HCL 41/2018 Gherla adoptată
NR. 41 privind modificarea Anexei nr.1 la HCL nr. 6302.08.2018 cu privire la aprobarea documentației tehnice și a indicatorilor tehnico-economici faza Studiu de Fezabilitate (SF
Ce se aprobă
(1) Se aprobă modificarea Anexei nr.1 la HCL nr. 63/02.08.2018 cu privire la aprobarea documentaţiei tehnice şi a indicatorilor tehnico-economici faza Studiu de Fezabilitate (SF) pentru Proiectul „Înlocuire iluminat existent cu un iluminat economic, prin utilizarea unor aparate cu eficiență energetică ridicată şi extinderea iluminatului public în municipiul Gherla, jud. Cluj”
Ce înseamnă pentru tine
- Te privește direct dacă locuiești, lucrezi sau ai o proprietate pe străzile Liviu Rebreanu, Luncii Si.
- O investiție publică: ce se construiește sau se repară, și cu ce bani.
🔔 Anunță-mă când se mai votează despre „Liviu Rebreanu” în Gherla
- Denumire
- Hotărârea nr. 41 din 2018 a Consiliului Local Gherla
- Titlu oficial
- HOTĂRÂREA NR. 41 privind modificarea Anexei nr.1 la HCL nr. 6302.08.2018 cu privire la aprobarea documentației tehnice și a indicatorilor tehnico-economici faza Studiu de Fezabilitate (SF)
- Emitent
- Consiliul Local Gherla
- Număr
- 41 / 2018
- Data
- 2 august 2018
- Localitate
- Gherla, județul Cluj
- Stare
- adoptată
- Locuri citate
- Liviu Rebreanu · Luncii Si
- Teme
- Investiții și fonduri europene
Pe același subiect în Gherla
HCL 44/2018NR. 44 privind aprobarea modificării Anexei nr.1 la HCL nr. 4424.05.2018 cu privire la aprobarea documentaţiei tehnice şi a indicatorilor…HCL 41/2024Modificare HCL nr. 59 din 2023 pistă biciclete digHCL 16/2025Modificare HCL nr. 41 din 30.05.2024HCL 149/2023Modificare anexa 2 la HCL nr. 138 din 13.12.2023HCL 138/2023Modificare HCL nr. 127 din 08.12.2023
Documente
- hcl HOTĂRÂREA-NR.-41-din-26.03.2020-privind-modificarea-Anexei-nr.1-la-HCL-nr.-6302.08.2018-cu-privire-la-aprobarea-documentației-tehnice-și-a-indicatorilor-tehnico-economici-faza-Studiu-de-Fezabilitate-(SF).pdf
- hcl HOTĂRĂREA-NR.-41-din-24.05.2018-Privind-actualizarea-componenței-Grupului-de-lucru-local-(G.L.L.)-Gherla-pentru-asigurarea-implementării-Strategiei-Guvernului-de-incluziune-a-romilor.pdf
Text
ROMÂNIA
JUDEȚUL CLUJ
MUNICIPIULUI GHERLA
CONSILIUL LOCAL
HOTĂRÂREA NR. 41/26.03.2020
privind modificarea Anexei nr.1 la HCL nr. 63/02.08.2018 cu privire la
aprobarea documentației tehnice şi a indicatorilor tehnico-economici faza
Studiu de Fezabilitate (SF) pentru Proiectul „Înlocuire iluminat existent cu
un iluminat economic, prin utilizarea unor aparate cu eficienţă energetică
ridicată şi extinderea iluminatului public în municipiul Gherla, jud. Cluj”
Consiliul Local al Municipiului Gherla, întrunit în şedinţă ordinară de lucru,
Luând în dezbatere proiectul de hotărâre privind modificarea Anexei nr.l la HCL nr.
63/02.08.2018 cu privire la aprobarea documentaţiei tehnice și a indicatorilor tehnico-
economici faza Studiu de Fezabilitate (SF) pentru Proiectul „Înlocuire iluminat existent cu un
iluminat economic, prin utilizarea unor aparate cu eficiență energetică ridicată şi extinderea
iluminatului public în municipiul Gherla, jud. Cluj”, proiect din inițiativa primarului,
Examinând referatul de aprobare cu nr. 4623 din 24.03.2020 al Primarului Municipiului
Gherla şi raportul de specialitate cu nr. 4635/25.03.2020 al Direcţiei de Urbanism şi
Amenajarea Teritoriului,
Văzând avizul favorabil al Comisiei de Urbanism a Consiliului Local,
În temeiul dispoziţiilor art. 129, alin. 2, lit. b, alin. 4 lit. d, art. 139, alin. 3, lit. e şi art.
196, alin. 1, lit. a din OUG nr. 57/2019 privind Codul Administrativ, Consiliul Local,
HOTĂRĂȘTE :
Art. 1 (1) Se aprobă modificarea Anexei nr.1 la HCL nr. 63/02.08.2018 cu privire la
aprobarea documentaţiei tehnice şi a indicatorilor tehnico-economici faza Studiu de Fezabilitate
(SF) pentru Proiectul „Înlocuire iluminat existent cu un iluminat economic, prin utilizarea unor
aparate cu eficiență energetică ridicată şi extinderea iluminatului public în municipiul Gherla,
jud. Cluj”.
HCL nr.63/02.03.2018 în forma avută la data adoptării HCL nr.63/02.08.2018
Art. 2 Celelalte prevederi ale Hotărârii Consiliului Local nr. 63/02.08.2018, rămân
neschimbate.
Art. 3 Cu ducerea la îndeplinire a prezentei hotărâri se încredințează autoritatea
executivă prin Direcţia de Urbanism şi Amenajarea Teritoriului şi Direcţia economică.
PREȘEDINTE DE ȘEDINȚĂ
Nr. consilieri 19 CONTRASEMNEAZĂ
Nr. consilieri Prezenţi 18 SECRETAR GENERAL UAT
Nr. voturi Pentru 18
Anexa nr. 1 la HCL nr. 63 din 02.08.2018
PROIECTUL
Inlocuire iluminat existent cu un iluminat economic, prin utilizarea unor aparate cu eficiență
energetică ridicată şi extinderea iluminatului public în municipiul Gherla, jud.Cluj
Descrierea investiţiei și principalii indicatori tehnico-economici, conform documentaţiei
tehnice faza SF, pentru proiectul „Înlocuire iluminat existent cu un iluminat economic, prin
utilizarea unor aparate cu eficiență energetică ridicată şi extinderea iluminatului public în
municipiul Gherla, jud. Cluj ”
Va fi amplasată pe domeniul public, în intravilanul şi extravilanul municipiului Gherla. Pe toate
străzile cuprinse în acest proiect se va realiza o înlocuire unu la unu a aparatelor existente şi se vor
completa cu aparate pe stâlpii existenţi neechipați.
În zonele în care este necesar se vor realiza lucrări de extindere a rețelei de iluminat prin
amplasare de stâlpi metalici echipați cu braţe metalice, pe care se vor monta aparate cu led conform
proiectului luminotehnic.
Pentru toate aparatele se vor executa următoarele lucrări necesare demontării și montării lor
şi echipării cu telegestiune:
- deconectare sistem de iluminat;
- demontare aparat iluminat existent;
- demontare braţ şi băţări existente;
- montare braţ şi brățări noi;
- montare aparat de iluminat nou;
- realizare conexiuni;
- realizare reţea de cablu pentru alimentarea stâlpilor noi destinaţi extinderilor;
- instalare stâlpi metalici ;
- montare braţe pe stâlpii metalici;
- montare aparate de iluminat pe stâlpii noi;
- instalare sistem de telegestiune;
- configurare iniţială sistem de telegestiune;
- testare, verificare şi punere în funcțiune;
- măsurarea parametrilor luminotehnici.
Necesarul de aparate de iluminat este de 1681 buc.
Pentru a păstra o uniformitate nu numai din punct de vedere al distribuţiei luminoase ci şi al
tipurilor de aparate de iluminat se propun următoarele situaţii:
e pestrăzile de clasa M3, se va monta următoarul tip de aparat:
> Aparat 4, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 9900Im şi o
putere de maxim 62W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
e pestrăzile de clasa M4, se vor monta aparate de tipul Aparat 1, 2, 3, 4, 6, 7 în funcţie de
tipologia străzii:
> Aparat 1, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 13000Im şi o
putere de maxim 80W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 2, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 11500lm şi o
putere de maxim 74W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 3, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 11000Im şi o
putere de maxim 70W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 4, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 9900Im şi o
putere de maxim 62W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 6, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 7900Im şi o
putere de maxim 51W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 7, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 7300Im şi o
putere de maxim 46W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
e pestrăzile de clasa M5, se vor monta aparate de tipul Aparat 5, 7, 9, 10, 11, 12 în funcţie de
lăţimea străzilor şi a trotuarelor:
> Aparat 5, stradal cu led care vor avea un flux luminos total de minim 9800lm şi o
putere maximă de 61W pentru iluminatul caii de circulatie
Aparat 7, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 7300lm şi o
putere de maxim 46W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
>»
>» Aparat 9, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 6500lm şi o
putere de maxim 41 W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
>»
>»
Aparat 10, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 6300lm şi o
putere de maxim 40W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
Aparat 11, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 5300lIm şi o
putere de maxim 35W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 12, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 48001m şi o
putere de maxim 31W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
e pepestrăzile de clasa M6, se vor monta aparate de tipul Aparat 14, 15, 16, 17, 18 în funcţie
de Lăţimea străzilor şi a trotuarelor:
> Aparat 14, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 40001m şi o
putere de maxim 26W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 15, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 3500lm şi o
putere de maxim 22W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 16, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 30001m şi o
putere de maxim 21W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 17, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 2500lm şi o
putere de maxim 17W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
> Aparat 18, stradal cu led care va avea un flux luminos total de minim 20001m şi o
putere de maxim 14W, pentru iluminatul căii de circulaţie;
e pepealeile de clasa P2 şi P4, se vor monta aparate de tipul Aparat 8-ornamental sau Aparat
13-ornamental în funcţie de lăţimea aleilor :
> Aparat 8-orn, ornamental/pietonal cu led care vor avea un flux luminos total de
minim 4999lm şi o putere maximă de 44W pentru iluminatul căii pietonale;
> Aparat 13-orn, ornamental/pietonal cu led care vor avea un flux luminos total de
minim 3000lm şi o putere maximă de 27W pentru iluminatul căii pietonale;
Soluţiile descrise mai sus au în vedere iluminatul destinat căii de rulare, însă în calcule s-a
ţinut cont şi de prezenţa trotuarelor, parcărilor, locurilor de joacă şi a spaţiilor verzi, precum şi de
dimensiunile acestora.
La toate aceste modificări ale rețelelor se vor adăuga stâlpii şi aparatele destinate
iluminatului pentru trecerile de pietoni. Acesta este un iluminat cu un caracter aparte deoarece are în
vedere scoaterea în evidenţă a trecerilorde pietoni, pentru a creşte atenţia conducătorilor auto şi a
reduce numărul de accidente.
În cazul trecerilor de pietoni este nevoie de aparate care vor ilumina numai suprafața
trecerilor. Lumina poate fi sau nu diferită de cea existentă pe restul străzii, vorbim aici de culoare,
însă va fi de o intensitate crescută faţă de zonele învecinate. În această situaţie se indică utilizarea
de aparate de acelaşi tip cu cele montate pe restul străzii dar care vor fi amplasate pe stâlpi noi, în
zona trecerii (maxim m distanţă de la stâlp la trecere), stâlpii metalici vor avea înălțimi cuprinse
între 4-8m în funcţie de lăţimea străzii. Stâlpii se vor poziţiona câte unul pe ambele părţi ale străzii
în stânga şi dreapta trecerii. Aparatele vor avea o distribuţie luminoasă asimetrică şi vor fi echipate
cu drivere dimmabile astfel încat să permită creşterea şi scăderea fluxului luminos.
În calcule una din mărimile importante şi de care va trebui să se ţină cont în aceste situaţii
particulare este şi iluminarea verticală. În SR EN 13201/2015 este prevăzut nivelul acesteia pentru
trecerile aflate pe fiecare tip de strada. Proiectantul va trebui să ţină cont de aceste prevederi.
În cazul trecerilor de pietoni este nevoie de aparate care vor ilumina numai suprafaţa trecerilor.
Lumina poate fi sau nu diferită de cea existentă pe restul străzii, vorbim aici de culoare, însă va fi de
o intensitate crescută faţă de zonele învecinate. În această situaţie se indică utilizarea de aparate de
acelaşi tip cu cele montate pe restul străzii dar care vor fi amplasate pe stâlpi noi, în zona trecerii
(maxim Im distanţă de la stâlp la trecere), stâlpii metalici vor avea înălțimi cuprinse între 4-8m în
funcţie de lăţimea străzii. Stâlpii se vor poziţiona câte unul pe ambele părţi ale străzii în stânga şi
dreapta trecerii. Aparatele vor avea o distribuţie luminoasă asimetrică şi vor fi echipate cu drivere
dimmabile astfel încat să permită creşterea şi scăderea fluxului luminos.
În calcule una din mărimile importante şi de care va trebui să se ţină cont în aceste situaţii
particulare este şi iluminarea verticală. În SR EN 13201/2015 este prevăzut nivelul acesteia pentru
trecerile aflate pe fiecare tip de strada. Proiectantul va trebui să ţină cont de aceste prevederi.
Funcționarea sistemelor se va baza şi pe prezenţa senzorilor de mişcare care vor comanda
creşterea fluxului luminos al aparatelor, atunci când în aria lor de acoperire apar persoane care
doresc să se angajeze în traversarea străzii. Aceşti senzori vor crea avantaje pentru o parte din
persoanele cu dizabilităţi (orbi, persoane cu dizabilităţi motorii, etc.), deoarece în momentul în care
vor intra în raza de acţiune a senzorilor (zona trecerii de pietoni), conducătorii auto vor fi avertizaţi
prin creşterea în intensitate a iluminatului pe trecere, fără a fi nevoie să se acţioneze butoane de
acces sau fără a obliga aceste persoane să se mişte în ritm alert. Nivelul crescut al intensității
luminoase va ramâne activă până când respectivele personae vor depăşi zona de acţiune a
senzorilor.
Aceste măsuri combinate cu prezenţa indicatoarelor de circulaţie vor duce în mod sigur la
micşorarea numărului de incidente şi accidente foarte frecvente în aceste zone.
În ceea ce priveşte folosirea energiei electrice din surse regenerabile (ex. panouri
fotovoltaice) în infrastructurile publice, s-a ţinut cont în mod special de expunerea ridicată la
lumină. Acesta situaţie favorabilă se regăseşte pe strada Luncii şi pe strada Liviu Rebreanu, unde
aparatele de iluminat propuse vor fi alimentate şi din surse fotovoltaice. Panourile se vor amplasa pe
stâlpii de iluminat, iar acumulatorii vor fi poziţionaţi, îngropat în cutii de protecţie la baza stâlpului.
Regulatorul de încărcare şi invertorul vor fi amplasate în interiorul stâlpului lângă cutia de siguranțe
a acestuia.
Investiţia propusă va avea în componență următoarele echipamente:
- Stâlpi metalici stradali de diferite dimensiuni;
- Braţe de susţinere;
- Aparate de iluminat cu led echipate cu drivere compatibile protocol DALI;
- Sistem de telegestiune;
- Kit de alimentare din sursp fotovoltaicp.
Stâlpii metalici folosiţi vor avea caracteristicile menţionate în proiectul luminotehnic. Stâlpii vor fi
montați încastrat în fundaţie de beton şi vor avea uşa de vizitare la baza stâlpului, unde va fi
montată şi cutia de conexiuni prevazută cu siguranţe de protecţie.
Principalii indicatori tehnico-economici aferenţi obiectivului de investiţii:
a) indicatori maximali, respectiv valoarea totală a obiectului de investiţii, exprimată în lei, cu TVA
şi, respectiv, fără TVA, din care construcţii-montaj (C+M), în conformitate cu devizul general;
Valoare totală investiţie:
- 12.357.507,27 Lei / 2,656.385,91 Euro cu TVA, la cursul Euro de 1EUR=4,652 RON în luna
Ianuarie 2018;
- 10.400.084,74 Lei / 2.235.615,81 Euro fără TVA, la cursul Euro de 1EUR=4,652 RON în luna
Ianuarie 2018;
Din care construcţii-montaj (C+M):
- 10,692,635.27 Lei / 2,298,502.85 Euro cu TVA, la cursul Euro de 1EUR=4,652 RON în luna
Ianuarie 2018;
- 8,985,407.79 Lei / 1,931,515.00 Euro fără TVA, la cursul Euro de 1EUR=4,652 RON în luna
Ianuarie 2018.
b) indicatori minimali, respectiv indicatori de performanţă - elemente fizice/capacităţi fizice care să
indice atingerea țintei obiectivului de investiţii - şi, după caz, calitativi, în conformitate cu
standardele, normativele şi reglementările tehnice în vigoare;
Indicatorii de proiect
Capacităţi (în unităţi fizice şi valorice)
Nr. de aparate (corpuri) de iluminat instalate prin proiect: 1681 buc;
Nr. de puncte luminoase controlate prin telegestiune: 1753 buc;
Nr. braţe de prindere: 1753 buc;
Nr. de stâlpi noi instalati prin proiect: 268 buc;
Nr. panouri fotovoltaice: 202 buc;
Acumulatori: 202 buc;
Dispozitiv de control şi protecţie de încărcare/descărcare: 101 buc;
Invertor monofazic: 101 buc;
Lungime sistem reţea de iluminat public - extindere: 5,85 km.
Indicator proiect Valoarea indicatorului i. ,
a Valoarea indicatorului
Nr. . FE , la inceputul A zi
Crt. | (suplimentari, în funcţie de ce implemnetariii la finalul implementării
se realizează prin proiect) proiectului proiectului (de output)
Lungime sistem de iluminat
1 public creat/modernizat/extins 44.2 50.05
(ml)
Surse de energie regenerabila
2 utilizate (Nr.) 0 202
3 Nivel de iluminare mediu (1x) P2: 2,26 P2: 11,79
P4: 2 P4: 7,28
M3: 0,35 M3: 101
4 | Nivelde luminanţă medie M4: 0,29 M4: 0,78
menţinută minimă M5: 021 M5: 0,54
M6: 0,20 M6: 0,31
5 Numărul de corpuri de , 0 1751
iluminat instalate prin proiect
6 Numărul de puncte luminoase 0 1.869
controlate prin telegestiune
7 Numărul de stâlpi instalaţi prin 0 268
proiect
c) indicatori financiari, socio-economici, de impact, de rezultat/operare, stabiliţi în funcţie de
specificul şi ţinta fiecărui obiectiv de investiţii;
Creşterea numarului de aparate: minim 19%;
Scăderea puterii instalate totale: minim 53%;
Scăderea consumului de energie: minim 60%;
Consum anual actual energie electrica estimat la nivelul retelei reîntregite: 568.6 MWh;
Consum anual estimat energie electrica dupa investitie: 227.2 MWh;
Reducerea consumului de energie: 341.4 MWh;
Emisii CO2(T) situaţia actuală: 34.83 T;
Emisii CO2(T) situaţia propusă: 13.91 ;
Reducerea emisiilor de CO2 (Furnizorul: Electrica Furnizare S.A. - Emisii specifice de CO2: 61,26
8/kWh) cu: 20.91 Tone CO2;
Indicator de rezultat
Consumul de energie finală în iluminatul public/ GWh
Nr. Valoarea indicatorului aa A
Crt. B . . Valoarea indicatorului
Indicator de realizare (de la inceputul A aa
a Ea la finalul implementării
output) implemnetarii . A
a A proiectului (de output)
proiectului
Scăderea consumului anual
1 | de energie primară în 568.592,00 227.174,50
iluminat public (kwh/an)
Scăderea anuală estimată a
2 | gazelor cu efect de seră 34,83 13,91
(echiv tone de CO2)
Nivel de luminanță medie menţinută [ed/m2]:
Nivel de luminanţă medie menţinută
Situaţia Existentă Situaţia Propusă
Nr. Clasa de _ Medie / | Medie / _ Medie / | Medie /
Crt. iluminat Numâr | profile | Profil Număr | profile | Profil
profile - profile -
Existente Lm Lm Propuse Lm Lm
[ed/m2] | [cd/m2] [ed/m2] | [cd/m2]
1 M3 2 0.35 - 2 1.01
2 M4 9 0.29 - 7 0.78 -
3 M5 25 0.21 - 18 0.54 -
4 M6 46 0.2 - 25 0.31 -
Total: 82 52
d) durata estimată de execuţie a obiectivului de investiţii, exprimată în luni.
Aşa cum se poate observa şi în graficul de execuţie anexat, durata estimativă după semnarea
contractului de lucrări este de: 11 luni.
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
HCL 37/2018HOTĂRÂREA NR. 37 privind modificarea HCL nr. 7227.09.2018 referitoare la componența Comisiei Tehnice de Amenajare a Teritoriului…HCL 38/2018HOTARAREA NR. 38 privind aprobarea deplasării unor delegații în străinătateHCL 39/2018HOTĂRÂREA NR. 39 Privind desemnarea unui membru în Consiliu de administraţie al Liceului Teoretic “Kemény Zsigmond” GherlaHCL 40/2018HOTĂRÂREA NR. 40 Privind aprobarea Planului de acțiune și a lucrărilor de interes local pe anul 2018, pentru persoanele apte de…HCL 42/2018HOTĂRÂREA NR. 42 Privind modificarea numărului de reprezentanți ai Municipiului Gherla și ai Consiliului local al Municipiului…HCL 43/2018HOTĂRÂREA NR. 43 privind aprobarea reglementării situației parcelelor de teren atribuite, situate pe str.Hășdății F.N. în…HCL 44/2018HOTĂRÂREA NR. 44 privind aprobarea modificării Anexei nr.1 la HCL nr. 4424.05.2018 cu privire la aprobarea documentaţiei tehnice…HCL 45/2018HOTARAREA NR. 45 privind aprobarea deplasării unor delegații în străinătate
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →