HCL 46/2024 Fântânele adoptată
Aprobare indicatori Reabilitare Centru Comunitar
Ce se aprobă
Se aprobă documentaţia tehnico — economică, proiectul tehnic şi detalii de execuție privind „REABILITAREA CENTRULUI COMUNITAR INTERGRAT DIN COMUNA FÂNTÂNELE, JUDEȚUL MUREŞ”
- Denumire
- Hotărârea nr. 46 din 2024 a Consiliului Local Fântânele
- Titlu oficial
- HCL 46/2024 aprobare indicatori Reabilitare Centru Comunitar
- Emitent
- Consiliul Local Fântânele
- Număr
- 46 / 2024
- Localitate
- Fântânele, județul Mureș
- Stare
- adoptată
Documente
Text
ROMÂNIA
JUDEŢUL MUREŞ
CONSILIUL LOCAL FÂNTÂNELE
547235 Comuna Fântânele, sat Fântânele, nr. ] 24, Judeţul Mureş
Telefon/Fax: 0265 — 580112|
Email: fintinele(Qcjmures.ro
HOTĂRÂREA NR. 46
Din 26 iulie 2024
privind aprobarea documentaţiei şi a indicatorilor tehnico - economici, a proiectului
tehnic și a detaliilor de execuţie pentru obiectivul de investiții
„REABILITAREA CENTRULUI COMUNITAR INTERGRAT DIN COMUNA
FÂNTÂNELE, JUDEȚUL MUREȘ”
Consiliul Local al Comunei Fântânele, întrunit în şedinţă ordinară din 26 iulie 2024;
Văzând referatul de aprobare al primarului nr. 4126/ 17.07.2024, raportul de specialitate
nr. 4155/17.07.2024, precum şi avizele comisiilor de specialitate din cadrul Consiliului Local
Fântânele
Având în vedere temeiurile juridice, respectiv prevederile:
— În conformitate cu prevederile art. 129 alin. (2) lit. b) şi alin. (4) lit. d) din OUG
57/2019 privind Codul Administrativ, cu modificările şi completările ulterioare;
— Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, leu modificările şi completările
ulterioare;
— GHID DE FINANȚARE din 16 noiembrie 2020 din anul 2021 a Programului privind
creșterea eficienţei energetice şi gestionarea inteligentă a energiei în clădirile publice;
— prevederile HG nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al
documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii
finanţate din fonduri publice;
— analizând Proiectul tehnic și detalii de execuţie privind "REABILITAREA
CENTRULUI COMUNITAR INTERGRAT DIN COMUNA FÂNTÂNELE,
JUDEȚUL MUREȘ”,
— în temeiul prevederilor art. 139 alin. (1) şi celor ale arț. 196 alin. (1) lit. a) din OUG
57/2019 privind Codul Administrativ, cu modificările şi completările ulterioare,
HOTĂRĂȘTE:
Art. 1. — Se aprobă documentaţia tehnico — economică, proiectul tehnic şi detalii de
execuție privind „REABILITAREA CENTRULUI COMUNITAR INTERGRAT DIN COMUNA
FÂNTÂNELE, JUDEȚUL MUREŞ”.
Art. 2. — Se aprobă indicatorii tehnico-economici "Detalierea indicatorilor tehnico-
economici şi a valorilor acestora în conformitate cu documentaţia tehnico-economică”,
conform Anexei nr. 1, care face parte integrantă din prezenta hotărâre.
Art. 3. — Aducerea la îndeplinire a prezentei hotărâri se asigură de către primarul
Comunei Fântânele.
Art. 4. — Prezenta hotărâre se comunică, prin intermediul secretarului Comunei
Fântânele, în termenul prevăzut de lege, primarului Comunei Fântânele şi Instituţiei Prefectului
-judeţul Mureş şi se aduce la cunoştinţă publică prin afișarea la sediul primăriei, precum şi pe
pagina de internet a comunei.
Contrasemnează,
Secretar general,
Keserii Katalin Gyongyi
/ ai
Anexa nr. 1 la HCL nr. 46/26.07.2024
Detalierea indicatorilor tehnico-economici și a valorilor acestora în conformitate cu
documentaţia tehnico-economică
Obiectul proiectului "REABILITAREA CENTRULUI COMUNITAR INTERGRAT DIN
COMUNA FÂNTÂNELE, JUDEȚUL MUREȘ” în reprezintă creşterea eficienţei energetice și
îmbunătăţirea calităţii mediului prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, reducerea
consumului anual de energie finală la clădirea centrului comunitar integrat din localitatea
Fântânele.
Varianta constructivă de realizare a investiţiei:
— din punct de vedere arhitectural de propun următoarele lucrări:
O
le)
O 0 o
(e)
O
desfacerea finisajelor pardoselilor existente;
se prevede termoizolaţie în pardoselile nou propuse din polistiren extrudat cu
grosimea de 10 cm;
izolarea soclului clădirii cu termosistem din polistiren extrudat cu grosimea de 8
cm;
pereţii exteriori se propun a se termoizola cu termosistem din vată bazaltică cu
grosimea de 10 cm;
se izolează planşeul de beton existent peste [etaj cu termoizolaţie din vată
bazaltică ignifugată de 20 cm grosime;
tâmplăriile exterioare se schimbă în tâmplării din aluminiu, cele interioare se
schimbă în tâmplării din lemn stratificat;
refacerea trotuarului de protecţie din dale de! beton vibropresat asigurând şi
accesul persoanelor cu dizabilităţi;
prevederea grupului sanitar destinat persoanelor cu dizabilităţi în vederea
respectării normelor sanitare;
asigurarea evacuării corecte a apelor pluviale;
schimbarea elementelor degradate ale şarpantei existente păstrate;
se propune opritor de zăpadă;
lucrări de închideri şi compartimentări structurale şi nestructurale;
lucrări de finisare la pardoselii, pereți şi tavane;
— din punct de vedere structural;
le)
le)
Infrastructura: sistemul de fundare existent este! alcătuit de fundaţii continue de
beton simplu sub pereţi portanţi. Se vor îndepărta straturile de finisaj a
pardoselii pe sol, se va păstra placa de beton pe sol şi se vor executa straturi de
finisaje conform detaliilor de arhitectură.
Suprastructura: Sistemul constructiv a clădirii este alcătuit din pereți portanţi din
cărămidă GVP întărite cu centuri de betona armat, plăci de beton peste parter şi
etaj, acoperiş de tip șarpantă de lemn. Se vor modifica golurile de uși interioare,
ctapizat. Se va realiza spargerea parţială a planşeului de beton peste etaj. Se vor
sparge zonele în consolă conform detaliilor de arhitectură. Acoperișul existent
este de tip șarpantă. Se înlocuiesc sau se remediază elementele degradate. Se va
rigidiza şarpanta existentă.
— din puncte de vedere al necesarului de gaze:
o modernizarea instalaţia de utilizare
— din puncte de vedere al instalaţiilor de încălzire climatizare:
o încălzirea spaţiilor interioare prin pardoseală radiantă;
o suplimentar în băi și în centrala termică se vor monta radiatoare;
o prepararea apei calde menajere centralizat prin intermediul boilerului indirect cu
o serpentină;
o agentul termic necesar pentru încălzirea centrală al imobilului, respectiv pentru
prepararea apei calde de consum se va realiza cu un modul de două pompe de
căldură aer-apă de 16kW, cu două componente, unitate exterioară şi unitate
interioară, respectiv cu o microcentrală termică în condensaţie de 45kW
— din puncte de vedere al instalaţiilor sanitare:
o apa rece va fi asigurată din rețeaua de apă potabilă comunală;
o pentru prepararea apei calde de consum se va monta un boiler vertical cu
serpentină cu capacitatea de acumulare 200 1;
o toate conductele de apă se vor izola termic;
o se vor prevede hidranţi interiori de incendiu;
o evacuarea apelor uzate menajere de la obiectele sanitare se va realiza printr-o
instalaţie de scurgere prevăzută cu coloane verticale și colectoare orizontale;
o apele uzate menajere se vor evacua în rețeaua de canalizare stradală.
— din punete de vedere al instalaţiilor electrice:
o lucrările vor viza: alimentarea cu energie electrică; instalaţii electrice interioare
de distribuţie, instalaţii electrice de iluminat interioare, iluminat de siguranţă,
instalaţii de pământare, paratrăsnet, instalaţii de curenţi slabi.
Cheltuielile cu investiţia:
Valoare | Valoare
fără TVA 1VA inclusiv TVA
Valoarea totală (INV) (lei): 2.903.185,53 543.030,19 3.446.215,72
Din care construcţii-montaj (C+M) (lei): 2.077.709,38 1] 394.764,79 2.472.474,16
Indicatori de performanţă — capacități fizice:
STEREN: 2.632,00 mp
Suprafaţă construită: 262,00 mp
Suprafaţă desfăşurată: 537,00 mp
Regimul de înălțime al construcţiei: P+E
Durata estimată de realizare a lucrărilor este de 12 luni.
Valoarea totală a investiţiei de defalcă după cum urmează:
Sursa de finanţare Valoare RON — inclusiv TVA-
Finanţare nerambursabilă AFM 2.346.780,14
Contribuţia UAT aferentă cheltuielilor eligibile |] | 260.753,35
Contribuţia UAT aferentă cheltuielilor nceligibile 838.682,23
TOTAL Ţ „3.446.215,72
Preşedinte de şedinţă, Secretar general,
Keserii Kaţalin Gyongyi
Csaszar Endre _
(juc î
/|
N
al obiectivului de investiţii
REABILITAREA CENTRULUI COMUNITAR INTERGRAT DIN COMUNA FÂNTÂNELE, JUDEȚUL MUREȘ
CURSUL | 4,5802 ]
RON/EURO din 26.07.2021 CURS B.N.R.
Nr Valoare fară TVA Val. inclus.
c i Denumirea capitolelor şi subcapitolelor de cheltuieli TVA a T.V.A
Lei Lei Lei
2. 3 4 5
1.1 [Obţinerea terenului 0,00 0,00 0.00
1.2 |Amenajarea terenului 0,00 0,00 0,00
1.3 |Amenajari pentru protecţia mediului şi aducerea la starea iniţială 0,00 0,00 0,00
1.4 |Cheltuieli pentru relocarea/protecia utilităţilor 0,00 0,00) 0,00
Ț
Total capitol | | 0,00! 0,00 0,00
2.1 |Cheltuieli pentru asigurare utilitătilor necesare obiectivului 9,00 0,00 0,00
2.1.1. Alimentare cu apa 0,00 0,00 0,00
2.1.2. Canalizare 0,00 0,00 0,00
2.1.3. Alimentare cu gaze naturale 0,00 0,00 0,00
2.1.4. Alimentare cu agent termic 0,00 0,00 0,00
2.1.5. Alimentare cu energie electrica 0,00 0,00 0,00
2.1.6. Telecomunicaţii (telefonie, radio-tv,etc) 0,00 0,00 0,00
2.1.7. Drumuri de acces 0,00 0,00 0,00
2.1.8. Căi ferate industriale 0,00 0.00 0,00
2.1.9. Alte utilități 0,00 0,00 0,00
Total capitol il 0, 0,00) 0,00
3.1 |Studii de teren 0,00 0,00 0,00
3.1.1. Studii de teren: studii geotehnice, geologice, hidrologice, .
hidrogeotehnice, fotogrammetrice, topografica şi de stabilitate ale terenului pe 0,00 0,00 0,00
care se amplasează obiectivul de investiție
3.1.2. Raport privind impactul asupra mediului 0,00 0,00 0,00
3.1.3. Studii de specialitate necesare în funcţie de specificul investiţiei 0.00 „0,00! 0,00
32 Documentaţii- suport și cheltuieli pentru obținerea de avize, acorduri și 10.000,00 1.900,00 1.900,00
autorizații
Cheltuieli pentru expertizarea tehnică a construcțiilor existente, a
3,3. [structurilor şi/sau, după caz, a proiectelor tehnice, inclusiv întocmirea de 5.882,00 1.117,58 6.999,58
către expertul tehnic a raportului de expertiză tehnică
3.4. |Certificarea performanței energetice și auditul energetic al clădirilor 4.510,00 856,90 5.366,90
al obiectivului de investiţi
REABILITAREA CENTRULUI COMUNITAR INTERGRAT DIN COMUNA FĂNTĂNELE, JUDEȚUL MUREȘ
CURSUL | 4,9802 | RON/EURO din 26.07.2021 CURS B.N.R.
Nr. Valoare fară TVA Val. inclus.
Cr Denumirea capitolelor şi subcapitolelor de cheltuieli T.V.A T.V.A
Lei Lei Lei
1 2 3 4 5
3.5. |Proiectare 164.358,00 31.228,02 195.586,02
3.5.1. Temă de proiectare 0,00 0,00 0,00
3.5.2. Studiu de prefezabilitate 0,00 0,00 0,00
3.5.3. Studiu de fezabilitate / documentație de avizare a lucrărilor de intervenții 45.863,00 8.713,97 54.576,97
i deviz general
3.544. Documentaţie tehnice necesare în vederea obținerii avizelor / 20.000,00) 3.800,00 23.800,00
acordurilor/ autorizaţiilor
3.5.5. Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic şi a detaliilor de 19.495,00 3.704,05 23.199,05
execuţie
3.5.6. Proiect tehnic şi detalii de execuţie 79.000,00 15.010,00 94.010,00
3.6. |Organizarea procedurilor de achiziţie publică 30.000,00 5.700,00 35.700,00
3.6.1. Cheltuieli aferente intocmiri documentaţiei de atribuire şi multiplicării 0,00 0.00 0.00
acesteia (exclusiv cele cumpărate de ofertanţi)
3.6.2. Chehuieli cu onorariile, transportul, cazarea şi diurna membrilor 0,00 0.00 0.00
desemnaţi în comisiile de evaluare
3.6.3. Anunţuri de intenţie, de participare şi de atribuire a contractelor,
corespondenţă prin poştă, fax, poştă electronică în legătură cu procedurile de 0,00 0,00 0,00
achiziţie publică
3.6.4. Cheltuieli aferente organizării şi derulării procedurilor de achiziţii publice 30.000,00 5.700,00 35.700,00
3.7. [Consultanţă 70.000,00 13.300,00 83.300,00
3.7.1. Managementul de proiect pentru obiectivul de investiţii 70.000,00 13.300,00 83.300,00!
3.7.2. Auditul financiar 0,00 0,00 0,00
3.8. [Asistenţă tehnică 54.000,00 10.260,00 64.260,00
3.8.1. Asistenta tehnica din partea proiectantului 5.000,00 950,00 5.950,00
3.8.1.1. pe perioada de execuţie a lucrărilor 2.500,00 475,00 2.975,00
3.8.1.2. pentru participarea proiectantului ia fazele incluse in programul de 2 500,00 475,00 2.975,00
control al lucrărilor de execuţie. avizat de către ISC
3.8.2. Dirigenţie de şantier 49.000,00 9.310,00 58.310,00
Total capitol Iu 338.750,00 64.362,50 403.112,50
4.1 |Construcţii şi instalaţii 1.995.977,56 379.235,75 2.375.213,30
4.1.1. Măsuri de creștere a eficienței energetice în clădire (TIPI) 1.023.571,01 194.478,49 1.218.049,50
4.1.2. Măsuri conexe care contribuie la implementarea proiectului (TIP II) 557.785,51 105.979,25 663.764,76
4.1.3. Măsuri conexe neeligibile 414.621,04 78.778,00 493.399,04
4.2 |Montaj utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale 35.718,38 6.786,49 42.504,87
4.3 JUtilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesită montaj 140.300,00 26.657,00 166.957,00
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
HCL 42/2024HCL 42/2024 aprobarea volumului masei lemnoase si valorificarea in anul 2024HCL 43/2024HCL 43/2024 privind trecerea unor imobile din domeniul public in domeniul privatHCL 44/2024HCL 44/2024 darea in administrare bunuri pentru operare sistem de canalizareHCL 45/2024HCL 45/2024 aprobarea schimbului de imobileHCL 47/2024HCL nr 47 dinHCL 48/2024HCL nr 48 dinHCL 49/2024HCL 49/2024 privind alegerea presedintelui de sedintaHCL 50/2024HCL 50/2024 prelungire contracte de inchiriere
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →