Aprobarea documentației tehnico-economice faza proiect tehnic (PT) a indicatorilor tehnico-economici actualizați și a devizului general pentru obiectivul de investiții „eficientizare energetică pentru clădirea de…
Pe scurt
Se aprobă documentația tehnico-economică actualizată pentru proiectul de eficientizare energetică a clădirii de apartamente de pe strada Banatului, nr. 3, inclusiv devizul general. Rezultatul financiar arată un cost total de aproximativ 2.963.000 lei cu TVA (2.569.982 lei fără TVA pentru lucrări C+M), iar indicatorii de performanță vizează reducerea consumului de energie și emisii, cu detalii despre concentrarea pe izolare, înlocuire tâmplărie, și un sistem fotovoltaic pentru spațiile comune. Pentru locuitori, investiția înseamnă facturi mai mici la energie, îmbunătățirea confortului termic și a calității aerului, plus estetica îmbunătățită a blocului.
Rezumat generat cu inteligență artificială, din textul actului — actul oficial prevalează. Transparență AI
Ce înseamnă pentru tine
Te privește direct dacă locuiești, lucrezi sau ai o proprietate pe strada Banatului”.
O investiție publică: ce se construiește sau se repară, și cu ce bani.
Hotărârea nr. 35 din 2025 a Consiliului Local Lugoj
Titlu oficial
Hotărâre PRIVIND APROBAREA DOCUMENTAȚIEI TEHNICO-ECONOMICE FAZA PROIECT TEHNIC (PT) A INDICATORILOR TEHNICO-ECONOMICI ACTUALIZAȚI ȘI A DEVIZULUI GENERAL PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTIȚII „EFICIENTIZARE ENERGETICĂ PENTRU CLĂDIREA DE APARTAMENTE REZIDENȚIALE – STRADA BANATULUI”
Anexa 2
LD HCL.AR. 35 Bit 1.02.2095
Fişa
Indicatori tehnico-economici — faza Proiect Tehnic
ai obiectivului de investiţii „Eficientizare energetică pentru clădirea de apartamente rezidenţiale
din Municipiul Lugoj - strada Banatului, nr.3,”
Principalii indicatori tehnico-economici aferenți investiţiei:
a) Indicatori maximali, respectiv valoarea totală a obiectivului de investiții, exprimată în lei, cu
TVA și, respectiv, fără TVA, din care construcții-montaj (C+M), în conformitate cu devizul
general
Nr. | Denumirea Valoare (fără TVA) TVA Valoare (inclusiv TVA)
crt. | capitolelor şi Lei Lei Lei
subcapitolelor de
cheltuieli
1 | TOTAL GENERAL | 2.492.878,32 469.133,22 | 2.962.011,54
2 | Dincare C+M 2.159.648,53 410.333,22 |2.569.981,75
b) Indicatori minimali, respectiv indicatori de performanță — elemente fizice/capacități fizice care
să indice atingerea țintei obiectivului de investiții — și, după caz, calitativi, în conformitate cu
Standardele, normativele şi reglementările tehni i
echivalent
tone CO2/an 78,7 26,5 52,3 66
) 0,94 0,94
MWh/an
0 0,94 0,94 ui
0 0 0 -
0 0,01104 0,01104 -
MW
1) 0,01104 0,01104 =
Pentru atingerea obiectivului specific al acestei priorități de investiție sunt avute în vedere
realizarea următoarelor tipuri de investiții:
- Realizarea lucrări de anvelopare prin izolarea pereților cu vată bazaltică;
- Izolarea termică a planşeului de peste ultimul nivel;
- Izolarea termică a intradosului planşeului de peste parter;
- Înlocuirea tâmplăriei existente;
- Realizare sistem fotovoltaic pentru asigurarea consumului pentru spaţiile comune.
Prin lucrările de eficientizare energetică se urmăreşte:
- Reducerea cheltuielilor pentru energie;
- Creşterea gradului de confort şi a calității vieţii;
- Reducerea poluării din orașe şi protecția mediului înconjurător;
- Îmbunătăţirea estetică a cladirilor rezidentiale.
Obiectivul principal este creşterea eficienţei energetice a clădirilor publice, respectiv: -
îmbunătăţirea izolației termice a anvelopei clădirii (pereţi exteriori, ferestre, tâmplărie, planșeu peste
ultimul nivel, placa pe sol) a şarpantelor şi învelitoarelor, inclusiv măsuri de reparatii a clădirii; -
utilizarea surselor regenerabile de energie, pentru asigurarea necesarului de energie a clădirii; -
înlocuirea corpurilor de iluminat fluorescent și incandescent cu corpuri de iluminat cu eficiență
energetică ridicată şi durată mare de viață, cu respectarea normelor şi reglementărilor tehnice; - orice
alte activități care conduc la îndeplinirea realizării obiectivelor proiectului (înlocuirea circuitelor
electrice, lucrări de demontare/montare a instalaţiilor şi echipamentelor montate, lucrări de reparații la
fațade, înlocuire tâmplării interioare şi exterioare, etc.); Prin atingerea acestui obiectiv se vor asigura
premizele necesare dezvoltării economice şi sociale a orașului prin asigurarea unei infrastructuri
publice moderne ceea ce va conduce la creşterea calitatii vietii la nivelul comunității locale. Lucrările
propuse prin prezentul proiect, constituie o prioritate pentru dezvoltarea durabilă a MUNICIPIULUI
LUGOJ.
c) Indicatori financiari, socio-economici, de impact, de rezultat/operare, stabiliți în funcție de
specificul și ținta fiecărui obiectiv de investiții.
Valoarea totală a investiţiei este de 2.962.011,54 lei (TVA inclus)
d) Durata estimată de execuţie a obiectivului de investiții, exprimată în luni.
Durata de realizare a investiţiei este de 12 luni
BUBA HR.3 BP HCL NR-3S SI [.02.2025
ANEXA 7
Proiectant: S.C. BS PROJECT S.R.L. bag. 1
DEVIZ GENERAL
al obiectivului de investitii
4 - Banatului 3-EFICIENTIZARE ENERGETICA PENTRU CLADIREA DE APARTAMENTE REZIDENTIALE
DIN MUNICIPIUL LUGOJ
Ir. | | Valoare ] TVA | Valoare |
| Crt. | Denumirea capitolelor si subcapitolelor de cheltuieli | fara TVA | | cu TVA ]
| ! ! lei ! lei lei |
] |n | |=ea | ]
Le | 2 ] 3 | 4 ] 5 !
a ea 1
| Cheltuieli pentru obtinerea si amenajarea terenului l
| 1.1 | Obtinerea terenului 0.00 i 0.00 0.00 !
! 1.2 | Amenajarea terenului i 0.00 i 0.00 0.00 !
| 1.3 | aaa pentru protectia mediului si aducerea terenului la starea initiala i 0.00 0.00 | 0.00 !
| 1.4 | cacacalii pentru relocarea/protectia utilitatilor a 0.00 li 0.00 ro 0.00 i
pm CAPITOL 1 | 0.00 0.00 0.00 |
| catena 2 | d | |
2 Cheltuieli pentru asigurarea utilitatilor necesare obiectivului de investitii 0.00 ! 0.00 | 0.00 !
] Pa pa 2 0.00 i 0.00 | 0.00 i
CAPITOLUL 3 o |
| Cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica |
3.1 ! Studii 0.00 sa! 0.00 |
| Ri Studii de teren P 0.00 0.00 0.00
3.1.2 Raport privind impactul sidpra mediului - | 0.00 0.00 ! 0.00
= 3.1.3 Alte studii specifice | 0.00 ! 0.00 0.00 !
3.2 i Documentatii-suport si cheltuieli pentru obtinerea de avize, acorduri si autorizatii 0.00 ! 0.00 doo |
| 3.3 Expertizare tehnica 0.0 0.00 i 0.00
3.4 | Certificarea performantei energetice si auditul energetic al cladirilor 32500.00 6115.00 | 38615.00 !
3.5 ziar 19500.00 | 15105.00 | 94605.00
| 3.5.1 Tema de proiectare ! 0.00 | 0.00 0.00 |
, 3.5.2 Studiu de prefezabilitate ă | 0.00 | 0.00 m 0.00 |
3.5.3 Studiu de fezabilitate/documentatie de avizare a lucrarilor de interventii si a 21500.00 | “5223-00 32125.00 |
rr 3.5.4 Documentatiile tehnice necesare în vederea obtinerii vizelor acordurilor sata! 23250.00 | 4417.50 | 21661,50 |
! | 3.5.5 Verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de Patent 5000.00 950.00 5950.00
Ir 3.5.6 Proiect tehnic si detalii de executie 23150.00 L 4512.50 | 29262.50
Era Organizarea procedurilor de achizitie r 25000.00 4150.00 29150.00
347 Consultanta 54000.00 [o 10260.00 | 64260.00
| 3.1.1 Managementul de proiect pentru obiectivul de investitii | 46000.00 | 8140.00 54740.00
| 3.1.2 Auditul financiar [ 8000.00 | 1520.00 9520.00 |
a! Asistenta tehnica Ir 25000.00 | 4150.00 29150.00
| 3.8.1 Asistenta tehnica din partea proiectantului 3000.00 510.00 | 3510.00 |
3.8.1.1 pe perioada de executie a lucrarilor 1500.00 285.00 1185.00 [
3.8.1.2 pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al i 1500.00 285.00 1185.00 !
| 3.8.2 Dirigentie de santier i 21000.00 3990.00 | 24990.00
| Coordonator in materie de securitate si sanatate 1000.00 190.00 i 1190.00 |
! 216000.00 | 41040.00 _ 25040.00
ANEXA 7
Proiectant: S.C, BS PROJECT S.R.L. Pag. 2
DEVIZ GENERAL
al obiectivului de investitii
4 - Banatului 3-EFICIENTIZARE ENERGETICA PENTRU CLADIREA DE APARTAMENTE REZIDENTIALE
DIN MUNICIPIUL LUGOJ
Ir. |] | Valoare | TVA | Valoare ]
| Crt. | Denumirea capitolelor si subcapitolelor de cheltuieli | fara VA | | cu TVA ]
| ] [= | |
l | ] lei | lei | lei ]
na ata | | | ]
| | 2 ] 3 | 4 ] 5 ]
| Îi a |-- | | |
| CAPITOLUL 4 ]
| Cheltuieli pentru investitia de baza ]
| | să i | | l
| 4.1 | Constructii si instalatii ] 2128883.98 | 404487.36 | 2533311.94 |
| - I |
| 4.2] Montaj utilaje, echipanente tehnologice si functionale ] 8432.08 | 1602.10 | 10034.18 |
| |-==- li | ie |
| 4.3 | Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care necesita montaj | 50550.00 | 9604.50 | 60154.50 |
Po | - | | | --|
| 4.41 Utilaje, echipamente tehnologice si functionale care nu necesita montaj si echipamente de| 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| - | ===] | ]
| 4.5 | Dotari ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
[see | (sa — | =
| 4.6. | Active necorporale ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
! |- = =] ] | |
| TOTAL CAPITOL 4 | 2187866.06 | 415694.55 | 2603560.61 |
În - [= ] [>> |
| CAPITOLUL 5 |
| Alte cheltuieli |
] re ] ] ] |
| 5.1 1 Organizare de santier | 22332.41 | 4243.11 | 26515.64 |
a ÎN În [== | -|
| | 5.1.4 Lucrari de constructii si instalatii aferente organizarii de santier ] 22332.47 | 4243.11 | 26515.64 |
Jo | | |- ===
| | 5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii santierului ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
lol | i =] |
| 5.2 | Comisioane, cote, taxe, costul creditului ] 23156.13 | 0.00 1 23756.13 |
| |-— | [- | ]
| | 5.2.1 Comisioanele si dobânzile aferente creditului bancii finantatoare ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| | ai | | - |
| | 5.2.2 Cota aferenta ISC pentru controlul calitatii lucrarilor de constructii | 10198.24 | 0.00 | 10798.24 |
|EEioem J-— — | a | | |
] | 5.2.3 Cota aferenta ISC pentru controlul statului În amenajarea teritoriului, urbanism | 2159.65 | 0.00 | 2159.65 |
| | | =] I -I
] | 5.2.4 Cota aferenta Casei Sociale a Constructorilor - csc ] 10798.24 | 0.00 | 10798.24 |
| | ! | ] ]
] | 5.2.5 Taxe pentru acorduri, avize conforme si autorizatia de construire/desfiintare | 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| | | | | |
| 5.3 | Cheltuieli diverse si neprevazute | 22923.66 | 4355.50 | 21219.16 |
Ă ] | | | |
„54 | Cheltuieli pentru informare si publicitate ] 20000.00 | 3800.00 | 23800.00 |
] ] ] | ] |
| TOTAL CAPITOL 5 ] 89012.26 | 12398.66 | 10410.93 |
Il |- | == |
| CAPITOLUL 6 |
| Cheltuieli pentru probe tehnologice si teste |
nai | | | a, |
| 6.1 | Pregatirea personalului de exploatare ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| | | =| |
| 6.2 1 Probe tehnologice si teste Ij 0.00 | 0.00 | 0.00 |
|-—=-l — [= ] [ |
| TOTAL CAPITOL 6 ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| = | ] |
| CAPITOLUL 7 |
| Cheit. aferente marjei de buget si pt. const. rezervei de implementare pentru ajustarea de pret |
| - ] | - ]
| 1.1 | Cheltuieli aferente marjei de buget ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
] I | | |
| 1.2 | Cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare pentru ajustarea de pret ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| |- | [= |
| TOTAL CAPITOL 7 ] 0.00 | 0.00 | 0.00 |
| l = |- |
] | TOTAL GENERAL | 2492818.32 | 469133.22 | 2962011.54 |
] ] | ] |
] | din care: C+M (1.2 + 1.3 +1.4+2+4.1+4 4.2 + 5.1.1) | 2159648.53 | 41033322 | 2569981.15 |
] |
Responsabil CPC Ing.proiectant
Sef proiect Devizier
Text extras automat din documentul oficial; în caz de diferențe, documentul original prevalează.
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg?
Alertele naționale →
Politica de utilizare hotarari.ro: textul oficial al hotărârilor este public și poate fi citat liber. Arhiva ca bază de date și munca noastră peste ea (rezumate, teme, puncte pe hartă, legături cu firmele, structura site-ului) nu pot fi extrase automat sau sistematic, folosite pentru a dezvolta, antrena, îmbunătăți sau compara un produs ori serviciu concurent (inclusiv un model AI) și nici copiate și republicate. Drepturile de extragere a textului și a datelor (TDM) sunt rezervate, conform art. 4 din Directiva (UE) 2019/790. Sunt permise: indexarea de către motoarele de căutare; citarea de către asistenții AI a unor fragmente scurte, cu atribuire și link către pagină; folosirea personală și profesională obișnuită. Citare: „hotarari.ro, pe baza datelor publicate de [consiliul local/primărie]”, cu link. Termenii completi: https://hotarari.ro/termeni#utilizare-concurentiala Usage policy of hotarari.ro: the official text of council decisions is public and may be quoted freely. The archive as a database and our work on it (summaries, topics, map points, company links, site structure) may not be extracted automatically or systematically, used to develop, train, improve or benchmark a competing product or service (including an AI model), or copied and republished. Text and data mining rights are reserved under Art. 4 of Directive (EU) 2019/790. Allowed: indexing by search engines; quoting short excerpts by AI assistants, with attribution and a link to the page; ordinary personal and professional use. Cite as: "hotarari.ro, based on data published by [council/town hall]", with a link. Full terms: https://hotarari.ro/termeni#utilizare-concurentiala
Folosim cookie-uri esențiale pentru funcționarea site-ului și, doar cu acordul tău, statistici anonime de trafic (Google Analytics). Detalii în Confidențialitate.