ROMÂNIA
JUDEŢUL CLUJ
CONSILIUL LOCAL AL COMUNEI UNGURAȘ
COMUNA UNGURAȘ
Cod Fiscal 4426271
HOTĂRĂREA nr. 19
din 03.04. 2026
privind aprobarea indicatorilor tehnico economici ca urmare a actualizării TVA-ului
pentru obiectivul de investiţii "Realizarea Reţelelor de Canalizare și a Staţiei de
Epurare a Apelor Uzate în localitatea Unguraș, județul Cluj”, faza SF
Consiliul Local al comunei Unguraş întrunit în şedinţă ordinară, în data de 03.04.2026;
Având în vedere:
-proiectul de hotărăre nr.19 din 03.04. 2026 privind aprobarea indicatorilor tehnico
economici ca urmare a actualizării TVA-ului pentru obiectivul de investiţii "Realizarea
Reţelelor de Canalizare şi a Staţiei de Epurare a Apelor Uzate în localitatea Unguraș, județul
Cluj”, faza SF. al cărui iniţiator este primarul comunei d- nul Rotar Cristian Alin.
- referatul de aprobare nr. 986 /03.04.2026 al primarului comunei Unguraș, la Proiectul de
hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico economici pentru obiectivul de investiții ”
Realizarea reţelelor de canalizare şi a staţiei de epurare a apelor uzate în localitatea
Unguraș, judeţul Cluj”, faza SF;
- raportul de specialitate nr. 987/ 03.04. 2026 al compartimentului financiar - contabil din
cadrul aparatului de specialitate al primarului comunei Unguraș;
- Avizul favorabil al comsiei pentru Activităţi economico financiare din cadrul Consiliului
Local al comunei U nguraş
În conformitate cu prevederile:
-Cererea de finanțare Programul National de Investitii "Anghel Saligny”
nr.1404/21.10.2021/139821/04.11.2021 ;
-Ordonanţa de Urgenţă nr. 95/2021 privind aprobarea Programului Naţional de Investiţii
„Anghel Saligny”;
- Ordinul 1333/2021 privind aprobarea Normelor metodologice pentru Programul Naţional de
Investiţii „Anghel Saligny”
-Ordinul nr. 1321/2021 privind aprobarea standardelor de cost aferent obiectivelor de
investiţii prevăzute la art. 4 alin. (1) lit. a) - c) din O.U.G. 95/2021privind aprobarea
Programului Naţional de Investiţii „Anghel Saligny”;
În temeiul art. 129 alin. (2) lit. b), alin. 4 lit. d), art. 139 şi a art. 196 alin. (1) lit. a) din
Ordonanţa de Urgenţă nr.
57/2019 privind Codul Administrativ, cu modificările şi
completările ulterioare,
HOTĂRĂȘTE :
Art. 1 Se aprobă documentaţia tehnico-economică faza SF, pentru obiectivul de
investiţii ” Realizarea Reţelelor de Canalizare și a Staţiei de Epurare a Apelor Uzate în
localitatea Unguraș, judeţul Cluj”;
Art. 2 Se aprobă indicatorii tehnico-economici și Devizul General al obiectivului de
investiţii ? Realizarea Reţelelor de Canalizare și a Staţiei de Epurare a Apelor Uzate în
localitatea Unguraș, județul Cluj”, conform anexelor 1 și 2 parte integrantă din prezenta
hotărâre.
Art. 3 Valoarea totală a proiectului este 28.445.337,64 RON inclusiv TVA. Din
valoarea totală a proiectului suma decontată prin program este de 22.361.740,38 lei inclusiv
TVA şi 6.083.597,26 lei inclusiv TVA contribuţie de la bugetul local al comunei Unguraş;
Art. 4_ Se aprobă asigurarea sumelor necesare pentru finanțarea proiectului de la
bugetul local în sumă de 6.083.597,26 lei, inclusiv TVA;
Art. 5 (1) Se aprobă contractarea finanţării din Programului Naţional de Investiţii,
Anghel Saligny pentru obiectivul de investiţii ? Realizarea reţelelor de canalizare și a
staţiei de epurare a apelor uzate în localitatea Unguraș, județul Cluj”.
(2) Se desemnează domnul Rotar Cristian Alin — primarul comunei Unguraș, să reprezinte
comuna Unguraș în calitate de solicitant în relaţia cu finanțatorul.
Art. 6 Cu ducerea la îndeplinire a prezentei hotărâri se însărcinează Primarul comunei
Unguraș;
Art. 7 Prezenta hotărâre se comunică prin intermediul secretarului comunei Unguraș,
în termenul prevăzut de lege, cu: Primarul comunei Unguraș, Instituţia Prefectului - Judeţul
Cluj, Biroului financiar contabil şi administrativ;
Art. 8 Prezenta hotărâre se aduce la cunoştinţă publică prin publicare pe site-ul
Primăriei comunei Unguraş.
CONTRASEMNEAZĂ
Secretar General al comunei
Abrudean, Monica
Nr.total consilieri /
Nr.consilieri prezenţi /
din care au votat: /
pentru i
împotrivă
abţineri
PREŞEDINTE DE ŞED
ILCA ADRIAN IOAN
D);
J
Anexa 1 la HCL nr. | 9 din 03.04.2026
Anexa nr. 2.1
DEVIZ GENERAL
al obiectivului de investiţie :
"Realizare studiu de fezabilitate si autorizarea lucrărilor de construire pentru realizarea rețelei de canalizare si a stației de
epurare a apelor uzate in UAT Unguras, localitatea Unguras"
Valoare ( inclusiv T.V.A.)
Nr. Denumirea capitolelor și a subcapitolelor
crt. de cheltuieli 1 aa. ) TVA Valoare cu TVA
LEI LEI LEI
1 2; 3 4 5
Capitolul 1
Cheltuieli pentru obținerea şi amenajarea terenul!
1.1__|Obţinerea terenului i
1.2 Amenajarea terenului
13 Amenajări pentru protecția mediului și aducerea la starea
inițială
1.4 Cheltuieli pentru relocarea/protecția utilităţilor
TOTAL CAPITOL 1
Capitolul 2
Cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor necesare obiectivului
2. |Cbeltuieli pentru asigurarea utilităţilor necesare 3 43, 439 o] ZT:
obiectivului
TOTAL CAPITOL 2 |
Capitolul 3
Cheltuieli pentru proiectare şi asistenţă tehnică
3.1 |Studii 47.501,65|
3.2 Documentaţii-suport și cheltuieli pentru obținerea de avize, 36.388.483) :
acorduri şi autorizaţii ; L
3.3 _ |Expertizare tehnică 0.00)
3.4 Certificarea performanței energetice și auditul energetic al 0.00]
clădirilor SI
3.5__|Proiectare 358.863.67,
3.5.1__| Temă de proiectare 0,00
3.5.2 _|Studiu de prefezabilitate : 0,00|__
353 Studiu de fezabilitate/documentaţie de avizare a lucrărilor de 76.710.74]
intervenţii şi deviz general £
Documentaţiile tehnice necesare în vederea obținerii
394, a a, ! de 0 Dal
3.5.5 Verificarea tehnică de calitate a D.T.A.C,, proiectului tehnic și a 13.057,89]
detaliilor de execuţie
3.5.6__|Proiect tehnic şi detalii de execuţie, _____256.037,15
3.6__|Organizarea procedurilor de achiziţie 6.528,94]
3.7__ | Consultanţă 117.520,98| : 36
3.8 Asistenţă tehnică 152.900,77] SERIE SOMON 93
TOTAL CAPITOL 3__ 719.704,44 151.137,93]_______870.842,38
Capitolul 4
Cheltuieli pentru investiţia de bază
4.1__ Construcţii şi instalații | 16.728.586,95|
4.1.1__|Pentru care exista standard de cost - buget de stat 12.233.632,44.
4.1.2__|Pentru care exista standard de cost - bupet local 4.494.954,51|_
4.1.3__|Pentru care nu exista standard de cost 0,00
4.2__|Montaj utilaje, echipamente tehnologice şi funcționale ă 403.012,17
4.2.1_|Pentru care exista standard de cost 403.012.17|_
4.2.2 _|Pentru care nu exista standard de cost 000|
43 âlaje, iecisipamestta: tehnologice şi funcționale care 4.030.121,66 [E
necesită montaj E
4.3.1__|Pentru care exista standard de cost 4.030.121.66
4.3.2_|Pentru care nu exista standard de cost 0.00
aq Utilaie, echipamente tehnologice și funcționale care nu 0.00 [ dal
necesită montaj şi echipamente de transport AI:
4.4.1__|Pentru care exista standard de cost 0,00, 0,00)
4.4.2 _|Pentru care nu exista standard de cost 0,00) d 4 0,00)
4.5__|Dotări 24.586,78 5.163,22 29.750.00|
4.5.1__|Pentru care exista standard de cost â 24.586,78. 5.163,22 29.50.00)
4.5.2_|Pentru care nu exista standard de cost 0,00) i 0.00)
4.6__|Active necorporale 0.00) 0,00]
4.6.1__|Pentru care exista standard de cost 0.00] 0,00)
4.6.2_|Pentru care nu exista standard de cost
TOTAL CAPITOL 4
Capitolul
Alte cheltu
5.1 |Organizare de şantier
Lucrări de construcţii şi instalaţii aferente organizării de şantier | |
TOTAL GENERAL
Din care C + M (1.2+1.3+1.4+2+4.1+4.2+5.1.1)
TOTAL GENERAL (cu TVA) din care:
buget de stat :
buget local
5.1.2 |Cheltuieli conexe organizării șantierului
5.2 |Comisioane, taxe, cote, costul creditului
521 Comisioanele şi dobânzile aferente creditului băncii
finanţatoare dia E:
522 [Cota aferentă ISC pentru controlul calității lucrărilor de 5 66.386,73
construcţii par AS
Cota aferentă ISC pentru controlul statului în amenajarea Și
5.2.3 |teritoriului, urbanism şi pentru autorizarea lucrărilor de 13.277,35
construcții Set
5.2.4_|Cota aferentă Casei Sociale a Constructorilor - CSC _66.386,73
525 Taxe pentru acorduri, avize conforme și autorizaţia de 663857
construire/desființare Miz
5.3__|Cheltui iverse şi neprevăzute
5.4__|Cheltuieli pentru informare şi publicitate sait
TOTAL CAPITOL 5 E
Capitolul 6
Cheltuieli pentru probe tehnologice şi teste
6.1__|Pregătirea personalului de exploatare ____000]
6.2___|Probe tehnologice şi teste 19.586,79)
TOTAL CAPITOL 6 19.586,79 E
Capitolul 7
Cheltuieli aferente marjei de buget pentru constituirea rezervei de implementare
7.1__|Cheltuieli aferente marjei de buget 0,00] 0
72 (Cheltuieli pentru constituirea rezervei de implementare 000|
*_ |pentru ajustarea de preţ A Suge
TOTAL CAPITOL 7 SEES EL IREPRRRE
Cu standard de | Fara standard de
Preturi fără TVA
Cost unitar aferent investiţiei
Cost unitar aferent investiţiei (EURO)
cost cost
Data 02.04.2026
Curs Euro|_ 5.0976
Valoare de referință pentru determinarea încadrării |
în standardul de cost (locuitori beneficiari/ locuitori 2000
echivalenți beneficiari/ km)
Beneficiar: Proiectant:
COMUNA UNGURAȘ, JUDEŢUL CLUJ SC PRODECO ARHITECTURĂ ŞI INERIE SRL
PREŞEIINIE VE SEd
FL24 998ip/] 104
ing. Adrian Cîmj
Con TRAErINEA23
SEEEETAE CEVERIL ȘI. 00
A apfDEPy Horea
Anexa 2 la HCL nr. /$ din 03.04.2026
Anexa 2.2 b
la normele metodologice
Caracteristicile principale și indicatorii tehnico - economici
ai obiectivului de investiții
Denumirea obiectivului de investiții: „REALIZARE STUDIU DE FEZABILITATE ȘI AUTORIZAREA
LUCRĂRILOR DE CONSTRUIRE PENTRU REALIZAREA REŢELEI DE CANALIZARE ȘI A
STAȚIEI DE EPURARE A APELOR UZATE ÎN U.A.T. UNGURAŞ, LOCALITATEA UNGURAȘ”
Faza (Nota conceptuală/SF/DALIPT) SF
Beneficiar (UAT) UAT UNGURAŞ
Amplasament: UNGURAŞ, JUD. CLUJ
Valoarea totală a investiţiei (lei inclusiv TVA) 28.445.337,64
din care C+M (lei inclusiv TVA) 21.382.845,01
Curs BNR lei/euro_din data 03.04.2026 5,0986 LEI / 1 EURO
Valoarea finanțată de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi
Administraţiei (cheltuieli eligibile lei inclusiv TVA) 22.361:140,38
Valoare finanțată de UAT UNGURAȘ (lei inclusiv TVA) 6.083.597,26
SISTEME DE CANALIZARE ȘI STAȚII DE EPURARE A APELOR UZATE, INCLUSIV
CANALIZARE PLUVIALĂ ȘI SISTEME DE CAPTARE A APELOR PLUVIALE
Valoare
Indicatori tehnici specifici categoriei de investiții de la art. 4 alin. U.M. Cantitate (ei inclusiv
(1) lit. b) din O.U.G. nr. 95/2021 TVA)
Staţie de epurare buc. 1 3.408.996,62
Staţii de pompare şi repompare a apei apă uzată buc. INI 2.067.302,41
Reţea de canalizare apă uzată m. 19000 18.939.014,59
Conducta de evacuare a apei epurate în emisar buc. 1 200.019,00
Guri de vărsare în emisar buc. 1 49.809,01
Racorduri individuale buc. 581 1.052.747,61
Alte capacităţi: 0
(otal locuitori echivalenți ce vor beneficia direct (pentru care se loc. 1647 0.00
realizează racorduri individuale)
Total locuitori echivalenți loc. 2000 0,00
Total locuitori loc. 1647 0,00
Capacităţi canalizare pluvială şi sisteme de captare a apelor , , Valoare
pluviale: U.M. Cantitate (lei inclusiv
TVA)
Guri de scurgere buc. 0
Reţea de canalizare apă pluvială m. 0 0
Staţii de pompare şi repompare a apei apă pluvială buc. 0 0)
Guri de vărsare în emisar buc. 0 0)
Alte capacităţi:
Standard de cost aprobat prin OMDLPA nr. (euro fără TVA) E!
Verificare încadare în standard de cost
Valoarea totală a investiţiei în euro inclusiv TVA raportată la numărul de
beneficiari direcți/km drum (euro fără TVA)
Prihtar
PO N7ZASE) pna
SECRET CEHERAL PL fowu/a
A OPugf 4 ri ov 74-
Text extras automat din documentul oficial; în caz de diferențe, documentul original prevalează.