HCL 13/2018 Lugoj adoptată
Aprobarea devizului general și indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul de investiţii «creșterea eficienței energetice la spitalului municipal “ dr. teodor andrei” lugoj»
Ce înseamnă pentru tine
- Privește spitalul sau serviciile medicale din localitate.
- O investiție publică: ce se construiește sau se repară, și cu ce bani.
🔔 Anunță-mă când se mai votează despre „Investiții și fonduri europene” în Lugoj
- Denumire
- Hotărârea nr. 13 din 2018 a Consiliului Local Lugoj
- Titlu oficial
- APROBAREA DEVIZULUI GENERAL ȘI INDICATORII TEHNICO-ECONOMICI PENTRU OBIECTIVUL DE INVESTIŢII «CREȘTEREA EFICIENȚEI ENERGETICE LA SPITALULUI MUNICIPAL “ DR. [persoană fizică]” LUGOJ»
- Emitent
- Consiliul Local Lugoj
- Număr
- 13 / 2018
- Data
- 25 ianuarie 2018
- Localitate
- Lugoj, județul Timiș
- Stare
- adoptată
- Teme
- Investiții și fonduri europene · Sănătate
Pe același subiect în Lugoj
HCL 219/2021Aprobarea documentaţiei de avizare a lucrărilor de intervenţie (d.a.L.I) devizul general și indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul…HCL 330/2025Aprobarea proiectului cu titlul „reabilitare energetică spital municipal „dr. teodor andrei” lugoj – corp C1 - ambulatoriu” și a…HCL 331/2025Aprobarea proiectului cu titlul „construire spital și funcțiuni conexe pentru spitalul municipal „dr. teodor andrei” lugoj” și a…HCL 187/2019Aprobarea documentaţiei de avizare a lucrărilor de intervenţie (d.a.L.I) devizul general și indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul…HCL 218/2021Aprobarea participării municipiului Lugoj la „programul privind creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public” a…
Documente
- hcl anexa.pdf
Text
FAZA: DOCUMENTAŢIE DE AVIZARE A LUCRĂRILOR DE INTERVENŢII
Proiectant,
NEROLI GENERAL SOLUTION S.R-L.
(R030844828 - J26/868/2012)
DEVIZ GENERAL
al obiectivului de invastiții
Obiectiv de investiţii: „CREŞTEREA EFICIENȚEI ENERGETIGE LA SPITALUL MUNICIPAL "DR,
[persoană fizică]" LUGOJ
AVEA LA
[lol 13/2501 204
Nr. | Denumirea capitolelor şi subcapitolelor Valoare* TVA Valoare cu
crt, de cheltuieii (fără TVA) TVA
lei lei lei
1 2 3 4 5
Cheltuleii pentru obiinerea şi amenajarea teren
1.1 |Obținerea terenului 6, 0,00) 0,00
1.2 |Amenajarea terenului 0,00 0.00) 0,00]
Amenajări pentru protecţia mediului şi | |
13 aducerea terenului ia starea iniț'ală 240 9,00 9,00
Cheltuieli pentru relocarealprotecţia | oo!
14 | autăţilor 0,00 0,00 9,
Total 1 0,00 [) 0,90)
pentru asigurarea necesare
Cheltuieii pentru asigurarea utilităţilor
24 necesare obiectivului de investiții 9,00 e axa]
Obiect 4 Bransamente 0,00) 0,00) 0,00)
E sse e
pentru proiectare şi asistenți tehnică
- 344 ȚStudii 84.730,00 16.09.70] __ 100,828,70
Studii topografice 5.000, 1.520,00| 8.520,00)
Studiu geotehnic 11175,00 2.123, 13.208,25;
incerca nedistrudtive 1871 31745 19684.9
dezveliri de fundatii 15985/ 3038.05, 18034,05
intocmire si verificare relevee cladiri 32850.00 6241,5 39091,5
ai anna 1.710,00)
3.2.1 Documentaţie cadastrală penru 9.000,00 1.710,00 10.710,00)
32420,00 6.15 38.678,80
Audit energetic înainte de execuţia lucrărilor R | 4.341, 27.191,50
Audit energetic după execuția lucrărilor 68.129,00| 12.564,51 78.693,51
3.5 |Prolectare 354.500,0! 67.356,00 421.855,
3.5.3. Studiu da fezabilitate/documentaţie
de avizare a lucrărilor de intervenţii şi £
deviz general!
vederea obținerii 0,00 2.00
avizelorlacorduritor/autorizaţiilor
execuţie
eu. Tibizăi tehriic şi getaili de execujie ) 57.675,
3.6 JOrganizarea procedurilor de achiziție 132.000.00 25.080,00) 167.080,00;
3.7 |Conaultanță 306.680,00 68.263, 364.912,59
3.7.1.1. Elaborarea cererii de finanțare 114.150, 21.688, 135.838,
3.7.1.2. Consultanţă în domeniul
Îi tului proiectului 132.500,00| 25.175,00 157.675,00|
3.8 JAsistenţă tehnică 284.500,00 50.255,09 314.756,
3.8.1.1. pe perioada de execuție a lucrărilor 99.000,00 18.810,00 117.840,
„81.2. pentru parbciparea prolectantului [a |
fazele incluse în ramul de control a!
lucrărilor de pi avizat de căire 33.500,00 cae) masa
A inspectoratul de Stat în Construcţii
TI Tanga de
Total capitol 3 1.272.779,00|__ 241.828,01 1.514.607,01
CAPITOLUL 4
Cheituieil pentru Investiţia de bază
4.1 |Consirucții si instalaj/i 33.019.638,86| 4.038.649.9: 43.058.188,79)
Obiect 1 Clădire C1 spital central 14.556.098,88| __2.765.658,79| 17.321.757,
Obiect 2 Clădire C2 1.417.545,35 268.333,62| __1.686.878.98
Obiect 3 Clădire C3 3.669.793,04 697.280,68| __4.387.053,72,
Obiect 4 Clădire CA 1.612.088,67! 308.296,85| _1.918.385,52
Obiect 5 Clădire C5 2.013.372,98 382.540,87|_ 2.395.913,85
Obiect 6 Clădire C6 1.673.385,99 317.945,24| 1.991.341 „23,
Obiect 7 Ciădire C7 720.113,51 136.821,57 856.935,07;
Obiect 7' Clădire C7 733.778,5 138.418,11 873.197,64
Obiect 8 Clădire C8 8.421.886,98) _1.600.154,73) 10.022.021,71
Obiect 9 Cladire retele exterioare 1.185.101,68; 225.169,32 1.410.270,88|
biect 10 Ciadire C10 981.241,11|____182.635,81]_ 1.143.876,63
i4ontaj utilaje, echipamente tehnologice
42 | fiumzitorala 1.027.620,57| 198.247,91| 1.222.868,48
Se 1 Clădire CT spital central 309.320,08 58.770,82| _ 368.090,50
Obiect 2 Clădire 62 1.836,68) 310,97, 1.947,53]
'Oblect 3 Clădire E3 3.510,24 666, 4.177,49
Obiect 4 Clădire CA 1.410,39 268,09 1.879,08
Obiect 5 Clădire 65 1.428,87, 27149) 1.700,38
Obiect $ Clădire C8 1.520,95, 288,98! 1.809,93
Obiect 7 Clădire G7 1.258,81 239,19 1.498,71
'Obiect 7" Clădire G7 968,21 183,58 1,149,
biect 8 Clădire G8 293.357,94 55.738,01|____348.085,94
Obiect 9 Ciadire retele exterioare 355,33) 67,51 422,84
Obiect 10 Giadire 010 412.854,38, 78.442,3 491.296,71
Utilaje, echipamente tehnologice şi
43 vea era der pei p 9.706.198,45| 1.000.366,31| 11.646.604,76
Obiect 1 C1 spital central 4.440.152 843.628,93] _5.283.781,19
Obiect 2 Clădire C2 81.085,24) 15.402,40 96.487 64,
Obiect 3 Cigăire C3 108.484,25, 20.612,01] 129.056,
Obiect 4 Clădire C4 90.349, 17.166,31|____107.515,31
Obiect 5 Clădire C5 100.304,00) 19.057,76 119.361,76,
|Obiect 6 Clădire €6 5939] 18418,41 115357,41
_|Obiect 7 Glădie C7 57.238, 10.875, 68.113,22)
Obiect 7' Clădire C7 65.199,24 12.387,88 77.587,4
biect & Giădire Că 2.650.422.26| __503.680,23| 3.154.002,45|
'Oblect 8 Cladire retele exterioare 20.090,00 3.800,00) _____23.800,00|
Obiect 10 Ciadire C10 2.075.985,20| ___394.437,19| _2.470.422,3
Utilaje, echipamente tehnologice şi
44 Jfuncţionale care nu necesită montaj şi 0.) 0.00 0,00
echipamente de transport
4.5 |Dotări 0,00] 0,09, 0,00
4.5 |Active neco'porale 0,00) 0,00) 9,00
i vata capital e 49.833.387,B8|__6.093.164,13| 65.928.562,
Alte cheltuieli
5.1 JOrganizere de şantier 726.082,73| ___137.951,92| _ 864.014,68
9,00
5-3 |chenuieli diverse şi neprevăzute 10% 1.189.169,17] 225.940,24] 1.415.099,41
54 |cheituleli pentru informare şi publicitate 8.403,00, 1.896,57 9.299,67]
Total capitol 5 2.368.142,89) __ 386.488,73| 2.733.831
CAPITOLUL 6
Chettuieii pentru probe tehnologice şi teste
6.1 |Pregătirea personalului de exploatare o0j 00| 0,00)
6.2 |Probe tehnologice şi teste 0.00) 0,00] 2.00]
Totai capitoi 6 0,00) 0,00] 0,00
TOTAL 63474.319,57| 6. 60.174.300,44
5.4.4) 40.410.707,48| _4.302.882,96| 44.713.580
Data elaborării:
12.12.2017
Beneficiariinvestitor,
SPITAL MUNICIPAL. LUGOJ
MANAGER
Dr. Fioroni Erwin
ANEXA __ la HCL nr.]5/250l
|. PRINCIPALII INDICATORI TEHNICO-ECONOMICI Al INVESTITIEI „CREŞTEREA
EFICIENŢEI ENERGETICE A SPITALULUI MUNICIPAL „DR. [persoană fizică]” LUGOJ
BENEFICIAR : SPITALUL MUNICIPAL "DR. [persoană fizică] " LUGOJ
PRINCIPALII INDICATORI TEHNICO-ECONOMICI Al INVESTITIEI
4) indicatori maximali, respectiv valoarea totală a obiectivului de investiţii, exprimată în lei, cu
TVA şi, respectiv, fără TVA, din care construcţii-montaj (C+M), în conformitate cu devizul
general;
Valoarea totala a obiectivului de investitii exclusiv TVA = 53.010.623,95 lei , din care
Valoarea de constructii — montaj (C+M) exclusiv TVA = 39.966.274,59 lei
Valoarea totala a obiectivului de investitii inclusiv TVA = 62.999.115,07 lei, din care
Valoarea de constructii — montaj (C+M) inclusiv TVA = 47.558.676,77 lei
b) indicatori minimaii, respectiv indicatori de performanţă - elemente fizice/capacităţi fizice care
să indice atingerea țintei obiectivului de investiţii - şi, după caz, calitativi, în conformitate cu
standardele, normativele şi reglementările tehnice în vigoare;
POT existent = 15.29%
CUT existent = 0,24
Arie construită =7120,92 mp
Arie construită desfăşurată = 14802,41 mp
Suprafata teren
Exitent
Ac - arie construita (mp)
Auinc - arie utila încălzită (mp)
Aut — arie utila totala
Acd - arie construita desfasurata ( mp)
Volumul spaţiului încălzit [m3] =
Volumul total util [m3] =
Propus
Ac - arie construita (mp)
Auinc - arie utila încălzită (mp)
Aut — arie utila totala
Acd - arie construita desfasurata ( mp)
Volumul spaţiului încălzit [m3] =
Volumul total util [m3] =
POT propus = 15.53%
CUT propus = 0,24
51824,00 mp
7120,92 mp
11537,78 mp
11537,78 mp
14802,41mp
43245,13 mc
43245,13 mc
7267,34 mp
11721,39 mp
11721,39 mp
15222,43 mp
43602,58 me
37004.10. mc
2018
Consum anual de energie (kWh/m2anj) 95.22
indice de emisii echivalent CO2 (kgco2/m?an) 27.96
Consum anual specific de energie (kWh/m?an) CLASA
pentru ENERGETICA
. "| Cladire certificata
Incalzire „183,12 LA E
| Apa calda consum | 40.81 . Ic | |
| Climatizare 2.24 LA E |
IVentiatiemecanica OO 139% O D ÎN |
| Iluminat artificial 15.09 JA . | i |
Consum anual specific din surse regenerabile (kWh/m2an) 149,96
Rezultate finale:
> Consumul anuai de energie din surse clasice (combustibili fosili)
fai = 470240,499 kWh/an
> Consumul specific anual de energiedin surse clasice (combustibili fosili)
Ciutai = 95,225 KWh/m2an
> Indice de emisii echivalent CO2
ein „= 27,964 kgCO2/m?an
> Consumul anual de energie din surse regenerabile
Qsurse reg> 740553,695 kWh/an
> Consumul specific anual de energie din surse regenerabile
surse reg= 149,964 kWh/m2?an
Corp C1
| Energia totala initiala |2407453.669 33
| Energia totala var. 1 1470240499 ]
| Economie energie var.1 | 1937213.17 o __]
e Consumulanual de energie Oiotal" = 470240.499 __KWhfan
+ Consumulspecific anual de energie total" 95.225 kWh/m2.an |
a)
CLASA ENERGETICA A
* Indice de emisii echivalent CO> _ eco = 27964 kgCOa/m2.an
Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de modernizare este
AE = 1937213.17 kWh/an
Ă _Corp C2 _ _ = ==
| Energia totala initiala | 189757.857
Energia totala var. 1 | 28270.854
| Economie energie var.1 ____ [161487.003 |
e Consumulanual de energie Cota = 28270.854 han
e Consumul specific anual de energie total" 113.156 kWh/m2an
| O)
CLASA ENERGETICA A
e Indice de emisii echivalent CO2 ecozen = 37.504 _ kgCO2/m?.an
e Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de modernizare este
AE = 161487.003 kWh/an
Corp C3
[Energia totala initiala 456877.492 —
Energia totala var. 1 Da ___|131209,717
| Economie energie var.1 325667.775___ |
* Consumul anual de energie QtotalăN = 131209.717 kWh/an !
» Consumul specific anual de energie Cltotaf" 98.066 kWh/m2.an
| J
CLASA ENERGETICA A
* Indice de emisii echivalent CO: ecozin = 37.54 gCOafmzan |
e Econornia anuala de energie rezultata ca urmare â aplicarii solutiilor de modernizare este
AE = 325667.775 kWh/an
Corp C4
| Energia totala initiala a 238500.106 Dă
| Energia totala var. 1 „1 40807.423
Economie energie var.1 a 197692.683
e Consumulanualde energie Ototal2" = 40807.423
e Consumul specific anual de energie Ctotat 119.705
N INI — ————
CLASA ENERGETICA A
. indice de emisii echivalent CO2 eco = 215.921 kgCOz/mâan
e Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de modernizare este
AE = 197692.683 kWh/an
Pii
Corp C5
Energia totala initiala
Energia totala var. 1
Economie energie var.i Di
e Consumulanual de energie
e Consumul specific anual de energie
_| 326082.393
. Indice de emisii echivalent CO2
e Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor
AE = 256701.378 kWh/an
Corp C6
| Energia totala initiala a
| Energia totala var. 1 Ă a
LE Economie energie var.1 _
e Consumulanual de energie
e Consumul specific anual de energie
e Indice de emisii echivalent CO2
AE = 112346.169 kWh/an
Copr C7 Morga
| Energia totala var, 1
| Economie energie var.
e Consumulanualde energie
Li Consumul specific anual de energie
- 65693.273
| Energia totala initiala a _
| 69381. 015 Dl
| 256701. 378 |
Oiota = 69381. 015 Whfan
„Ctotal*” 116.008 KkWh/mz.an
CLASA ENERGETICA A
ecozin = 132.791 KgCO2/mi.an
de modernizare este
Ta6230776
las96.607 |
| | 112346. 169
Qiotal”” = 49961.607 kwWh/an
_ Qtotal" 129.04 IWh/mmz.an
CLASA ENERGETICA A
______ ecozt" = 46.486 “gCOz/mian__
Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de mode!
e indicede emisii echivalent CO2
+ Economi
rnizare este
| 13723.366. 5 a
___151969.907_
Ototali” = 13723.366 kWh/an
____ tota 102.055 KWh/m2.an
CLASA ENERGETICA A
ecozin = 104.115 ka COzjm?an 7]
ia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de modernizare este
„
AE = 51969.907 kWh/an
Corp C7 Tomograf
[ Energia totala initiala _ 35 _ | 105842.407 _]
| Energia totala var. 4 16939.909
| Economie energie var.1 3 a 88902498 a]
+ - Consumul anual de energie Qicraj?n = 16939.909 __KWh/an
. Consumul specific anual de energie _ Cota” 83.067 ___KWh/m?an
| | CLASA ENERGETICA A
e Indice de emisii echivalent CO2 again 23.787 | kaCOz/mian
+ Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de modernizare este
AE = 88902.498 kWh/an
Corp C8
| Energia totala initiala —1957075.903 . |
| Energia totala var. 1 E „1250123.771 _ |
| Economie energie var.1 _ | 706952.132 a 7]
Consumul anual de energie Orota2n = 250123.771 A _KWh/an_ _
. Consumul specificanual de energie , total" 109.091 kwWh/m-an___
CLASA ENERGETICA A
e indice de emisii echivalent CO2 amp 300933 kgCOa/mian
+ Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de modernizare este
AE = 706952.132 kWh/an
Corp C10
| Energia totala initiala | 103843.859 _ ]
!Energiatotala var. _] 34597,618 _ a o]
| Economie energie var. ___169246.241 o
e Consumulanualde energie Qiota ln = 34597.618 kWh/an
Lă Consumul specific anual de energie _ a Qtotal*” 85.528 = kWh/m?-an Bi
CLASA ENERGETICA A
e indicedeemisii echivalent COz a ecoan = 31,798 — kBCO»/m2.an
+ Economia anuala de energie rezultata ca urmare a aplicarii solutiilor de modernizare este
AE = 69246.241 kWh/an
b. unitati valorice
Lucrari de constructii si instalatii (inclusiv TVA):
CORP
VALOARE (lei)
['Gbiect 1 Clădire C1 spital central —€
| Obiect 2 Clădire C2
| Obiect 3 Clădire C3
| Obiect 4 Clădire CA
| Obiect 5 Ctădire C5
| Obiect 6 Clădire c6
| Obiect 7 Clădire C7
Obiect 7' Clădire C7'
| Obiect 8 Clădire C8
| Obiect 9 Cladire retele exterioare
| Obiect 10 Cladire C10
| TOTAL
TOTAL ECHIPAMENTE - 11.645.504,76 lei
c) indicatori financiari, socioeconomici,
19.237.429,51
A =
„| 1.686.878,96 _
L ___4.367.053,72
1.918.385,52
| 2.395.918885
—1.991.341,23
_856.935,07
873.197,64_____
10.022.021,71
1.410.270,98
_4.143.876,93.
45.903.305,13
de impact, de rezultat/operare, stabiliţi în funcţie de
specificul şi ţinta fiecărui obiectiv de investiţii;
(6) INDICATORI DE APRECIERE A EFICIENTEI ECONOMICE:
- analiza comparativa a costului realizarii lucrarilor de interventii fata de valoarea de inventar a
constructiei.
Ş Ț “Valoare de 7 Valoare estimata | Valoarede | Cresterea valorii
inventar a a lucrarilor de inventar de inventar cu |
constructiei interventii rezultata | (%)
| II (lei) (lei) dei) LL _|
Corp C1(Pavilion | 26.0 7 |
Central) | 1209177,38 24.889.301,59 26.098.478,9 2158,37%
| Corp CzlLaborator) | 55491.04 [1.785.294,22 | 1.840:785,26 | 3317,27% _]
Corp C3 (Spalatorie, | 20082986 4.500.327,16 4.801.167,02 1595,92%
| Bucatarie si birouri) __| LA | | Da | _ |
| Corp CA (Pediatrie) | 77215,42 | 2.027.579,90 | 2.104.795,32 | 2725,87% |
Corp CS (Paliative si! 129161,85 |2.646.137,81 | 2048,70% |
2.516.975,96
| neurologie)
Corp C6 (Boli! g4soz,82 2.108.508,57 2.193.016,39 | 2595,05%
| Infectioase) Ii | |
Corp C7 (Morga) 327229 1 926.546,39 | 959.269,29 | 2931,49%
[see C7 (Tomograf) | 47114,93 951.934,51 | 999.049,44 2120,45%
a — aaa aa === =
Copr Ca (Psihiatrie) | 673971,59 13.525.120,14 | 14.199.091,73 | 2106,78%
[Corp C€10 (Centrala |
| Ă 87147,61 | 4.105.596,02 4.192.743,63
| termica) ____ Î 5 3
4811,08% |
| =
NECESITATEA INVESTITIEI:
Scurta prezentare a situatiei existente a obiectivului si cerintele actuale si de viitor
ale activitatii acestui obiectiv, din care rezulta necesitatea investitiei, prin care
obiectivul raspunde cerintelor:
Spitalul Municipal Lugoj este o unitate sanitara cu paturi, de utilitate publica, cu
personalitate juridica, care asigura servicii medicale generale, aflata in subordinea
Consiliului Local Lugoj, coordonat de Ministerul Sanatatii.
Datorita perioadei lungi de exploatare (circa 100 ani), coroborate cu faptul ca nu au
fost realizate interventii structurate si nici la retelele de instalatii, sunt necesare urmatoarele
interventii :
1. Conform expertizei tehnice intocmite, pentru cele 10 corpuri de cladire
acestea se incadreaza din punct de vedere al riscului seismic in clasa Rs III cu exceptia
corpului C8 care se incadreaza in clasa Rsil, Interveniiile generale de consolidare ale
spitalului pentru toate corpurile studiate, sunt:
consolidarea corpurilor care necesita acest tip de lucrari in conformitate cu
experiiza tehnica
_ refacerea tuturor finisajelor interioare si exterioare
2. Inlocuirea tuturor instalatiilor.
Deoarece nu s-au facut investitii de reabilitare a retelelor, spitalul este obligat sa
foloseasca o mare parte din resursele financiare pentru plata facturilor de utilitati. Lipsa
unei anvelope termice conduce la pierderi mari de caldura prin intermediul peretilor exterior
(a se vedea concluziile auditului energetic).
Acoperisurile existente prezinta numeroase urme de degradare, existand pe langa
pierderile naturale de caldura, infiltratii.
Din punct de vedere arhitectural-functional cladirile C1 si C8 ale spitalului prezinta
probleme de respectare a impunerilor ISU pentru evacuare in caz de dezastre.
Reteaua de hidranti interiori si exteriori este depasita din punct de vedere tehnic si
moral necesitand inlocuirea totala (conform P1 18).
Spitalul nu are o retea bine definita de detectori de fum/incendiu — obligativitate
P118.
Cladirile C1 si C8 ale spitalului nu au fost prevazute cu lift, la momentul actual
bolnavii fiind transportati, pe verticala, de catre personalul spitalului prin utilizarea de paturi
si targi. La corpul C1 a fost prevazut si instalat un lift exterior dar care nu satisface
necesitatile. De aceea este absolut necesara dotarea cladirilor C1 si C8 ale spitalului cel
putin cu cate un elevator de persoane si platforme elevatoare pentru persoanele cu
dizabilitati. Determinarea tipului de ascensoare se va face astfel incat sa se asigure fluxul
circulatiei, iar timpii de asteptare si de parcurs trebuie sa corespunda specificului spitalului,
fara a perturba desfasurarea activitatilor medicale.
Sistemul de iluminat este in cea mai mare parte cel initial de la darea in folosinta a
cladirii spitalului.
Sistemul de ventilatie/climatizare este reprezentat de mici investitii punctuale
constand in aparate de aer conditionat tip spliter.
OPORTUNITATEA INVESTITIEI:
Programul national de constructii de interes public sau social îsi propune sa
stabileasca si sa contureze mecanisme si linii directoare ce au ca scop îmbunatatirea starii
de sanatate a populatiei din România si asigurarea unui înalt nivel de protectie a sanatatii
umane prin implementarea unor masuri care vizeaza transformarea structurilor actuale din
domeniul sanatatii publice spre cele adecvate noilor conceptii si abordari de la nivel
international.
Ministerul Dezvoltarii Regionale si Administratiei Publice, prin Compania Nationaia
de investitii CNI sprijina implementarea strategiei nationale în domeniul sanatatii, pentru
eficientizarea serviciilor de sanatate, prin reabilitarea si dotarea infrastructurii spitalicesti.
In urma necesitatii imbunatatirii clasei de risc seismic pt corpul C8 de la Rs II prin
consolidare pentru aducerea cladirii in clasa Rs3/ Rs4, a respectarii normativelor in ceea ce
priveste transportul pacientilor, aducerii instalatiilor si finisajelor la normele actuale si a
eficientizarii energetice UAT Municipiul Lugoj a decis realizarea investitiilor in cadrul Spitalul
Municipal Lugoj.
Solutii tehnico = economice propuse:
Scurta prezentare a solutiilor tehnice prin care proiectul de investitie raspunde
necesitatii investitiei la cerintele actuale si la cele viitoare în conformitate cu
legislatia in vigoare privind: calitatea contructiei, a serviciilor sau specifice
domeniului:
_ Prin reabilitarea, consolidarea edificiului cu functiunea de spital se inlatura riscurile ce pot
aparea în cazul unui seism (cladirea C8 fiind incadrata în clasa de risc Rsil)
_ Activitatea cadrelor medicale si a pacientilor se vă desfasura in conditii de normalitate,
avandu-se in vedere schimbarea tuturor instalatiilor, asigurarea unui iluminat
corespunzator, ventilatie si climatizare, dotare cu echipamente medicale si mobilier.
- pentru rezolvarea impunerilor ISU se propun construirea a 6 scari de evacuare noi (C1 si
C8), dar si dotarea tuturor cladirilor cu toate mijloacele de avertizare si signalistica, hidranti
interiori si exteriori, usi rezistente la foc, etc.
- eficientizare energetica a cladirii
Pentru rezolvarea tuturor problemelor mentionate mai sus, si tinand cont de concluziile
expertizei tehnice si a studiului geotehnic, se prop
[...]
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
HCL 9/2018APROBAREA VÂNZĂRII CĂTRE ................A TERENULUI CONCESIONAT ÎN SUPRAFAŢĂ DE 350 M.P. SITUAT ÎN MUNICIPIUL LUGOJ STR. LUCIAN…HCL 10/2018APROBAREA VÂNZĂRII CĂTRE .............................A TERENULUI CONCESIONAT ÎN SUPRAFAŢĂ DE 350 M.P. SITUAT ÎN MUNICIPIUL LUGOJ…HCL 11/2018APROBAREA VÂNZĂRII CĂTRE ............................ A TERENULUI CONCESIONAT ÎN SUPRAFAŢĂ DE 2.210 M.P. SITUAT ÎN MUNICIPIUL…HCL 12/2018DESEMNAREA UNUI APĂRĂTOR AL CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI LUGOJ ÎN CAUZA CE FACE OBIECTUL DOSARULUI NR. 10090/30/2017HCL 14/2018REORGANIZAREA ACTUALELOR SOCIETĂȚI COMERCIALE S.C. SALPREST” S.A. ȘI S.C. MERIDIAN 22” S.A SE APROBĂ SĂPTĂMÂNAL O ÎNTÂLNIRE DE…HCL 15/2018APROBAREA BUGETULUI LOCAL PE ANUL 2018HCL 16/2018Hotărâre PRIVIND TRECEREA DIN DOMENIUL PRIVAT ÎN DOMENIUL PUBLIC AL MUNICIPIULUI LUGOJ A IMOBILULUI - TEREN ÎN SUPRAFAȚĂ DE 1.100…HCL 17/2018ÎNSUŞIREA RAPORTULUI DE EVALUARE A TERENULUI ÎN SUPRAFAŢĂ TOTALĂ DE 470 M.P SITUAT ÎN MUNICIPIUL LUGOJ STR. ION VIDU NR. 5 COMPUS…
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →