HCL 63/2024 Batoș adoptată
Beneficiar: COMUNA BATOS, JUD. MURES DEVIZ GENERAL al obiectivului de investiţii ” REABILITARE STRAZI IN COMUNA BATOS , JUD.MURES " Valoare? i Denumirea capitolelor şi subcapitolelor de cheltuieli (fără TVA) A…
Ce înseamnă pentru tine
- O investiție publică: ce se construiește sau se repară, și cu ce bani.
🔔 Anunță-mă când se mai votează despre „Investiții și fonduri europene” în Batoș
- Denumire
- Hotărârea nr. 63 din 2024 a Consiliului Local Batoș
- Titlu oficial
- Hotărârea nr. 63 din 28.08.2024 Privind aprobarea devizului general, actualizat cu valorile finale, pentru obiectivul de investiţii: ,, REABILITARE STRĂZI ÎN COMUNA BATOŞ, JUDEŢUL MUREŞ”
- Emitent
- Consiliul Local Batoș
- Număr
- 63 / 2024
- Data
- 28 august 2024
- Localitate
- Batoș, județul Mureș
- Stare
- adoptată
- Teme
- Investiții și fonduri europene
Documente
Text
Beneficiar: COMUNA BATOS, JUD. MURES
DEVIZ GENERAL
al obiectivului de investiţii
” REABILITARE STRAZI IN COMUNA BATOS , JUD.MURES "
Valoare?
i Denumirea capitolelor şi subcapitolelor de cheltuieli (fără TVA) A Valoareieu Taj
lei lei lei
1 2 3 4 5
CAPITOLUL 1
Cheltuieli pentru obţinerea şi amenajarea terenului
1.1.] Obtinerea terenului
1.2.| Amenajarea terenului
1.3.| Amenajări pentru protecţia mediului şi aducerea terenului la starea iniţială
1.4.] Cheltuieli pentru relocarea/protecţia utilităţilor
TOTAL CAPITOL 1
CAPITOLUL 2
Cheltuieli pentru asigurarea utilităţilor necesare obiectivului
TOTAL CAPITOL 2 _]
CAPITOLUL 3
Cheltuieli pentru proiectare și asistență tehnică
3.1.|Studii
3.1.1. Studii de teren
3.1.2. Raport privind impactul asupra mediului
3.1.3. Alte studii specifice
aia, Documentaţii - suport şi cheltuieli pentru obţinerea de avize, acorduri şi
autorizaţii
3.3.|Expertizare tehnică
3.4.| Certificarea performanţei energetice şi auditul energetic al clădirilor
3.5. Proiectare 49,786.00 9,459.34 59,245.34
3.5.1. Temă de proiectare
3.5.2. Studiu de prefezabilitate
3.5;3, Studiu de fezabilitate/documentaţie de avizare a lucrărilor de intervenţii şi 8,500.00) 1615.00 10,115.00
deviz general
3.5.4. Documentaţiile tehnice necesare în vederea obţinerii
avizelor/acordurilor/autorizaţiilor( la faza DALI si PT) 7,909.00 4830400) i sit
3.5.5. Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic şi a detaliilor de 3,600.00 684.00 4,284.00
execuţie| la faza DALI si PT)
3.5.6. Proiect tehnic şi detalii de execuţie 30,686.00 5,830.34 36,516.34
3.6.|Organizarea procedurilor de achiziţie 20,000.00 3,800.00 23,800.00
3.7.] Consultanţă
3.7.1. Managementul de proiect pentru obiectivul de investiţii
3.7.2. Auditul financiar
3.8.| Asistenţă tehnică 31,467.50 5,978.83 37,446.33
3.8.1. Asistenţă tehnică din partea proiectantului 13,167.50 2,501.83 15,669.33
3.8.1.1. pe perioada de execuţie a lucrărilor 13,167.50 2,501.83 15,669.33
3.8.1.2. pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de
control al lucrărilor de execuţie, avizat de către Inspectoratul de Stat în
Construcţii
3.8.2. Dirigenţie de şantier 18,300.00 3,477.00 21,777.00
TOTAL CAPITOL 3 101,253.50 19,238.17 120,491.67
[CAPITOLUL 4
Cheltuieli pentru investiţia de bază
4.1.|Construcţii şi instalaţii
3,273,661.50
572,761.92
3,587,298.35
4.1.1. Lucrari de drum conform proiect
2,998,760.70
569,764.53
3,568,525.23
4.1.2 ajustari conform OUG 47/2022
133,070,52
25,283,40
158,353,92
4.1.3 ajustari conform OUG 47/2022
126,054.55
23,950.36
150,004.91
4.1.4 Lucrari de drum conform dispozitiei de santier nr. 1/04.08.2024
15,775.73
2,997.39
18,773.12
4.2.
.| Montaj utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale
4.3,
„|Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care necesită montaj
4.4.
Utilaje, echipamente tehnologice şi funcţionale care nu necesită montaj şi
echipamente de transport
4.5
.]Datări
4.6.
„|Active necorporale
TOTAL CAPITOL 4
3,273,661.50
621,995.69
3,895,657.19
CAPITOLUL 5
Alte cheltuieli
5.1
„| Organizare de şantier
14,993.80
2,848.82
17,842.62
5.1.1. Lucrări de construcţii şi instalaţii aferente organizării de şantier
14,993.80
2,848.82
17,842.62
5.1.2. Cheltuieli conexe organizării şantierului
5.2.
Comisioane, cote, taxe, costul creditului
36,175.20
36,175.20
5.2.1. Comisioanele şi dobânzile aferente creditului băncii finanţatoare
5.2.2. Cota aferentă ISC pentru controlul calităţii lucrărilor de construcţii
16,443.28
16,443.28
5.2.3. Cota aferentă ISC pentru controlul statului în amenajarea teritoriului,
urbanism şi pentru autorizarea lucrărilor de construcţii
3,288.65
3,288.65
5.2.4. Cota aferentă Casei Sociale a Constructorilor - CSC
16,443.28
16,443.28
5.2.5. Taxe pentru acorduri, avize conforme şi autorizaţia de
construire/desfiinţare
5.3,
„|Cheltuieli diverse şi neprevăzute
90,412.64
17,178.40
107,591.04
5.4,
„|Cheltuieli pentru informare şi publicitate
TOTAL CAPITOL 5
141,581.64
20,027.22
161,608.86
CAP!
Che
ITOLUL 6
ltuieli pentru probe tehnologice și teste
6.1
.|Pregatirea personalului de exploatare
6.2.
„|Probe tehnologice si teste
TOT,
AL CAPITOL 6
TOT,
AL GENERAL
3,516,496.64
661,261.07
4,177,757.71
din care C+M (1.2 + 1.3 +1.4+ 2 +4.1+4.2+ 5.1.1)
3,288,655.30
624.844,51
3,913,499.81
Beneficiar
Comuna Batos
Proiectant
SC GEORGE CONSTRUCT SRL
Hotărâri adoptate în aceeași perioadă
HCL 59/2024Hotararea nr 59 din 28.08.2024 inscriere provizorie inregistrareHCL 60/2024Hotararea nr. 60 din 28.08.2024 modificareHCL 61/2024HCL nr. 61 din 28.08.2024 Batos stalpiHCL 62/2024HCL nr. 62 din 28.08.2024 Batos camereHCL 64/2024Hotararea nr. 64 din 28.08.2024 aprobare implementare program mere miere 2024HCL 65/2024Hotararea nr. 65 din 23.09.2024 stabilire pret pornire licitatie material lemnosHCL 66/2024Hotărârea nr. 66 din 23.09.2024 privind aprobarea documentaţiei tehnico-economică pentru investiţia: ”Extindere, reabilitare…HCL 67/2024Hotararea nr. 67 din 23.09.2024 - aderare la Asociatia Zona Muresului
Fii anunțat când se votează ceva ce te privește
Primești un email când consiliul local discută sau votează pe subiectul ales de tine — parcări, gunoi, cartierul tău, orice. Gratuit, te dezabonezi oricând.
Vrei să urmărești un cuvânt în toată țara sau într-un județ întreg? Alertele naționale →