ROMANIA
JUDEȚUL SIBIU A
MUNICIPIUL MEDIAŞ
Judeţul Sibiu, 551017, Mediaş, Piaţa Corneliu Coposu nr. 3, Tel: +40 269 803 803, Fax: -+40 269 841198
ww.primariamedias.ro; e-mail: primariafpriimariamedias.ro
HOTĂRÂRE
privind actualizarea indicatorilor tehnico - economici și a devizului general
pentru obiectivul de investiţii .Renovare energetică moderată a blocurilor de
locuinţe situate în Municipiul Mediaş, având următoarele componente:
1. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINTE BL 12. SCARA A+B-+C.
SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAŞ. STR. GEORGE TOPÂRCEANU, NR. 12. JUD. SIBIU
2. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL 3.
SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAȘ, STR. GEOLOGIEI. NR. 3. JUD. SIBIU
3. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINTE BL 11,
SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAŞ. STR. CLUJULUI. NR. 10. JUD. SIBIU”
Consiliul Local al Municipiului Mediaș, întrunit în şedinţa ordinară:
Având în vedere:
- Referatul de aprobare nr,
9/2026 al proiectului de hotărâre prin care se propune actualizarea
indicatorilor tehnico - economici şi a devizului general pentru obiectivul de investiţii ..Renovare energetică
moderată a blocurilor de locuinţe situate în Municipiul Mediaş, având următoarele componente:
. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINTE BL 12. SCARA
mase, SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAȘ, STR, GEORGE TOPÂRCEANU., NR. 12, JUD. SIBIU
„ RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINTE BL 3. SITUAT ÎN
MUNICIPIUL MEDIAȘ. STR. GEOLOGIEI, NR. 3, JUD. SIBIU
3. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL 11. SITUAT ÎN
MUNICIPIUL MEDIAȘ, STR. CLUJULUI, NR. 10, JUD. SIBIU”
- Raportul de specialitate nr. 472/15.01.2026, întocmit de Direcţia de Administrare a Domeniului
Public din cadrul Aparatului de Specialitate al Primarului Municipiului Mediaș:
- Avizul comisiei de specialitate nr. 1, la proiectul de hotărâre înscris la punctul nr. 11 de pe Ordinea
de zi, înregistrat sub nr. 11/27.01.2026;
-
HCL nr. 187/2022 privind aprobarea depunerii proiectului „Renovare energetică moderată a
blocurilor de locuinţe situate în Municipiul Mediaș. având următoarele componente: 1. RENOVARE
ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL. 12. SCARA A+B+C. SITUAT ÎN
MUNICIPIUL MEDIAȘ, STR. GEORGE TOPÂRCEANU. NR. 12, JUD. SIBIU; 2. RENOVARE
ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL. 3, SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAȘ,
STR. GEOLOGIEI, NR. 3. JUD. SIBIU: 3. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE
LOCUINȚE BL, 11. SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAȘ. STR. CLUJULUI. NR. 10. JUD. SIBIU”, cu
modificările şi completările ulterioare:
-
HCL nr. 117/2023 privind aprobarea documentaţiei tehnico - econimice la faza DALI pentru
obiectivul de investiţii ..Renovare energetică moderată a blocurilor de locuinţe situate în Municipiul Mediaş,
având următoarele componente: |. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE
LOCUINȚE BL 12, SCARA A+B+C. SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAŞ. STR. GEORGE
TOPÂRCEANU, NR. 12, JUD. SIBIU: 2. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE
LOCUINŢE BL 3, SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAŞ. STR. GEOLOGIEI. NR. 3. JUD. SIBIU:
3. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL 11. SITUAT ÎN
MUNICIPIUL MEDIAȘ. STR. CLUJULUI. NR. 10. JUD. SIBIU”:
-
HCL nr. 60/2025 privind aprobarea documentaţiei tehnico - econimice la faza PT, a indicatorilor
tehnico - economici şi a devizului general pentru obiectivul de investiţii „Renovare energetică moderată a
blocurilor de locuinţe situate în Municipiul Mediaş. având următoarele componente: |. RENOVARE
ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINŢE BL 12. SCARA A+B+C. SITUAT ÎN
MUNICIPIUL MEDIAȘ, STR. GEORGE TOPÂRCEANU. NR. 12, JUDEȚUL SIBIU: 2. RENOVARE
ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINŢE BL 3. SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAŞ.
STR. GEOLOGIEI. NR. 3. JUDETUL SIBIU: 3. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A
BLOCULUI DE LOCUINTE BL 11. SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAŞ. STR. CLUJULUI. NR. 10.
JUDEŢUL SIBIU”:
- Contractul de Finanţare nr. 146082 din data de 22.12.2022. încheiat între MDLPA în calitate de
coordonator de investiţii pentru PNRR Componenta 5 - Valul Renovării şi Municipiul Mediaş în calitate de
beneficiar:
În conformitate cu prevederile art. 44 din Legea nr. 273/2006. privind finanţele publice locale:
În temeiul prevederilor Legii nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea
actelor normative, art. 129 alin, (2) lit. „b”, alin. (4) lit. „d”, art. 139, art, 196, art. 197, art. 200 din OUG nr.
57/2019 privind Codul administrativ, cu modificările și completările ulterioare:
HOTĂRĂȘTE:
Art. |. Se aprobă actualizarea indicatorilor tehnico - economici şi a devizului general pentru obiectivul
de investiţii ..Renovare energetică moderată a blocurilor de locuinţe situate în Municipiul Mediaş. având
urmatoarele componente:
1. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL 12. SCARA
A+B-+C. SITUAT ÎN MUNICIPIUL MEDIAȘ, STR. GEORGE TOPÂRCEANU. NR. 12. JUD. SIBIU
2. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL 3, SITUAT ÎN
MUNICIPIUL MEDIAȘ. STR. GEOLOGIEI, NR. 3. JUD. SIBIU
3. RENOVARE ENERGETICĂ MODERATĂ A BLOCULUI DE LOCUINȚE BL 11. SITUAT ÎN
MUNICIPIUL MEDIAŞ. STR. CLUJULUI. NR. 10, JUD. SIBIU”. contorm Anexelor | și 2 care fac parte
integrantă din prezenta hotărâre.
Art, 2. Se aprobă asigurarea şi susţinerea din bugetul local u contribuţiei financiare aferente
cheltuielilor implementării proiectului şi netinanțate prin PNRR, pentru obiectivul de investiţii menţionat la
art. |. în cuantum de 2.384.562.76 lei fără TVA, respectiv 2.875.529,32 lei cu TVA.
Art, 3. Primarul Municipiului Mediaş. prin echipa de implementare a proiectului şi Direcţia de
Administrare a Domeniului Public, va asigura ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentei hotărâri, cu
respectarea dispoziţiilor din actele normative în materie.
Art. 4. Secretarul General al Municipiului Mediaș are responsabilitatea comunicării prezentei hotărâri
Primarului Municipiului Mediaş, Instituţiei Prefectului Judeţul Sibiu, Direcţiei Economice. Direcţiei de
Administrare a Domeniului Public, echipei de implementare a proiectului prin grija Direcţiei de
Administrare a Domeniului Public şi se aduce la cunoștință publică prin publicarea acesteia pe pagina de
internet uni: primariamedias.ro.
Contrasemnează
Secretar General
Muntean Sanda Ligia
Președinte de şedinţă
Orosz Csab
Nr. 14/2006
Prezenţi la şedinţă: 19 consilieri
Adoptată în ședința ordinară din data de 28 ianuarie 2026
Cu un număr de 19 voturi pentru”. din numărul total de 2] consilieri locali în funcție
MSL/CC 4 ex. Cod: FP-06-01 ver. 1
Anexa Î_la HCLar. Îl_no26
INDICATORII TEHNICO-ECONOMICI AI OBIECTIVULUI DE INVESTIŢII
” Renovare energetică moderată A BLOCULUI DE LOCUINŢE 12, SCARA A+B+C, STR. G.
TOPARCEANU, NR. 12 BLOCULUI DE LOCUINŢE BL 3, STR. GEOLOGIEI, NR. 3 si BL 11, STR.
CLUJULUI, NR. 10”
Valoarea totală, inclusiv TVA: 10.549.526,35 Lei
Valoare exclusiv TVA (Lei) TVA (Lei) Valoare inclusiv FVA (Lei)
8.833.299,76 1.716.226,39 10.549.526,35
din care C+M:
Valoare exclusiv TVA (Lei) TVA (Lei) Valoare inclusiv TVA (Lei)
7.017.174,10 1.386.825,84 8.403.999,94
a) Indicatori minimali, respectiv indicatori de performanță
STR. G. TOPÂRCEANU, NR. 12
Clădire în suprafață destăşurată = 3800 mp reabilitată termic;
1. Imcrări de reabilitare termica a elementelor clădirii:
e izolarea termică a fațadelor - parte vitrată, prin înlocuirea tâmplăriei exterioare existente,
inclusiv a celei aferente accesului în cladire, cu tâmplărie eficientă energetic - inlocuirea tamplariei
cu coeficient de transmisie termica mic cu ferestre din PVC cu sticla tristrat si feronerie performanta;
e izolarea termică a fațadelor - parte opacă, pereti exteriori:- izolarea termica la exterior a peretilor
exteriori cu material termoizolant de fatada (vata bazaltica rigida de 15 cm grosime avand
coeficientul Ă=0.038 W/mk).;
e planseul terasa de pe zona parter, prin inlocuirea cu vata bazaltica rigida de 30 cm (vata bazaltica
avand coeficientul A=0.035 W/mk), peste planșeul din beton armat cu prevederea unui strat de
protecţie a termosistemului
2. Reabilitare/ modernizare a instalaţiilor de iluminat în clădiri - reabilitarea/modernizarea instalaţiei de
iluminat prin înlocuirea circuitelor de iluminat deteriorate sau subdimensionate;
e înlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent şi incandescent cu corpuri de iluminat cu eficiență
energetică ridicată și durată mare de viaţă, inclusiv tehnologie LED;
e instalarea de corpuri de iluminat cu senzori de mişcare/prezență, acolo unde acestea se impun
pentru economie de energie
3. Sisteme alternative de producere a energiei electrice şi/sau termice pentru consum propriu; utilizarea
surselor regenerabile de energie - instalarea unor sisteme descentralizate de alimentare cu energie
utilizând surse regenerabile de energie, precum instalaţii cu captatoare solare termice sau electrice,
instalaţii cu panouri solare fotovoltaice, microcentrale care funcționează în cogenerare de înaltă
eficienţă şi sisteme centralizate de încălzire și/sau de răcire, pompe de caldură şi/sau centrale termice
sau centrale de cogenerare pe biomasă, schimbătoare de caldura sol-aer, recuperatoare de căldură, în
scopul reducerii consumurilor energetice din surse convenţionale și a emisiilor de gaze cu efect de seră
etc, inclusiv achiziţionarea acestora:
e se vor monta panouri fotovoltaice;
4. Alte tipuri de lucrări:
e repararea trotuarelor de protecţie, în scopul eliminării infiltraţiilor la infrastructura;
e repararea/construirea acoperişului tip terasă/şarpantă, inclusiv repararea sistemului de colectare
a apelor meteorice de la nivelul terasei, respectiv a sistemului de colectare şi evacuare a apelor
meteorice la nivelul învelitoarei tip şarpantă prin:
- înlocuirea învelitorii existente din țiglă ceramică cu o învelitoare din tablă, împreuna cu suportul
lemnos aferent — șipcă și contraşipcă precum şi folia anticondens.
- revizuirea şi completarea structurii auxiliare a șarpantei (clești, contravântuiri) în urma
desfacerilor, după caz.
e demontarea instalaţiilor şi a echipamentelor montate aparent pe faţadele/terasa clădirii, precum
şi remontarea acestora după efectuarea lucrărilor de intervenție;
* repararea elementelor de construcţie ale fațadei care prezintă potenţial pericol de desprindere
și/sau afectează funcţionalitatea clădirii
o refacerea finisajelor interioare în zonele de intervenţie;
e reabilitarea/modernizarea instalaţiei electrice, înlocuirea circuitelor deteriorate;
Valorile consumurilor de energie şi nivelul estimat al gazelor cu efect de seră:
Valoare la Valoare lafinalul
Rezultate începutul implementării
implementării proiectului
proiectului
Consumul anual specific de energie finalăpentru 130,63 54,77
încălzire (kWh/m2 an)
Consumul de energie primară totală 257,22 123,69
(I4Nh/m2 an)
Consumul de energie primară totală 257,22 123,69
utilizând surse convenionale (WWh/m2 an)
Consumul de energie primară totală utilizând
surse regenerabile (IMWVh/m2 an) - i
Nivel anual estimat al gazelor cu efect de 55,47 35,88
seră (echivalent KgCO2/m2 an)
Intervenţiile propuse pentru clădire conduc la o reducere a consumului de energeie finală în proporție
de 37.29% faţă de consumul iniţial, o reducere a emisiilor de CO2 în proportie de 35.29% şi o reducere de
58.51% a consumului anual specific de energie finală pentru încălzire.
STR GEOLOGIEI, NR. 3
Clădire în suprafață desfăşurată = 1560 mp reabilitată termic;
|. Lucrări de reabilitare termică a elementelor clădirii:
e izolarea termică a fațadelor - parte vitrată, prin înlocuirea tâmplăriei exterioare existente,
inclusiv a celei aferente accesului în cladire, cu tâmplărie eficientă energetic - inlocuirea tamplariei
cu coeficient de transmisie termica mic cu ferestre din PVC cu sticla tristrat si feronerie performanta;
o izolarea termică a fațadelor - parte opacă, pereti exteriori: izolarea termica la exterior a peretilor
exteriori cu material termoizolant de fatada (vata bazaltica rigida de 15 cm grosime avand
coeficientul Ă=0.038 W/mk).;
e planseul sub pod, prin dispunerea unui strat de vată bazaltică cu grosimea de 30 cm (4 = 0.037
W/mk), peste planşeul de peste ultimul nivel cu prevederea unui strat de protecție a
termosistemului
2. Reabilitare/ modernizare a instalaţiilor de iluminat în clădiri - reabilitarea/modernizarea instalaţiei de
iluminat prin “Gircuitelor de iluminat deteriorate sau subdimensionate;
e. înlocui corpuri de iluminat fluorescent şi incandescent cu corpuri de iluminat cu eficiență
nergeți ică ridicat şi durată mare de viaţă, inclusiv tehnologie LED;
o instalarea de corpuri de iluminat cu senzori de mişcare/prezenţă, acolo unde acestea se impun
pentru economie de energie
3. Sisteme alternative de producere a energiei electrice şi/sau termice pentru consum propriu; utilizarea
surselor regenerabile de energie - instalarea unor sisteme descentralizate de alimentare cu energie
utilizând surse regenerabile de energie, precum instalații cu captatoare solare termice sau electrice,
instalații cu panouri solare fotovoltaice, microcentrale care funcționează în cogenerare de înaltă
eficienţă şi sisteme centralizate de încălzire şi/sau de răcire, pompe de caldură şi/sau centrale termice
sau centrale de cogenerare pe biomasă, schimbătoare de caldura sol-aer, recuperatoare de căldură, în
scopul reducerii consumurilor energetice din surse convenţionale şi a emisiilor de gaze cu efect de seră
etc, inclusiv achiziţionarea acestora:
e se vor monta panouri fotovoltaice;
4. Altetipuri de lucrări:
e realizarea unui soclu termoizolat — polistiren extrudat — și impermeabil pe o înălțime de cel
puţin 30 cm deasupra nivelului trotuarului;
în jurul construcţiei se vor realiza trotuare etanșe cu o lăţime minima de 1,00 m.
conductele de alimentare cu apă care intră și ies din clădire vor fi prevăzute cu racorduri
elastice și etanșe la traversarea zidurilor sau fundațiilor;
o se vor lua măsuri pentru evacuarea apelor superficiale şi amenajarea suprafeţei terenului
înconjurător cu pante de scurgere spre exterior;
e jgheaburile şi burlanele vor fi reparate / refăcute din material rezistent, după caz, în vederea
îndepărtării contiolate u apei de clădire;
e evacuarea prin burlane a apelor de pe acoperiş trebuie făcută la rigole impermeabile, special
prevăzute în acest scop, cu debușee asigurate şi, preferabil, direct în rețeaua de canalizare;
e prin masurile de sistematizare verticala trebuie sa se evite stagnarea apelor superficiale la
distante mai mici de 10,00 m în jurul construcției.
Valorile consumurilor de energie şi nivelul estimat al gazelor cu efect de seră:
Valoare la Valoare lafinalui
Rezultate începutul implementării
implementării proiectului
proiectului
Consumul anual specific de energie finalăpentru 285,86 60,79
încălzire (kWh/m< an)
Consumul de energie primară totală 435,26 181,75
(Wh/m2. an)
Consumul de energie primară totală 435,26 181,75
utilizând surse convenionale (KW h/m2 an)
Consumul de energie primară totală utilizând
surse regenerabile (AN h/m2 an) - -
Nivel anual estimat ai gazelor cu efect de 91,86 39,85
seră (echivalent kgCO2/m2 an)
Intervenţiile propuse pentru clădire conduc la o reducere a consumului de energeie finală în proporție
de 58,26% faţă de consumul iniţial, o reducere a emisiilor de CO2 în proportie de 56,61% şi o reducere de
78,71% a consumului anual specific de energie finală pentru încălzire.
STR. CLUJULUI NR. 10
Clădire în suprafață desfășurată = 1190 mp reabilitată termic;
1. Lucrari de reabilitare termica a elementelor clădirii:
e izolarea termică a fațadelor - parte vitrată, prin înlocuirea tâmplăriei exterioare existente,
inclusiv a celei aferente accesului în cladire, cu tâmplărie eficientă energetic - inlocuirea tamplariei
cu coeficient de transmisie termica mic cu ferestre din PVC cu sticla tristrat si feronerie performanta;
e izolarea termică a fațadelor - parte opacă, pereti exteriori: izolarea termica la exterior a peretilor
exteriori cu material termoizolant de fatada (vata bazaltica rigida de 15 cm grosime avand
coeficientul Ă=0.038 W/mk).;
planseul terasa - se va realiza termoizolarea cu polistiren expandat EPS 120 cu grosimea de 30
cm, peste planşeul din beton armat cu prevederea unui strat de protecţie a termosistemului
* planseul peste subsol - se va realiza termoizolarea cu polistiren expandat EPS 120 cu grosimea
de 10 cm, montarea se va realiza la intradosul subsolului
2. Reabilitare/ modernizare a instalațiilor de iluminat în clădiri - reabilitarea/modernizarea instalaţiei de
iluminat prin înlocuirea circuitelor de iluminat deteriorate sau subdimensionate;
L]
înlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent şi incandescent cu corpuri de iluminat cu eficiență
energetică ridicată și durată mare de viaţă, inclusiv tehnologie LED;
instalarea de corpuri de iluminat cu senzori de mişcare/prezență, acolo unde acestea se impun
pentru economie de energie
3. Sisteme alternative de producere a energiei electrice și/sau termice pentru consum propriu; utilizarea
surselor regenerabile de energie - instalarea unor sisteme descentralizate de alimentare cu energie
utilizând surse regenerabile de energie, precum instalaţii cu captatoare solare termice sau electrice,
instalații cu panouri solare fotovoltaice, microcentrale care funcţionează în cogenerare de înaltă
eficienţă și sisteme centralizate de încălzire şi/sau de răcire, pompe de caldură și/sau centrale termice
sau centrale de cogenerare pe biomasă, schimbătoare de caldura sol-aer, recuperatoare de căldură, în
scopul reducerii consumurilor energetice din surse convenţionale și a emisiilor de gaze cu efect de seră
etc, inclusiv achiziţionarea acestora:
e se vor monta panouri fotovoltaice;
4. Alte tipuri de lucrări:
L-ă
realizarea unui soclu termoizolat — polistiren extrudat — și impermeabil pe o înălțime de cel
puţin 30 cm deasupra nivelului trotuarului;
în jurul construcției se vor realiza trotuare etanşe cu o lăţime minima de 1,00 m.
conductele de alimentare cu apă care intră şi ies din clădire vor fi prevăzute cu racorduri
elastice şi etanșe la traversarea zidurilor sau fundațiilor;
se vor lua măsuri pentru evacuarea apelor superficiale şi amenajarea suprafeţei terenului
înconjurător cu pante de scurgere spre exterior;
jgheaburile și burlanele vor fi reparate / refăcute din material rezistent, după caz, în vederea
îndepărtării controlate a apei de clădire;
evacuarea prin burlane a apelor de pe acoperiș trebuie făcută la rigole impermeabile, special
prevăzute în acest scop, cu debuşee asigurate şi, preferabil, direct în rețeaua de canalizare;
prin masurile de sistematizare verticala trebuie sa se evite stagnarea apelor superficiale la
distante mai mici de 10,00 m în jurul construcției.
Valorile consumurilor de energie şi nivelul estimat al gazelor cu efect de seră:
Valoare ia Valoare la finalui
Rezultate începutul implementării
implementării proiectului
proiectului
Consumul anual specific de energie finală pentru 276,54 60,05
încălzire (kWh/m2 an)
Consumul de energie primară totală 425,18 174,33
(kWWh/m? an)
Consumul de energie primară totală utilizând surse 425,18 174,39
convenționale (kWh/m2? an)
Consumul de energie primară totală utilizând surse
regenerabile (KWh/m2 an) - -
Nivel anual estimat al gazelor cu efect de seră 89,66 38,27
(echivalent kgCO2/m2? an)
Intervențiile propuse pentru clădire conduc la o reducere a consumului de energeie finală în proporţie
de 58.98% faţă de consumul iniţial, o reducere a emisiilor de CO2 în proportie de 57.32% și o reducere de 78%
a consumului anual specific de energie finală pentru încălzire.
b) Indicatori financiari, socio-economic, de impact, de rezultat/operare
Valoare totală investiție
Valoare exclusiv TVA (Lei) TVA (Lei) Valoare inclusiv TVA (Lei)
8.833.299,76 1.716.226,59 10.549.526,35
Valoare eligibilă:
Valoare exclusiv TVA (Lei) TVA (Lei) Valoare inclusiv TVA (Lei)
6.448.737,90 1.225.260,03 7.673.997,93
Valoare neeligibilă:
Valoare exclusiv TVA (Lei) TVA (Lei) Valoare inclusi
[...]
Text extras automat din documentul oficial; în caz de diferențe, documentul original prevalează.