZARE/PRESTARE
a). Numarul de utilizatori care au primit despagubiri datorate culpei ?)
operatorului sau daca s-au imbolnavit din cauza nerespectarii conditiilor
corespunzatoare de prestare a activitatii
b). Valoarea despagubirilor acordate de operator pentru situatiile de la litera a) 0%
raportata la valoarea totala facturata aferenta activitatii
c) Numarul de neconformitati constatate de autoritatea administratiei publice 0
locale, pe activitati
INDICATORII MINIMI DE PERFORMANŢĂ PE ANUL 2020
Nr. ACTIVITATEA DESCRIEREA INDICATORULUI VALOAREA
crt. SERVICIULUI DE MINIMĂ A
SALUBRIZARE INDICATORULUI
Il. Colectarea separată a | Cantitatea de deșeuri de hârtie, metal, plastic şi
deşeurilor municipale | sticlă din deșeurile municipale, colectate separat,
prevăzută la art.7 alin. | ca procentaj din cantitatea totală generată de 50% pentru anul
(Dlit.a deşeuri de hârtie, metal, plastic şi sticlă din 2020
deșeurile municipale.
Cantitatea de deșeuri de hârtie, metal, plastic şi
sticlă din deşeurile municipale, colectate separat
reprezintă cantitatea acceptată într-un an 60% pentru anul
calendaristic de către staţia/staţiile de sortare. 2021
Cantitatea totală generată de deșeuri de hârtie,
metal, plastic și sticlă din deșeurile municipale, se
calculeasză pe baza determinărilor de compoziție | 70% începând cu
realizate de către operatorul de salubrizare. anul 2021
În lipsa determinărilor de compoziţie a deşeurilor
municipale, cantitatea de deşeusi de hârtie, metal,
plastic şi sticlă din deșeurile municipale, se
consideră a fi 33%.
2. Operarea staţiilor de | Cantitatea totală de deșeuri trimise la reciclare ca 75%
sortare procentaj din cantitatea totală de deșeuri acceptate
la staţiile de sortare (%).
3. Operarea staţiei de Cantitatea totală de deşeuri de hârtie, metal, plastic 3%
tratare mecano- și sticlă trimise anual la reciclare ca procentaj din
biologică cantitatea totală de deşeuri acceptată la instalația
de tratare mecano-biologică (%).
4. Colectarea şi Cantitatea totală de deşeuri provenite din locuinţe, | minimum 70% din
4
transportul deșeurilor
provenite din
locuinţe, generate de
activităţi de
reamenajare și
reabilitare şi/sau
exterioară a acestora.
generate de activităţi de reamenajare şi reabilitare
interioară şi/sau exterioară a acestora, predată
cantitatea de deşeuri
provenite din
activităţile de
pentru reutilizare, reciclare și alte opertațiuni de
valorificare materială, inclusiv operaţiuni de
umplere, rambleiere, direct sau prin intermediul
unei staţii de trensfer ca procentaj din cantitatea de
deşeuri provenite din locuinţe, generate de
activităţi de reamenajare şi reabilitare interioară
şi/sau exterioară a acestora colectate (%)
2020.
construcţii în anul
INDICATORII DE PERFORMANTĂ
PENTRU PLUSVALOARE PE ANUI, 2020
Nr. Criteriu de Obiectiv de performanță
crt. performanţă
Consumul Reducerea cantității de deşeuri rezultate din activitatea S.C.
tehnologic ECO-SAL S.A.
Creşterea cantității de deşeuri precolectate selective în cadrul
S.C. ECO-SAL S.A.
Reducerea ponderii consumului tehnologic în total motorină
consumată în S.C. ECO-SAL S.A.
Cheltuieli cu | Mentinerea numarului de angajati la nivel de Societate cu
personalul incadrarea cheltuielilor de personal in Bugetul de Venituri si
Cheltuieli.
Programul de Indeplinirea programului de dezvoltare peste programul asumat
dezvoltare privind | în acest plan de administrare pentru atingerea indicatorilor de
politica de mediu | mediu asumaţi în proiectele legislative, naţionale şi europene.
Absorbţia de | Creșterea gradului de absorbţie a fondurilor europene pentru
fonduri europene | dezvoltarea societății.
Certificări privind | Recertificarea S.C. ECO-SAL S.A. privind sistemele de
sistemele de management integrat.
management și de
mediu
INDICATORII CU PENALITĂȚI PENTRU ANUL 2020
Nr, Activitatea serviciului de Descriere indicatorului Valoarea Penalităţi 2020
salubrizare minima a
indicatorului
1 | Colectarea separată a | Cantitatea de deşeuri de Penalități crescătoare
deşeurilor municipale | hârtie, metal, plastic și sticlă 50 % pentru |proporționale cu
prevăzute la art, 17 alin. (1)|din deşeurile municipale, anul 2020 nerealizarea
actualizata (hârtie,
lit, a) din Legea nr. 211/2011
metal,
plastic și sticlă din deşeurile
municipale colectate separat)
colectate separat, ca
procentaj din cantitatea
totală generată de deşeuri de
hârtie, metal, plastic şi sticlă
din deșeurile municipale.
