HCL 19/2024 Fântânele adoptată
Art. 1. - Se aprobă participarea Comunei Fântânele alimentare cu apă, canalizare şi epurare a apelor uzate cu pri imentare cu apă, canalizare și rdinară în data de 27 martie 2024; le: tomâniei, republicată; ocale…
Ce înseamnă pentru tine
- Te privește direct dacă locuiești, lucrezi sau ai o proprietate pe străzile Tormas, Postei, Principala, Garii.
- Privește apa, canalizarea, căldura sau iluminatul — și tarifele lor.
🔔 Anunță-mă când se mai votează despre „Tormas” în Fântânele
- Denumire
- Hotărârea nr. 19 din 2024 a Consiliului Local Fântânele
- Titlu oficial
- HCL 19 din
- Emitent
- Consiliul Local Fântânele
- Număr
- 19 / 2024
- Localitate
- Fântânele, județul Mureș
- Stare
- adoptată
- Locuri citate
- Tormas · Postei · Principala · Garii
- Teme
- Apă, căldură, iluminat
Documente
Text
ROMÂNIA
JUDEȚUL MUREŞ
COMUNA FÂNTÂNELI
547235 Comuna Fântânele, sat Fântânele, nr.
Telefon/Fax: 0265 — 58011
Email: fintinele(cjmures.r
A
5]
[2)
124, Judeţul Mureş
2;
HOTĂRÂREA NR. 19
Din 27 martie 2024
privind participarea la Programul vizând sisteme de a
epurare a apelor uzate
Consiliul local al comunei Fântânele, întrunit în şedinţă 0
Având în vedere temeiurile juridice, respectiv prevederi
a) art. 120 şi art. 121 alin. (1) şi (2) din Constituţia F
b) art. 8 şi 9 din Carta europeană a autonomiei |
octombrie 1985, ratificată prin Legea nr. 199/1997; i
c) art. 7 alin. (2) şi art. 1166 şi următoarele din Leg
republicată, cu modificările ulterioare, referitoare la contracte sai
d) art. 20 şi 21 din Legea cadru a descentralizării nr.
e) art. 129 alin. (2) din OUG 57/2019 privind Cod
completările ulterioare;
f) Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice lo
ulterioare;
8) Programul vizând sisteme de alimentare cu apă,
aprobat prin Ordinul MMAP nr. 475/29.02.2024;
h) luând în considerare prevederile Hotărârii Guvern
Structurii devizului general şi a Metodologiei privind elaborare!
de investiţii şi lucrări de intervenţii,
i) analizând documentaţia tehnico-economică şi
proiectului „Reabilitarea şi extinderea sistemelor de alimen
comuna Fântânele, județul Mureș”;
în temeiul prevederilor art. 139 alin. (1) şi celor ale art. 1
privind Codul Administrativ, cu modificările şi completările ulte
luând act de:
a) referatul de aprobare prezentat de către primarul C
iniţiator, înregistrat cu nr. 1420/08.03.2024, prin care se s
proiectului, constituind un aport pentru dezvoltarea colectivităţii
b)
înregistrat cu nr. 1430/08.03.2024, prin care se motivează,
oportunitatea participării la Program;
c) raportul comisiei de specialitate a Consiliului Loca
Consiliul Local al Comunei Fântânele ad
Art. 1. - Se aprobă participarea Comunei Fântânele
alimentare cu apă, canalizare şi epurare a apelor uzate cu pri
imentare cu apă, canalizare și
rdinară în data de 27 martie 2024;
le:
tomâniei, republicată;
ocale, adoptată la Strasbourg la 15
ea nr. 287/2009 privind Codul civil,
u convenţii;
195/2006;
ul Administrativ, cu modificările şi
ale, cu modificările şi completările
canalizare şi epurare a apelor uzate,
vului nr. 907/2016 privind aprobarea
a devizului general pentru obiective
indicatorii tehnico-economici ai
tare cu apă, respectiv canalizare,
96 alin. (1) lit. a) din OUG 57/2019
rioare,
omunei Fântânele, în calitatea sa de
usține necesitatea şi oportunitatea
raportul compartimentului de resort din cadrul aparatului de specialitate al primarului,
n drept şi în fapt, necesitatea şi
Fântânele
ptă prezenta hotărâre.
la Programul vizând sisteme de
oiectul „Reabilitarea și extinderea
sistemelor de alimentare cu apă, respectiv canalizare, comuna Fântânele, judeţul Mureş”,
finanţat din Fondul pentru mediu.
Art. 2. - Se aprobă asigurarea şi susținerea, din surse
acoperite prin finanţarea acordată de AFM.
Art. 3. - Se aprobă asigurarea şi susţinerea tuturor chelt
proprii, a cheltuielilor care nu sunt
uielilor neeligibile ale obiectivului.
Art. 4. - Se aprobă contractarea finanțării, în cazul aprobării proiectului, şi împuternicirea
domnului Varga Jozsef, în calitate de primar, reprezentantul
reprezinte Comuna Fântânele în relaţia cu Autoritatea (AFM).
legal al comunei, potrivit legii, să
Art. 5, - Aducerea la îndeplinire a prezentei hotărâri se asigură de către primarul Comunei
Fântânele.
Art. 6. - Prezenta hotărâre se comunică, prin intermed
iul secretarului Comunei Fântânele,
în termenul prevăzut de lege, primarului Comunei Fântânele şi prefectului judeţului Mureş şi se
aduce la cunoștință publică prin afişarea la sediul primăriei,
comunei.
PREȘEDINTE DE ȘEDINŢ
alin oa A
Ă,
SEC
Kes
precum şi pe pagina de internet a
Contrasemnează,
RETAR GENERAL,
DEVIZUL GENERAL
al obiectivului de investiții:
REABILITAREA ȘI EXTINDEREA SISTEMELOR DE ALIMENTAR
CANALIZARE, COMNUNA FÂNTÂNELE, JUDEȚUL
întocmit conform HG nr. 907/2016
E CU APĂ, RESPECTIV
MUREȘ
in_LEI/EURO la cursul 4.9741 lei / euro din data de 19.03.2024 al BNR
Valoare 9 Valoare
AN Denumirea capitolelor si subcapitolelor de cheltuieli (fără TVA TVA 19% cu TVA
i lei lei lei
0 i 2 3 4
CAPITOLUL 1 Cheltuieli pentru obținerea şi amenajarea terehului
1.1. |Obţinerea terenului 00 0.00 0.00
].2.__|Amenajarea terenului 00 0.00. 0.00
1.3.__|Amenajări pentru protecția mediului şi aducere la starea inițială 0.00 0.00. 0.00
1.4.__|Cheltuieli pentru relocarea/protecţia utilităţilor 00 0.00 0.00
Total CAPITOLUL 1 .00 0.00 0.00
CAPITOLUL 2_ Cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor necesare obiectivului de investiţie
2.].__|Lucrări de asigurare utilităţi 90,000.00 17,100.00. 107,100.00.
Total CAPITOLUL 2 90,000.00 17,100.00 107,100.00
CAPITOLUL 3 Cheltuieli pentru proiectare şi asistenţă tehnică
3.1. Studii 8,500,.00 1,615.00 10,115.00
3.1.1. _|Studii de teren 8,500.00 1,615.00 10,115.00
3.1.2. |Raport privind impactul asupra mediului .00 0.00 0.00
3.1.3. |Alte studii specifice .00 0.00 0.00
33, Documentaţii - suport și cheltuieli pentru obținerea de avize, acorduri şi 1.000,00 190.00 1,190.00
autorizaţii
3.3.__|Expertiză tehnică 30,000,00 5,700.00 35,700.00
3.4.__|Certificarea performanţei energetice şi auditul energetic al clădirilor 00 0.00 0.00
3,5. [Proiectare 388,500.00 73,815.00 462,315.00
3.5.1. |Temă de proiectare .00 0.00 0.00
3.5.2. |Studiu de prefezabilitate „00 0.00 0.00
3,5.3. Studiu de fezabilitate/ documentaţie de avizare a lucrărilor de 150,000.00 28,500.00 178,500.00
intervenţii şi deviz general
3.5.4. Documentaţiile tehnice necesare în vederea obținerii 18,500.00 3,515.00 22,015.00
avizelor/acordurilor/autorizaţiilor
3:55, Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic şi a 25,004l.00 4,150.00 29,150.00
detaliilor de execuţie
3.5.6. _|Proiect tehnic şi detalii de execuţie 195,000.00 37,050.00 232,050.00
3.6. Organizarea procedurilor de achiziție 00 0.00 0.00]
3.7. |Consultanţă 150,000,00. 28,500.00 178,500.00
3.7.1. |Managementul de proiect pentru obiectivul de investiţii 150,000.00 28,500.00 178,500.00
3.7.2. |Auditul financiar .00 0.00 0.00
3.8. Asistenţă tehnică 153,000.00 29,070.00 182,070.00
3.8.1. |Asistenţă tehnică din partea proiectantului 15,000.00! 2,850.00 17,850.00
3.8.1.1.pe perioada de execuţie a lucrărilor 12,500.00 2,375.00 14,875.00
pentru participarea proiectantului la fazele incluse în
3.8.1.2.|programul de control al lucrărilor de execuţie, avizat de către 2,500.00 475.00 2,975.00
Inspectoratul de Stat în Construcţii
3.8.2. |Dirigenţie de şantier 138,00(.00 26,220.00 164,220.00
Total CAPITOLUL 3 731,004).00 138,890.00 869,890.00
CAPITOLUL 4 Cheltuieli pentru investiția de bază
4.].__|Construcţii şi instalaţii 7,416,383)10| _1,409,112.79 8,825,495.89
4.1.]__|Terasamente 4,209,282|38 799,763.65 5,009,046.04
4.1.2 | Constructii 3,054,893126 580,429.72 3,635,322.97
4.1.3__|instalatii 152,20146 28,919.42 181,126.88
4.2. |Montaj utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale 74,01461 14,062.78 88,077.38
4.3. Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesită montaj 740,146,08 140,627.76 880,773.84
Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care nu necesită .
i montaj şi echipamente de transport 00 0.00 sibi
4.5.__|Dotări 0.00 0.00. 0.00
4.6.__Active necorporale 0.00 0.00 0.00
Total CAPITOLUL 4 8,230,543.79|___1,563,803.32 9,794,347.11
CAPITOLUL 5_Alte cheluieli
5.1. [Organizare de şantier 82,305.4 15,638.0 97,943.5
sa. cură de construcţii şi instalaţii aferente organizării de 82305.44 15,638.03 97943.47
5.1.2. ]Cheltuieli conexe organizării şantierului 0.00 0.00 0.00
5.2. Comisioane, taxe, cote legale, costul creditului 35017.15 1,615.00 36632.15
521. Comisioanele şi dobânzile aferente creditului băncii 0.00 9.00 0.00
finanţatoare
522, Cota aferentă ISC pentru controlul calităţii lucrărilor de 121053.25 9.00 12,053.25
construcții
523, Cota aferentă ISC pentru controlul statului în amenajarea _ 21410.65 9.00 2410.65
teritoriului, urbanism şi pentru autorizarea lucrărilor de construcţii
5.2.4. |Cota aferentă Casei Sociale a Constructorilor - CSC 12053.25 0.00 12,053.25
52.5, Taxe pentru acorduri, avize conforme şi autorizaţia de 81500.00 1,615.00 10,115.00
construire/desfiinţare
5.3. _|Cheltuieli diverse şi neprevăzute 749,.868.85 142,475.08 892,343.94
Total CAPITOLUL 5 867,191.45 159,728.12 1,026,919.56,
CAPITOLUL 6_Cheltuieli pentru probe tehnologice, teste şi predare la beneficiar
6.1._|Pregătirea personalului de exploatare 0.00 0.00 0.00
6.2. Probe tehnologice şi teste 85,640.00 16,271.60 101,911.60
Total CAPITOLUL 6 85,640.00 16,271.60 101,911.60
TOTAL GENERAL 10,004,375.23|___1,895,793.04 11,900,168.27
Din care : C+M 7,662,703.15]___1,455,913.60 9,118,616.74
Intocmit, Benefilăr, *
SC CONSTRUCT CC SRL
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
HCL 15/2024HCL 15/2024 privind aprobarea sursei E venituri proprii unități de învățământHCL 16/2024HCL 16/2024 privind aprobarea modificării Statutului ADI EcolectHCL 17/2024HCL 17 din 2024 si documHCL 18/2024HCL 18 dinHCL 20/2024HCL 20 dinHCL 21/2024HCL 21 dinHCL 23/2024HCL 23 din
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →