HCL 160/2022 Tinca adoptată
Se aprobă modificarea cheltuielilor eligibile si nceligibile cuprinse in Anexa nr. 1 din Hotărârea Consiliului Local Tinca nr. 116 din 09.09.2021 privind participarea la Programul privind creşterea eficienţei energetice…
Ce se aprobă
Se aprobă modificarea cheltuielilor eligibile si nceligibile cuprinse in Anexa nr. 1 din Hotărârea Consiliului Local Tinca nr. 116 din 09.09.2021 privind participarea la Programul privind creşterea eficienţei energetice şi gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice, conform anexei nr, 1, anexă care face parte integrantă din prezenta hotărâre
- Denumire
- Hotărârea nr. 160 din 2022 a Consiliului Local Tinca
- Emitent
- Consiliul Local Tinca
- Număr
- 160 / 2022
- Data
- 29 septembrie 2022
- Localitate
- Tinca, județul Bihor
- Stare
- adoptată
- Locuri citate
- Armata Romana » nr. 2
Documente
Text
ROMÂNIA
JUDEŢUL BIHOR
CONSILIUL LOCAL AL COMUNEI TINCA
TINCA, str. Armata Română » Nr. 2; Tel.0259.310.073
E-mail: primaria. tinca(Qcjbihor.ro Fax: 0259.310.073
HOTĂRÂREA NR. 160
din 29 septembrie 2022
pentru modificarea anexei nr. 1 din Hotărârea Consiliului Local Tinca nr. 116
din 09.09.2021 privind participarea la Programul privind creşterea eficienţei
energetice şi gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice
Având in vedere referatul de aprobare a primarului comunei Tinca, în calitate
de inițiator al proiectului de hotărâre; referat înregistrat sub nr. 1 1123/2022, în care
se subliniază necesitatea şi oportunitatea creşterii eficienței energetice şi
gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice, prin realizarea proiectului
„Creşterea eficienţei energetice în unitatea de învățământ Şcoala Generală Râpa din
comuna Tinca, judeţul Bihor”,
Ținând cont de prevederile Ghidului de finanţare a Programului privind
creșterea eficienţei energetice şi gestionarea inteligentă a energiei în clădirile
publice, conform cărora unul dintre documentele obligatorii la momentul depunerii
cererii de finanţare este hotărârea consiliului local privind aprobarea participarii la
Programul privind creşterea eficienţei energetice şi gestionarea inteligentă a
energiei în clădirile publice,
Luând în considerare raportul compartimentului de specialitate înregistrat
sub nr. 11124/2022,
Având în vedere avizul comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului local
al comunei Tinca,
În contormitate cu prevederile Legii nr. 24/2000, privind normele de tehnică
legislativă pentru elaborarea actelor normative, republicată, cu modificările şi
completările ulterioare;
Ținând cont de prevederile:
-HG nr.907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al
documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii
finanţate din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare;
-art.41-46 din Legea nr.273/2006 privind finanţele publice locale, cu
modificările și completările ulterioare;
În baza prevederilor alin.(2) lit.b), alin.(4) lit.a) și lit.d) al art.129, art.139
alin.(3) lit.a) şi d) şi art. 196 alin.(1) lit.a) din OUG nr.5/2019 privind Codul
administrativ, cu modificările și completările ulterioare;
Consiliul Local al Comunei Tinca, compus din 15 consilieri locali în
funcţie, prezenţi la şedinţă 15 consilieri, cu 15 voturi “pentru”, 0 Yabţineri” şi
0 voturi “împotrivă”,
HOTĂRĂŞTE:
Art. 1. Se aprobă modificarea cheltuielilor eligibile si nceligibile cuprinse in
Anexa nr. 1 din Hotărârea Consiliului Local Tinca nr. 116 din 09.09.2021 privind
participarea la Programul privind creşterea eficienţei energetice şi gestionarea
inteligentă a energiei în clădirile publice, conform anexei nr, 1, anexă care face
parte integrantă din prezenta hotărâre,
Art. 2. Cu ducerea la îndeplinire a prezentei hotărâri se încredinţează
primarul Comunei Tinca.
Art. 3. Publicarea și comunicarea prezentei hotărâri factorilor interesaţi se
vor face prin grija secretarului general al comunei Tinca.
Președinte de ședință,
Dulău Iosif Ștefan Secretar general,
jurist Iova Lazăr
Anexa nr. 1 la Hotărârea Consiliului Local Tinca nr. 160 din 29.09.2022
Principalii indicatori tehnico-economici aferenți investiţiei
a) Indicatori maximali, respectiv valoarea totală a obiectivului de investiţii,
exprimată în lei, cu TVA şi, respectiv, fara TVA, din care construcţii-montaj
(C+M), în conformitate cu devizul general:
Valoarea totală a investiţiei fara TVA este de 2.698.105,95 lei, la care se adaugă
TVA în valoare de 508.537,54 lei » Valoarea totală a investiţiei cu TVA este de 3.206.643,49
lei, respectiv:
- 2.698.105,95 lei din care C+M 1.962.962,57 lei (exclusiv TVA).
- 3.206.,643,49 lei din care C+M 2.335.925,46 lei (inclusiv TVA).
Valoarea totală a cheltuielilor eligibile a investiţiei fara TVA este de 2.472.852,96
lei, la care se adaugă TVA în valoare de 469.842,06 lei, Valoarea eligibilă a investiţiei cu TVA
este de 2.942.695,02 lei.
Valoarea totală a cheltuielilor neeligibile a investiţiei fara TVA este de 225,252,99
lei, la care se adaugă TVA în valoare de 38.695,48 lei , Valoarea neeligibilă a investiţiei cu
TVA este de 263.948,47 lei.
Surse de finantare:
- Administraţia Fondului pentru Mediu: 90% din valoarea totală a cheltuielilor
eligibile ale proiectului
- Surse proprii: 10% din valoarea totală a cheltuielilor eligibile ale proiectului
- Surse proprii pentru cheltuieli neeligibile
b) Indicatori minimali, respectiv indicatori de performanţă - elemente
fizice/capacităţi fizice care sa indice atingerea țintei obiectivului de investiţii —
și, dupa caz, calitativi, în conformitate cu standardele, normativele și
reglementarile tehnice în vigoare:
Elemente fizice/ Capacităţi în unităţi fizice pentru imobilul din localitatea Râpa:
Sterea :7362,00 mp
- funcțiunea: UNITATE DE ÎNVĂȚĂMÂNT - ŞCOALĂ PRIMARĂ
- dimensiunile maxime la teren: 18,53 x 39,88 m
HMAX. CORNISA (STREAȘINĂ) = 3,93 m;
HMAX. COAMA = 7,91 m ( raportat la cota +0,00)
iv sI = pro ili
S constr. existentă = 477,00 mp
S desf. existentă = 477,00 mp
S urna = 370,25 mp
S constr. propusă = 477,00 mp
S dest propusă = 477,00 mp
S utilă = 371,08 mp
Corp C2: 1 nivel (P) - corp anexă - propusă spre demolare
29,00 mp
29,00 mp
$ constr. existentă
S desf existentă
Corp C3; 1 nivel (P) - nu face obiectul prezentei documentaţii
S const. existentă = 25,00 mp
S dest existentă = 25,00 mp
Corpul C2 si C3 (P) nu fac obiectul prezentei documentaţii.
Corpul C2 urmând a fi demolat să se execute înaintea începerii lucrărilor de
reabilitare iar costurile aferente demolării vor fi supoartate de către beneficiar,
Procentul de ocupare a terenului existent/ propus
POT existent = (Sc/St)x100% = 531/7362 x 100 = 7,21%
POT propus = (Sc/St)x100% = 502 / 7362 x 100 = 6,82%
Coeficient de utilizare a terenului existent/ propus
CUT existent = Sd/St = 0,46 = 531 / 7362 = 0,07
CUT propus = Sd/st = 0,46 = 502 4, 7362 = 0,068
Alţi indicatori specifici domeniului de activitate în care este realizată investiţia:
|_Indicator (exclusiv TVA) |] Lei/mp
| Investiţie specifică directă 3.991,14
5.656,41
| Investiţie specifică totală
d) Durataestimată de execuţie a obiectivului de investiţii, exprimata în luni
Durata fizică de execuţie a lucrărilor de reabilitare este de 14 luni, iar durata totală
de implementare proiect este de 24 luni (2 ani).
Preşedinte de şedinţă,
Dulău Iosif Ștefan Secretar general,
jurist Iova Lazăr
+
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →