Aprobarea documentației tehnico-economice faza proiect tehnic (PT) a indicatorilor tehnico-economici actualizați și a devizului general pentru obiectivul de investiții „eficientizare energetică pentru clădirea de…
Pe scurt
Se aprobă documentația tehnico-economică pentru faza proiect tehnic a investiției „Eficientizare energetică pentru clădirea de apartamente rezidențiale din Lugoj, strada Cotul Mic” și devizul general actualizat, cu valoare totală de aproximativ 3,76 milioane lei (fără TVA 3,16 milioane). Se stabilesc principalele lucrări: izolare termică a pereților și planșeelor, înlocuire tâmplărie, plus un sistem fotovoltaic pentru spațiile comune, menite să reducă cheltuielile cu energia, să crească confortul și să îmbunătățească mediul înconjurător. Pentru cetățeni, rezultat este economisirea energiei, scăderea facturilor și îmbunătățirea eficienței energetice a clădirilor, cu termene și proceduri prevăzute în anexele bugetare.
Rezumat generat cu inteligență artificială, din textul actului — actul oficial prevalează. Transparență AI
Ce înseamnă pentru tine
Te privește direct dacă locuiești, lucrezi sau ai o proprietate pe strada Cotul Mic”.
O investiție publică: ce se construiește sau se repară, și cu ce bani.
Hotărârea nr. 34 din 2025 a Consiliului Local Lugoj
Titlu oficial
Hotărâre PRIVIND APROBAREA DOCUMENTAȚIEI TEHNICO-ECONOMICE FAZA PROIECT TEHNIC (PT) A INDICATORILOR TEHNICO-ECONOMICI ACTUALIZAȚI ȘI A DEVIZULUI GENERAL PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTIȚII „EFICIENTIZARE ENERGETICĂ PENTRU CLĂDIREA DE APARTAMENTE REZIDENȚIALE – STRADA COTUL MIC”
, Anexa 2
9 HC.UL.HR. 3 DI [4.02.4025
Fişa
Indicatori tehnico-economici — faza Proiect tehnic
ai obiectivului de investiţii „Eficientizare energetică pentru clădirea de apartamente rezidenţiale
din Municipiul Lugoj - strada Cotul Mic - 2D, 2E”
Principalii indicatori tehnico-economici aferenți investiţiei:
a) Indicatori maximali, respectiv valoarea totală a obiectivului de investiţii, exprimată în lei, cu
TVA şi, respectiv, fără TVA, din care construcții-montaj (C+M), în conformitate cu devizul
general
Nr. | Denumirea Valoare (fără TVA) TVA Valoare (inclusiv TVA)
crt. | capitolelor și Lei Lei Lei
subcapitolelor de
cheltuieli
1 TOTAL GENERAL | 3.163.883,29 595.332,99 | 3.759.216,28
2 | Dincare C+M 2.777.431,55 527.711,99 |3.305.143,45
b) Indicatori minimali, respectiv indicatori de performanță — elemente fizice/capacități fizice care
să indice atingerea țintei obiectivului de investiţii — și, după caz, calitativi, în conformitate cu
standardele, normativele și reglementările tehnice în vigoare.
echivalent
| tone CO2/an 147,2 54,6 92,6 63
0 1,95 1,95
=== MWh/an
2) 1,95 1,95 -
1] 0 0 -
0 0,00736 0,00736 -
MW
0 0,00736 0,00736 -
Pentru atingerea obiectivului specific al acestei priorităţi de investiție sunt avute în vedere
realizarea următoarelor tipuri de investiţii:
- Realizarea lucrări de anvelopare prin izolarea pereților cu vată bazaltică;
- Izolarea termică a planșeului de peste ultimul nivel;
- Izolarea termică a intradosului planșeului de peste parter;
- Înlocuirea tâmplăriei existente;
- Realizare sistem fotovoltaic pentru asigurarea consumului pentru spațiile comune.
Prin lucrările de eficientizare energetică se urmăreşte:
- Reducerea cheltuielilor pentru energie;
- Creşterea gradului de confort şi a calității vieții;
- Reducerea poluării din oraşe şi protecția mediului înconjurător;
- Îmbunătăţirea estetică a cladirilor rezidentiale.
Obiectivul principal este creşterea eficienței energetice a clădirilor publice, respectiv: -
îmbunătățirea izolaţiei termice a anvelopei clădirii (pereţi exteriori, ferestre, tâmplărie, planșeu peste
ultimul nivel, placa pe sol) a şarpantelor şi învelitoarelor, inclusiv măsuri de reparatii a clădirii; -
utilizarea surselor regenerabile de energie, pentru asigurarea necesarului de energie a clădirii; -
înlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent și incandescent cu corpuri de iluminat cu eficiență
energetică ridicată şi durată mare de viață, cu respectarea normelor şi reglementărilor tehnice; - orice
alte activități care conduc la îndeplinirea realizării obiectivelor proiectului (înlocuirea circuitelor
electrice, lucrări de demontare/montare a instalațiilor și echipamentelor montate, lucrări de reparaţii la
fațade, înlocuire tâmplării interioare și exterioare, etc.); Prin atingerea acestui obiectiv se vor asigura
premizele necesare dezvoltării economice şi sociale a orașului prin asigurarea unei infrastructuri
publice moderne ceea ce va conduce la creşterea calitatii vietii la nivelul comunității locale. Lucrările
propuse prin prezentul proiect, constituie o prioritate pentru dezvoltarea durabilă a MUNICIPIULUI
LUGOJ.
c) Indicatori financiari, socio-economici, de impact, de rezultat/operare, stabiliți în funcție de
specificul şi ținta fiecărui obiectiv de investiții.
Valoarea totală a investiţiei este de 3.759.216,28 lei (TVA inclus)
d) Durata estimată de execuţie a obiectivului de investiţii, exprimată în luni.
Durata de realizare a investiţiei este de 12 luni.
PUEXD MR.3 2 R-C-L.HR. 34 biti 14.02.2025"
ANEXA 7
Proiectant: S.C. SERMAC CONSTRUCT & DESIGN S.R.L. Pag. 1
DEVIZ GENERAL
al obiectivului de investitii
7 = Cotu Mic Bloc 2D 2E-EFICIENTIZARE ENERGETICA PENTRU CLADIREA DE APARTAMENTE REZIDEN
DIN MUNICIPIUL LUGOJ
Ir. | | Valoare | TVA | Valoare |
| Crt. | Denumirea capitolelor si subcapitolelor de cheltuieli | fara A | | cu TVA |
| | ] ] | |
LE Sa! 2 ] 3 ] 4 | 5 |
[Femerel | ] ] ]
| CAPITOLUL 1 ]
| Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului ]
| 1.1 IT oacinarzi terenului | 0.00
NT preteaa terenului | 0.00 !
1.3 | ocna pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala | 0.00
La | deac pentru relocarea/protectia utilitatilor | 0.00 |
| 207Â CACI: 1 i sa!
| CAPITOLUL 2 ! |
' PR Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii nr 0.00 0.00 0.00
| Pana 2 | 0.00 0.00 0.00
CAPITOLUL 3 ! ! | i
| Cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica ]
3.1 | Studii | 0.00 PP), 0.00 |
Ti Studii de teren ă 0.00 i 0.00 | Ii 0.00
[32.2 Raport privind impactul asupra mediului 0.00 0.00 | 0.00
| ! 3.1.3 Alte studii specifice i 0.00 0.00 0.00
3.2 ! Docunentatii-suport si cheltuieli pentru obtinerea de avize, acorduri si autorizatii | 0.00 ! 0.00 i 0.00
3.3 Expertizare tehnica 0.00 0.00 0.00 |
ra! Certificarea performantei energetice si auditul energetic al cladirilor | 32500.00 ! 6175.00 38615.00
! 3.5 | Proiectare E 120000.00 22800.00 142800..00 |
3.5.1 Tema de proiectare r 0.00 0.00
3.5.2 Studiu de prefezabilitate ! 0.00 0.00 | 0.00 i
i 3.5.3 Studiu de fezabilitate/docunentatie de avizare a lucrarilor de interventii si zu, 41000.00 o 8930.00 | 55930.00
| 3.5.4 Docunentatiile tehnice necesare În vederea obtinerii vizelor acordurilor autori! 34000.00 | 6460.00 | 40460.00 |
r — 3.5.5 Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executii 5000.00 950.00 5950.00 !
| 3.5.6 Proiect tehnic si detalii de executie ! 34000.00 ! 6460.00 40460.00 |
erai Organizarea procedurilor de achizitie | 25000.00 4750.00 29150.00 |
3] | Consultanta | 54000.00 10260.00 ! 64260.00
DI [EEE Managementul de proiect pentru obiectivul de investitii 46000.00 ! 8740.00 ! 54140.00 i
3.1.2 Auditul financiar 8000.00 Ș 1520.00 9520.00 | Ă
3.8 Asistenta tehnica 32000.00 6080.00 ! 38080.00 |
| ! 3.8.1 Asistenta tehnica din partea proiectantului ! 1000-99 | 160.00 4160.00 |
r y 3.8.1.1 pe perioada de executie a lucrarilor 2000.00 380.00 2380.00 |
| 3.8.1.2 pentru participarea proiectantului la fazele incluse în progranul de control al ! 2000.00 | 380.00 ! 2380.00
! 3.8.2 Dirigentie de santier | 21000.00 | 5130.00 32130.00 |
! ră Coordonator in materie de securitate si sanatate 1000.00 ! 190.00 ! 1190.00
|
| | ]
TOTAL CAPITOL 3 263500.00 | 50065.00 | 313565.00 |
ANEXA 7
| din care: C + M (1.2 + 1.3 + 1.4 +2 + 4.144,24 5.1.1)
|
2171431.55 |
|
527111.99 |
|
3305143.54 |
Proiectant: Ş.C. SERMAC CONSTRUCT & DESIGN S.R.L. Pag. 2
DEVIZ
al obiectivului de investitii
7 - Cotu Mic Bloc 2D 2E-EFICIENTIZARE ENERGETICA PENTRU CLADIREA DE APARTAMENTE REZIDENTIALE
DIN MUNICIPIUL LUGOJ
Ir. | | Valoare ] TVA | Valoare ]
| Crt. | Denumirea capitolelor si subcapitolelor de cheltuieli | fara TVA | | cu TVA ]
| ] | |- ] ]
] ] | lei ] lei | lei |
[===] - | | | |
Il 2 ] 3 | 4 | 5 |
[ros | |---- | |
| CAPITOLUL 4 ]
| Cheltuieli pentru investitia de baza ]
| ] | | ]
| 4.1 | Constructii si instalatii ] 2149411.69 | 522400.16 | 3211878.45 |
= | | | | !
| 4.2. | Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale lj 5621.39 | 1068.06 | 6689.45 |
| |- | | I- |
| 4.3 | Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj | 42900.00 | 8151.00 | 51051.00 |
| = | | | |
| 4.4 | Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita montaj si echipanente de| 0.00 | 0.00 | 0.00 |
[esse |- ] | | |
| 4.5 | Dotari | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| |--- - | | | |
| 4.6 | Active necorporale | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
iai ] | | |
1 TOTAL CAPITOL 4 ] 2191999.08 | 531619.83 | 3329618.91 |
] ai, | [= |
| CAPITOLUL 5 l
| Alte cheltuieli ]
| | ] | | |
| 5.1 | Organizare de santier lj 22332.47 | 4243.17 | 26575.64 |
l = [— | | ai
| | 5.1.4 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier ] 22332.41 | 4243.11 | 26575.64 |
| | |---- | | ]
| | 5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii santierului | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
l |- A ] | ] |
| 5.2 | Comisioane, cote, taxe, costul creditului ] 30551.75 | 0.00 | 30551.15 |
| I | ] | |
] | 5.2.1 Conisicanele si dobânzile aferente creditului bancii finantatoare ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| |-=-- [= ! n atata |
| | 5.2.2 Cota aferenta ISC pentru controlul calitatii lucrarilor de constructii | 13887.16 | 0.00 | 13887.16 |
| jo - ] -. ma |
] | 5.2.3 Cota aferenta ISC pentru controlul statului în amenajarea teritoriului, urbanisn | 2111.43 | 0.00 | 2111.43 |
| ] -I | | |
] | 5.2.4 Cota aferenta Casei Sociale a Constructorilor - CSC ] 13887.16 | 0.00 | 13887.16 |
rol | | ja |
] | 5.2.5 Taxe pentru acorduri, avize conforme si autorizatia de construire/desfiintare | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| | |- | I |
| 5.3 | Cheltuieli diverse si neprevazute ] 29499.99 | 5605.00 | 35104.99 |
] | | |
5.4 | Cheltuieli pentru informare si publicitate | 20000.00 | 3800.00 | 23800.00 |
| ] | | = ]
| TOTAL CAPITOL 5 ] 102384.21 | 13648.17 | 116032.38 |
l | | | -I
| CAPITOLUL 6 |
| Cheltuieli pentru probe tehnologice si teste ]
| | ] =] | |
| 6.1 | Pregatirea personalului de exploatare ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| ==] | |
| 6.2 | Probe tehnologice si teste ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| l | | | |
| TOTAL CAPITOL 6 ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| | | | ]
| CAPITOLUL ? ]
| Chelt. aferente marjei de buget si pt. const. rezervei de implementare pentru ajustarea de pret |
l | ] | ] ]
| 1.1 1 Cheltuieli aferente marjei de buget | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| | | | ]
| 1.2. | Cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de pret ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| = ] | | ]
| TOTAL CAPITOL 1 ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| |- Il l |
| | TOTAL GENERAL ] 3163883.29 | 595332.99 | 3159216.28 |
| |
] |
Il ]
Responsabil CPC
Sef proiect
Li
a poseta C
ng.proiectan fi
i &i
Devizier N X
]
Text extras automat din documentul oficial; în caz de diferențe, documentul original prevalează.
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg?
Alertele naționale →
Politica de utilizare hotarari.ro: textul oficial al hotărârilor este public și poate fi citat liber. Arhiva ca bază de date și munca noastră peste ea (rezumate, teme, puncte pe hartă, legături cu firmele, structura site-ului) nu pot fi extrase automat sau sistematic, folosite pentru a dezvolta, antrena, îmbunătăți sau compara un produs ori serviciu concurent (inclusiv un model AI) și nici copiate și republicate. Drepturile de extragere a textului și a datelor (TDM) sunt rezervate, conform art. 4 din Directiva (UE) 2019/790. Sunt permise: indexarea de către motoarele de căutare; citarea de către asistenții AI a unor fragmente scurte, cu atribuire și link către pagină; folosirea personală și profesională obișnuită. Citare: „hotarari.ro, pe baza datelor publicate de [consiliul local/primărie]”, cu link. Termenii completi: https://hotarari.ro/termeni#utilizare-concurentiala Usage policy of hotarari.ro: the official text of council decisions is public and may be quoted freely. The archive as a database and our work on it (summaries, topics, map points, company links, site structure) may not be extracted automatically or systematically, used to develop, train, improve or benchmark a competing product or service (including an AI model), or copied and republished. Text and data mining rights are reserved under Art. 4 of Directive (EU) 2019/790. Allowed: indexing by search engines; quoting short excerpts by AI assistants, with attribution and a link to the page; ordinary personal and professional use. Cite as: "hotarari.ro, based on data published by [council/town hall]", with a link. Full terms: https://hotarari.ro/termeni#utilizare-concurentiala
Folosim cookie-uri esențiale pentru funcționarea site-ului și, doar cu acordul tău, statistici anonime de trafic (Google Analytics). Detalii în Confidențialitate.