Cantitatea de deșeuri de
hârtie, metal, plastic şi sticlă
din deşeurile municipale
colectate reprezintă
cantitatea acceptată într-un
an calendaristic către stația
de sortare.
* Cantitatea totală generată
de deșeuri de hârtie,
metal, plastic şi sticlă din
deşeurile municipale se
calculează pe baza
determinărilor de
compoziţie realizate de
către operatorul de
salubrizare. În lipsa
determinărilor de
compoziție a deșeurilor
municipale, cantitatea de
deșeuri de hârtie, metal,
plastic şi sticlă din
deşeurile municipale se
consideră a fi 33%,
60 % pentru
anul 2021
70 % pentru
anul 2022
indicatorilor tehnici de
performanță de 50%
după cum urmează:
Pentru neîndeplinirea
tintei de 50 % care
trebuie atinsă pentru
anul 2020, se aplică
următoarele penalităţi:
10% sau mai puţin: -
9.000 lei/an
10% - 20%: - 7.000
lei/an;
20% - 30% : - 5.000
lei/an;
30% - 40% : - 3.000
lei/an;
40% - 50% : - 1.000
lei/an;
50% (parte a țintei de
50%) sau mai mult : nu
se aplică penalități.
i =
; Colectarea separată a
biodeșeurilor
Cantitatea de biodeșeuri
colectată separat, raportată
la totalul cantității de deșeuri
municipale al UAT-ului unde
acestea au fost generate.
12 % pentru
anul 2020
Pentru neîndeplinirea
țintei de 12% care
trebuie atinsă pentru
anul 2020 se aplică
următoarele penalităţi:
3% sau mai puţin: -
7.000 lei/an;
3% - 6%: - 5.000 lei/an;
6% - 9%: - 3.000 lei/an;
9% - 12%: -1.000 lei/an;
12% sau mai mult: nu se
aplică penalități
staţia de sortare
Eficienţă în sortare pentru
Cantitatea totală de deşeuri
trimise la reciclare ca
procent din cantitatea totală
de deșeuri acceptată la Statia
de sortare Medias (%)
Min. 75 %
pentru anul
2020
Se va aplica următorul
sistem de gradat de
penalizare în caz de mai
putin de 75% pe an:
Mai putin de 5%: -
15.000 lei/an
S% - 15%: - 13.000
lei/an
15% - 25%: - 11.000
lei/an
25% - 35%; - 9.000
lei/an
35% - 45%; - 7.000
lei/an
45% = 55%: - 5.000
lei/an
55% - 65%: - 3.000
lei/an
65% - 75%: - 1.000
lei/an
75% sau mai mult: nu se
aplica penalitati
4 | Operarea instalatiei de tratare | Cantitatea totala de[3 % pentru Nu este cazul
mecano-biologica deseuri de hartie, metal,| anul 2020
plastic si sticla trimise
anual la reciclare ca
procentaj din cantitatea
totala de deseuri acceptata
la instalatia de tratare
mecano-biologica (%)
9 |Colectarea si transportul Cantitatea totala de[35% pentru INueeste cazul
deseurilor provenite din|deseuri provenite dinlanul 2020
locuinte, generate de activitati locuinte, generate de
de reamenajare si reabilitare |âctivitati de reamenajare si
interioara si/sau exterioara a reabilitare interioara, si/sau
exterioara a acestora,
acestora.
predata pentru reutilizare,
reciclare şi alte operaţiuni de
valorificare materială,
inclusiv operațiuni de
umplere, rambleiere direct
sau prin intermediul unei
Statii de transfer, ca
procentaj din cantitatea de
deseuri din locuinte,
generate de activitati de
reamenajare si reabilitare
interioara si/sau exterioara a
acestora colectate (%)
Preşedinte şedinţă, Contrasemnează,
Sima Mau Sirea
Secretar general,
Petruţiu Marina-Simona
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
HCL 142/2020Hotărâre privind aprobarea proiectului la faza Proiect Tehnic și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de…HCL 143/2020Hotărâre privind aprobarea proiectului la faza Proiect Tehnic și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de…HCL 144/2020Hotărâre privind aprobarea proiectului la faza Proiect Tehnic și a indicatorilor tehnico-economici pentru obiectivul de…HCL 145/2020Hotărâre privind aprobarea proiectului la faza Studiu de fezabilitate a Indicatorilor tehnico-economici a Planului anual de…HCL 147/2020Hotărâre privind avizarea documentației de urbanism și însușirea raportului privind implicarea și consultarea publicului în…HCL 148/2020Hotărâre privind avizarea documentației de urbanism și însușirea raportului privind implicare și consultarea publicului în…HCL 149/2020Hotărâre privind aprobarea documentației de urbanism PUD ”Amenajare piață circulabilă pietonală în zona istorică” Piața George…HCL 150/2020Hotărâre privind acordarea gratuității la transportul public local cu mijloacele de transport în comun asigurat de operatorul…
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →